IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

В Иран Путин е едновременно подпалвач и пожарникар

Путин знае много неща за политическия момент

Снимка: Reuters

Снимка: Reuters

През последните седмици, за голямо огорчение на традиционните съюзници в Европа, администрацията на Тръмп оттегли американската подкрепа за Украйна и възприе определено по-приятелски подход към Кремъл. Този обрат , прекъснат от много публично разбиване на прах в Овалния кабинет с украинския президент Володимир Зеленски, не е нищо друго освен благодат за руския президент Владимир Путин, който сега все повече се бори с дестабилизиращите вътрешни ефекти от продължителната си война срещу Киев, пише за The National Interest Илън Берман, старши вицепрезидент на Американския съвет за външна политика във Вашингтон, окръг Колумбия. Междувременно склонността на новия Бели дом към сключване на сделки дава възможност на Русия да подобри още повече позицията си – като се предлага като дипломатически посредник между Вашингтон и Техеран.

Предложението е колкото неочаквано, толкова и дръзко. Русия и Иран се гордеят с обширно стратегическо партньорство, датиращо от десетилетия. През годините този съюз покриваше всичко - от продажбата на оръжия до подкрепата за различни стратегически програми на иранския режим. Москва също се намеси за Техеран в различни международни форуми, използвайки дипломатическото си влияние, за да притъпи ефективността на западните санкции и да намали международната изолация на иранския режим.

През последните три години партньорството стана още по-дълбоко, тъй като военната офанзива на Русия в Украйна и произтичащият от това западен натиск помогнаха за превръщането на Русия в международен парий. Това превърна Ислямската република в нещо като спасителен пояс за правителството на Путин.

От средата на 2022 г. Иран се превърна в основен играч във войната на Русия срещу Украйна. Тя предостави на Москва хиляди безпилотни самолети „камикадзе“, които руската армия впоследствие използва срещу Киев и други украински населени центрове с опустошителен ефект. Той подтикна Русия да построи съоръжение за производство на дронове, за да строи още по-местно. Той е помогнал на Москва да заобиколи международните санкции и да придобие компоненти и технологии с двойна употреба за своите военни усилия. Той също така е предоставил „комплекти“ на бойното поле, от броня до минохвъргачки , които са увеличили способностите на руските бойни сили.

В замяна Русия засили участието си в стратегическите програми на Иран. Миналата година се съобщава , че руски ракетни специалисти са посетили Ислямската република няколко пъти, за да помогнат на иранския режим да подобри способностите си за балистични ракети на фона на ескалиращото напрежение на Иран с Израел. Съвсем наскоро лондонският The Times съобщава, че „Иран провежда тайни дипломатически мисии в Русия, за да подсили своите военни и отбранителни способности...“, както и да придобие модерни руски бойни самолети и да привлече помощта на Кремъл за превъоръжаване на своя главен терористичен посредник, Хизбула.

В същото време двете страни разшириха икономическото си сътрудничество и започнаха да интегрират своите банкови системи и механизми за финансови транзакции като защита срещу западния натиск.

Още през януари тези връзки бяха официално кодифицирани от Путин и иранския президент Масуд Пезешкиан в ново двадесетгодишно „всеобхватно стратегическо съвместно споразумение“. Този пакт включва обещания за „засилване на сътрудничеството в областта на сигурността и отбраната“ и за „тясно координиране на дейностите на регионално и глобално ниво“, както и набор от нови военни и разузнавателни контакти между Москва и Техеран.

Партньорството на Русия с Иран, с други думи, е дълбоко – и драматично се задълбочава.

За Вашингтон всичко това трябва да е поучително. Дори след като възстанови политиката си на „максимален натиск“ върху иранския режим, президентът Тръмп показа пределно ясен интереса си към потенциални преговори с Техеран. И докато иранският режим досега отхвърляше тази възможност, нарастващите вътрешни проблеми - от влошаване на икономическите условия до разпространяване на социално неразположение - предполагат, че иранските аятоласи няма да имат друг избор, освен да седнат на дипломатическата маса и вероятно по-рано, отколкото по-късно.

Когато го направят, може да имат важен съюзник на своя страна. Това е така, защото, когато става въпрос за Ислямската република, Русия едва ли е честен брокер. Сега Путин може би се позиционира като потенциално решение на неприятния за Вашингтон проблем с Иран. Историята обаче доказва, че Кремъл наистина е всичко друго.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата