Няколко промени, предизвикани от втория мандат на президента Тръмп, биха могли да бъдат толкова съществени за Европа - като Германия да се откаже от фискалната предпазливост, за да засили армията си и да преоборудва икономиката си.
В набързо свикана пресконференция в Берлин късно във вторник Фридрих Мерц, човекът, който трябва да стане следващият канцлер на Германия, обяви скъсване с позиция, която ръководеше отношенията на страната с нейните европейски партньори от десетилетия, пише The Wall Street Journal.
Отсега нататък известните строги фискални правила на Германия, каза Мерц, вече няма да се прилагат за военните разходи , проправяйки пътя за бързо ускоряване на превъоръжаването на страната. Бъдещото правителство също ще създаде инфраструктурен инвестиционен фонд на стойност 500 милиарда евро за възстановяване на дълго пренебрегваната транспортна, енергийна и цифрова инфраструктура на страната. Предвид заплахите за нашата свобода и мира на нашия континент, трябва да направим всичко необходимо за нашия континент“, каза Мерц. Страната трябваше да се превъоръжи, добави той, и за да направи това, трябваше да възстанови икономическите си сили.
Поради своя мащаб и неограниченост, прахосването е скъсване с десетилетията на фискална ортодоксия. Информирани от хиперинфлацията от 20-те години на миналия век, довела до възхода на Адолф Хитлер, депресията от 30-те години на миналия век или дълговата криза в еврозоната от 2010-те години, поколения германски управници подчертават важността на стабилните публични финанси и икономическата стабилност, вграждайки пестеливостта в националната психика.
Комбинираните изявления отбелязаха най-близкото положение, което Германия някога е стигала до преоткриването на своя слаб зависим от износа икономически модел чрез стимулиране на вътрешното търсене, за да компенсира забавящата се международна търговия и хладното глобално търсене на германски стоки.
Ако бъде одобрен, обратният фискален завой може да даде покритие на съседите на Германия да увеличат собствените си военни разходи, както Тръмп настоява, че трябва. Това също може да разтърси икономиката на региона. Списъкът за пазаруване на военни в Берлин може да бъде от полза за компаниите в целия регион.
"Германия и нейните европейски партньори са наясно, че това не е противопожарно учение", каза Судха Дейвид-Вилп, вицепрезидент по външните работи в Германския фонд Маршал на Съединените щати. "Ходът на Мерц... би се считал за радикален дори преди шест месеца, но сега е очакван и необходим."
Инициирайки сближаване с руския президент Владимир Путин, човекът, който много европейски лидери смятат за най-голямата заплаха за континента, Тръмп убеди европейците, че ще трябва да се грижат за собствената си сигурност и да инвестират истински пари в нея.
Това представляваше особено предизвикателство за Германия. Страната отдавна се стреми да даде пример в Европа, ограничавайки собствените си публични разходи, за да вдъхнови и принуди съседите си да направят същото.
Един от най-шумните защитници на фискалните правила в Германия беше самият Мерц. Докато той остави отворена вратата по време на предизборната си кампания за някои корекции в правилника, който е залегнал в конституцията, икономисти казаха, че договореното тази седмица е нещо съвсем различно.
Над съобщението все още има големи въпроси. Изключението от фискалното правило и инфраструктурният фонд са конституционни поправки и няма гаранция, че могат да осигурят необходимото мнозинство от две трети от парламента. Мерц и бъдещите му коалиционни партньори също все още не са решили с колко искат да увеличат военните разходи.
Икономически, Германия вероятно ще бъде основният бенефициент. След години на пестеливост, тя има един от най-ниските държавни дългове в Европа като процент от брутния вътрешен продукт. Но хроничните недостатъчни инвестиции го оставиха и с ненадеждна железопътна система, разкъсани мобилни мрежи, остаряла електрическа мрежа и публична администрация, заседнала в ерата на хартията.
Индексът на сините чипове в Германия се повиши с повече от 3% до почти рекорд в сряда. Пазарната капитализация на Rheinmetall , базирана в Дюселдорф отбранителна компания с около 30 000 работници, скочи през последните дни над 50 милиарда евро, което се равнява на около 53 милиарда долара. Това е близо до стойността на Volkswagen , чиято работна сила е 20 пъти по-голяма.
Държавните облигации имаха най-лошия си ден от 90-те години на миналия век, тъй като инвеститорите очакваха нарастване на емитирането на дълг. Доходността на 10-годишните облигации скочи с около 0,29 процентни пункта до 2,79% - доходността се покачва с падането на цените.
Въпреки разпродажбите, повечето икономисти смятат, че Германия има удобна свобода на действие да взема заеми поради ниския си дълг. Но по-високите финансови разходи биха могли да затруднят по-задлъжнелите европейски страни да увеличат своите военни покупки.
Йенс Зюдекум, професор по международна икономика в университета Хайнрих-Хайне в Дюселдорф, беше един от четиримата икономисти, поръчани от Мерц и неговите партньори в преговорите да предоставят таен план за рамката на разходите за отбрана и инвестиции на бъдещото правителство.
Една симулация, която те проведоха, показа множител 1,5 за инфраструктурни инвестиции, което означава, че фондът от 500 милиарда евро може да се превърне в допълнителен БВП от 750 милиарда евро до 2035 г., с малък инфлационен натиск, каза Зюдекум.
Дотогава съотношението дълг/БВП на Германия може да бъде с 10 процентни пункта по-високо, отколкото би било иначе, добави той. „Но може би това е цена, която си струва да се плати за по-безопасна и по-приятна за живеене страна.“
Няколко икономисти от частния сектор повишиха целите си за растеж в Германия в сряда. Morgan Stanley каза, че комбинираните отбранителни и инвестиционни пакети може да струват над 1 трилион евро. Годишният темп на растеж на Германия може да нарасне до между 1,5% и 2% от 2027 г., в сравнение с предишна траектория на растеж, близка до нула, според Bank of America .
Разпределени за 10 години, допълнителната инфраструктурна инвестиция ще струва около 50 милиарда евро годишно. Изчислявайки консервативно, каза Шумахер, това би трябвало да повиши растежа на БВП с 1 процентен пункт годишно. Чрез повишаване на потенциалния темп на растеж на икономиката, актуализацията на инфраструктурата може също така да улесни растежа на страната, без да се страхува от инфлация.
По-високите държавни разходи генерират работни места и разходи на домакинствата, което води до по-високи данъчни приходи. Това означава, че допълнителните разходи понякога могат да се изплатят сами, оставяйки държавния дълг малко променен като дял от брутния вътрешен продукт.
Предстоящото правителство все още не е съгласувало пълна програма за икономическа политика. Изваждането на бъдещи военни разходи и инфраструктурни инвестиции от редовния бюджет може да освободи място за съкращенията на корпоративния данък и подоходния данък, за които Мерц водеше кампания.
Има известни разногласия сред икономистите относно това как военните разходи влияят върху растежа или дали изтласкват частните разходи. Въпреки че инвестициите в инфраструктура могат да се изплатят, предимството е по-малко очевидно в случая на военна техника, която действа повече като застрахователна полица.
Все пак някои казват, че въздействието може да е положително, отчасти защото Германия има свободен капацитет, като непълно заети работници или неработещи фабрики. Със съкращаването на работни места в автомобилната индустрия Германия разполага с много квалифицирани работници, които биха могли плавно да преминат към изграждането на влакове или танкове. Rheinmetall миналото лято се споразумя с Continental да наеме съкратени работници от автомобилния доставчик.
„Ако сега стимулирате индустриалния сектор, наистина мисля, че част от този капацитет може да се върне на пазара“, каза Гунтрам Волф , професор по икономика в Université Libre de Bruxelles.
Икономистите също смятат, че отбранителният сектор на Германия може да се превърне в нов източник на износ. САЩ представляват 42% от военния износ между 2019 г. и 2023 г., в сравнение със само 5,6% за Германия, според скорошен доклад на Barclays .
Военните разходи също могат да стимулират растежа на производителността чрез преливане към частния сектор. Различни военни иновации исторически са пренесени в цивилния свят, включително интернет и GPS позициониране. Ранният растеж на Силиконовата долина през 50-те и 60-те години на миналия век беше до голяма степен подкрепен от инвестиции в отбраната.
Съществуват и рискове. Икономиката на Германия има относително ниска безработица и недостиг на квалифицирани работници, каза Йорг Кремер , главен икономист в Commerzbank във Франкфурт. Компаниите може да се затруднят да намерят работници за големи проекти, което може да доведе до повишаване на заплатите и инфлация.
Повечето обаче са съгласни, че смелият ход на Мерц има повече предимства, отколкото недостатъци, особено ако укрепва икономическото доверие във време на повишена геополитическа несигурност, насърчавайки инвестициите и потреблението.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.