IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Кибер армиите на Тръмп и Путин "на пауза" във войната в сянка

Русия продължава да е сред най-големите киберзаплахи за САЩ

Снимка: Reuters

Снимка: Reuters

Бойците в невидимата война на Америка рядко излизат от сенките. И почти никога не биват залавяни.

За разлика от киберармията на Кремъл, която полага високопоставени усилия за разрушаване на Запада, без да се интересува от последствията, военното подразделение, базирано във Форт Мийд, Мериленд, полага усилия да не бъде разкрито и още повече - да не попадне в заглавията на вестниците.

В понеделник обаче то е в центъра на вниманието, след като Пийт Хегсет, министърът на отбраната на президента Тръмп, им нареди да „спрат на пауза“ операциите срещу Русия на фона на затоплянето на връзките между Белия дом и Кремъл. Заповедта на Хегсет изглежда е поредният подсладител за Москва, за да насърчи президента Путин да седне на масата за преговори и да сложи край на войната в Украйна.

Твърди се, че директивата е била направена още преди катастрофалната среща на президента Зеленски с Тръмп в Овалния кабинет в петък. Не е дадено публично обяснение за указанието и не е ясно колко дълго може да продължи мораториумът. Министерството на отбраната на САЩ отказа да коментира.

Според The Record, изданието за киберсигурност, което първо съобщи новината, стотици или хиляди служители може да бъдат засегнати. Операциите, насочени към укрепване на цифровата защита на Украйна, вероятно ще бъдат сред тези, които ще бъдат спрени. Бивши служители заявиха пред „Ню Йорк Таймс“, че е обичайно лидерите да нареждат паузи във военните операции по време на деликатни дипломатически преговори, за да не ги провалят.

Решението предизвика осъждане от страна на демократите, които обвиняват Тръмп, че се държи меко с Москва. Чък Шумър, лидерът на малцинството в Сената, заяви, че Тръмп е дал на Путин "свободен пропуск" да продължи да провежда кибероперации срещу САЩ.

"Русия продължава да е сред най-големите киберзаплахи за САЩ", заяви пред The Washington Post Джеймс Люис, бивш дипломат в администрацията на Клинтън и бивш киберпреговарящ от страна на ООН. "Изключването на кибероперациите, за да се избегне взривяването на преговорите, може да е разумна тактическа стъпка. Но ако свалим крака си от педала на газта и те се възползват от това, може да изложим на риск националната сигурност."

Длъжностни лица заявиха, че операциите, които се спират, може да включват разкриване или деактивиране на зловреден софтуер, открит в руските мрежи, преди да може да бъде използван срещу САЩ, блокиране на достъпа на руски хакери до сървъри, които те може би се готвят да използват за свои собствени нападателни операции, или прекъсване на работата на сайт, разпространяващ антиамериканска пропаганда.

Длъжностни лица предполагат, че един от рисковете, свързани с намаляването на операциите, е да се изгуби следата на противниците. Бивш високопоставен служител на британското разузнаване обаче заяви пред „Таймс“, че стига паузата да не е твърде дълга, тя няма да окаже влияние върху способността на САЩ да останат бдителни спрямо руските кибератаки.

"Разбираемо е, че САЩ наложиха временна пауза в собствените си настъпателни операции срещу Русия заради интензивните усилия, които се полагат в момента, за да накарат Путин да преговаря за прекратяване на войната в Украйна. По тази причина този ход всъщност е разумен", заяви източникът, пожелал анонимност. "Но това няма да окаже никакво влияние върху способността и решимостта на Киберкомандването на САЩ да противодейства на киберзаплахите, насочени към Америка от страна на Русия."

Американските кибероперации, свързани с подобни възможности, разработени в Обединеното кралство в рамките на специалното партньорство между двете страни в областта на разузнаването, изиграха решаваща роля за пресичането на финансираната от държавата програма на руското правителство за шпиониране и нанасяне на злонамерени щети на компютърни мрежи, енергийни мрежи, транспортни системи, лични досиета и предприятия в САЩ, Великобритания и други западни съюзници.

Бившият служител заяви, че кибероперациите между САЩ и Русия са се разраствали през последните години, поради което е вероятно временното спиране да не продължи дълго. Както САЩ, така и Обединеното кралство си запазват правото да противодействат на чужди кибератаки с настъпателен потенциал, който бързо се развива през годините.

Няма съмнение, че заплахата от страна на Русия е злонамерена и че в някои случаи тя е причинявала значителни смущения в САЩ.

Засегнатите руски агенции включват Федералната служба за сигурност (ФСБ), Службата за външно разузнаване и Главното разузнавателно управление на Генералния щаб (ГРУ). Киберзвеното „Център 16“ на ФСБ стои зад злонамерена програма за проникване с кодово име Berserk Bear, която е насочена към обекти от критичната инфраструктура в Западна Европа и Северна Америка.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата