Правителството на Северна Корея казва, че е извършило тестови изстрели на крилати ракети, за да „информира враговете“ за ядрената „способност за контраатака“ на страната, пише Newsweek.
Честите ракетни тестове и ядрените заплахи на севернокорейския върховен лидер Ким Чен Ун доведоха до скорошно влошаване на вече обтегнатите отношения с Южна Корея.
Отношенията между САЩ и Северна Корея също наскоро се влошиха, въпреки че президентът Доналд Тръмп се завърна на поста миналия месец след първия мандат, който включваше три срещи с Ким.
След изстрелването от страна на САЩ на междуконтинентална балистична ракета (ICBM), способна да носи ядрено оръжие, севернокорейското министерство на отбраната миналата седмица обвини администрацията на Тръмп в „провокации, заплашващи средата за сигурност на Корейската народнодемократична република (КНДР)“ и предупреди, че смята „ядреното възпиране“ за „справедлив и неизбежен вариант“.
В петък сутринта местно време в Северна Корея държавната Корейска централна новинарска агенция (KCNA) заяви, че „учението за изстрелване на стратегически крилати ракети“ се е случило в сряда сутринта в Жълто море, което се нарича „Западно море на Корея“.
„Целта на учението за изстрелване беше да информира враговете, които сериозно нарушават средата за сигурност на Корейската народнодемократична република и насърчават и ескалират средата на конфронтация, за способността на KPA да контраатакува във всяко пространство“, се казва в съобщението.
Малко по-късно Обединеният комитет на началник-щабовете на Южна Корея заяви, че е проследил севернокорейския ракетен тест и "поддържа готовност да отблъсне всяка потенциална провокация от страна на Северна Корея въз основа на солидния военен съюз между Южна Корея и САЩ", според Асошиейтед прес.
Според KCNA Ким изрази "задоволство от резултата от тренировката за изстрелване" и "каза, че е отговорно упражнение за възпиране на войната на КНДР непрекъснато да тества надеждността и работата на компонентите на нейното ядрено възпиране и да демонстрира тяхната мощ".
Докато армията на Северна Корея напоследък силно се фокусира върху изпращането на войски в помощ на Русия във войната й срещу Украйна, страната остава военна заплаха за Южна Корея и потенциална ядрена заплаха за САЩ
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.