IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Ръководената от САЩ шпионска мрежа рискува да се срине заради страховете от Тръмп и Русия

Най-силните способности за разузнаване на сигнали са на САЩ и Обединеното кралство

Снимка: БГНЕС/ EPA

Снимка: БГНЕС/ EPA

Събирайки парчетата от света, разрушен от Втората световна война, САЩ, Великобритания, Канада, Австралия и Нова Зеландия официално се обединиха, за да обединят разузнавателните си данни.

Това англоезично споразумение за обмен на разузнавателни данни, наречено „Петте очи“, представлява сложна мрежа от разузнавателни способности, изправена срещу заплахи, за които всички са съгласни, че представляват опасност.

Но само за няколко дни президентът на САЩ Доналд Тръмп и неговите висши служители разрушиха реда и консенсуса, които доминираха в продължение на 80 години. Преобръщайки външната политика на САЩ, налагайки мита на север от границата и обсипвайки с презрение съюзниците на Америка, новата администрация бързо накара тези, които разчитат на Вашингтон, да се запитат дали могат да се доверят на САЩ за предоставянето на жизненоважни и чувствителни способности.

Малко неща са по-чувствителни от „Петте очи“, чийто поглед отдавна е насочен към Москва и Пекин. Накратко, това е „най-важното споразумение за обмен на разузнавателна информация в историята“, казва Калдър Уолтън, историк, специализирал в областта на националната сигурност и разузнаването в Училището по управление „Кенеди“ към Харвардския университет, пише Newsweek.

Но сега има належащи опасения относно това дали Тръмп ще изтегли САЩ от алианса като част от по-широкото си отхвърляне на съюзниците на Америка – и дали останалите нации от Петте очи могат да го преживеят. Един потенциален сценарий може да доведе до това, че Белият дом затруднява това, което споделя със съюзниците си.

При друг възможен път Обединеното кралство, Канада, Австралия и Нова Зеландия биха могли да сметнат САЩ за ненадежден довереник и да се опитат да ограничат разузнаването, което те споделят с Вашингтон. Американските съюзници наблюдават с все по-голямо безпокойство очевидното сближаване между Белия дом и Кремъл.

Някои сега активно обсъждат разчитането на разузнавателната информация, която споделят със САЩ, поради позицията на администрацията по отношение на Русия, съобщи NBC в четвъртък, цитирайки четирима анонимни източника, запознати с дебатите.

Петте очи, макар и продукт на ранната Студена война, „все още носят невероятна стойност“, каза Кристофър Джонстън, партньор в стратегическата консултантска фирма The Asia Group и който е бил директор за Източна Азия в Съвета за национална сигурност при президента Джо Байдън .

„Ако се разпадне, това ще има реални последици за всичките пет страни“, каза той пред Newsweek , но подчерта, че не смята, че това е „непосредствен риск“. „Но мисля, че има риск от ерозия на сътрудничеството, което с течение на времето може да бъде доста вредно.”

Като намек за фрактури на Петте очи, Financial Times съобщи в края на миналия месец, че един от висшите служители на Тръмп, Питър Наваро, е лобирал за САЩ да премахнат Канада от Петте очи.

Но това засили притесненията за това как новата администрация ще се справи с ролята на САЩ в Петте очи и колко войнствено ще стане нейното отношение към съюзниците й в сферата на разузнаването. Теоретично САЩ биха могли да принудят Канада да излезе от алианса, "ефективно саботирайки алианса отвътре", каза Уолтън. Американският военен служител описа този сценарий като малко вероятен, но добави, че „по-странни неща са се случили“.

„Има известна причина да се тревожим“ за бъдещето на Петте очи, каза бивш служител на американското разузнаване пред Newsweek. Голяма част от споделянето на разузнавателни данни – особено със сигнално разузнаване и изображения – се извършва автоматично, но съществува риск страните от Петте очи „да станат по-сдържани в споделянето на най-чувствителните разузнавателни данни“, включително човешкия интелект, ако загубят доверие в това как САЩ ще се справят с него, каза служителят, пожелал анонимност.

Тръмп многократно е осъждал американските шпионски и разузнавателни агенции. Тулси Габард , току-що назначеният директор на националното разузнаване, публично повтори тезите на Кремъл, преди да се ангажира да „пренасочи“ разузнавателната общност, след като пое клетва за тази роля. Не е ясно как възнамерява да направи това.

Според съобщенията по време на първия мандат на Тръмп той е споделил "строго класифицирана информация" с външния министър и посланика на Русия по време на среща в Белия дом. Тръмп „разкри повече информация на руския посланик, отколкото сме споделили със собствените си съюзници“, каза анонимен американски служител, който е запознат с въпроса пред Washington Post през 2017 г.

В сегашния си вид Путин „не можеше да мечтае да се справи по-добре от съюза на Петте очи да бъде подкопан и саботиран отвътре“, каза Уолтън. „Независимо дали Тръмп го знае или не, той изпълнява заповедите на Путин вместо него.

По-рано тази седмица Белият дом принуди своите съюзници като Обединеното кралство да спрат да споделят получена от САЩ разузнавателна информация с Украйна, ход с огромни последици за военните усилия на Киев срещу Москва и за откриването на руски ракети и дронове, насочени към украински градове. Съобщава се, че това включва GCHQ.

„Тръмп търси съюз с Путин“, каза Габриелиус Ландсбергис, бивш литовски външен министър, в публикация в социалната мрежа X , в четвъртък, имайки предвид водените от САЩ мирни преговори между Русия и Украйна. „Пактът Тръмп-Путин вече съществува и ние трябва да действаме по съответния начин.

Някои от партньорите на САЩ в „Петте очи“ бяха сред тези, които хвърлиха тежестта си зад Зеленски след катастрофалната среща в Белия дом, но те също така публично удвояват стабилността на мрежата за споделяне на разузнавателна информация.

Висшите служители на разузнаването вероятно са разделени в задкулисните срещи, отбеляза Боб Айърс, пенсиониран офицер от разузнаването в Пентагона и други агенции като NSA, който в момента работи като експерт по международна сигурност.

Някои ще лобират за ограничаване на достъпа на Америка до разузнаване по теми като Русия, докато други ще се опитат да прокарат ограничен подход към споделянето на информация, каза той пред Newsweek . Избрана група ще настоява за обичайния бизнес - изглед, който е малко вероятно да има дълъг срок на годност, добави Айърс.

Обединеното кралство все още се стреми да създаде впечатление за единство, като британският министър на отбраната Джон Хийли пристигна във Вашингтон в сряда, докато нацията продължава с опитите си да представи Америка като верен съюзник.

Говорител на канадската служба за сигурност и разузнаване каза, че Отава „дълбоко цени партньорството си със Съединените щати и ние вярваме, че е в стратегически интерес и на двете страни да продължим нашето силно сътрудничество в областта на националната сигурност“.

Най-силните способности за разузнаване на сигнали са на САЩ и Обединеното кралство, докато Америка е единствената, която може да използва своите сателити, за да събира разузнавателна информация и изображения, каза Ейърс. Останалите от Петте очи зависят от САЩ за това, каза той.

Но тежестта на разузнаването е твърде голяма, за да може която и да е нация - дори САЩ - да се справи сама, каза Уолтън. Бивши служители твърдят, че Вашингтон ще изкопчи собствената си национална сигурност, ако се намеси в Петте очи.

Без „Петте очи“ САЩ рискуват да бъдат лишени от информация за това какво правят китайското и руското ръководство, какво планират и къде култивират влияние, каза бившият служител на американското разузнаване.

Канадската разузнавателна служба за сигурност каза пред Newsweek , че е „значителен участник в Петте очи“ и „доверен разузнавателен партньор, който предоставя уникален капацитет на масата“.

Австралия подписа споразумението за сигурност AUKUS със САЩ и Обединеното кралство през 2021 г., за да работи „ръка за ръкавица за запазване на сигурността и стабилността в Индо-Тихия океан“, както го формулира тогава Даунинг стрийт в Лондон. Канбера е в добра позиция да предоставя разузнавателна информация за региона.

Но ако Белият дом се отдръпне от Петте очи, останалите членове могат да продължат напред с укрепването на двустранните споразумения за споделяне на разузнавателна информация между отделните страни.

Подкрепяйки „Петте очи”, САЩ и другите страни членки вече имат двустранни споразумения за разузнаване, които вероятно ще останат в сила, дори ако има сеизмично изместване към официалния съюз, казват експерти.

Това може да представлява възможност за нации като Япония или Южна Корея, които биха могли да надграждат връзките си с Австралия, каза той, но изтриването на Петте очи вероятно също ще се разглежда като „символ на разпадаща се международна система, която крие рискове за тях“.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата