Икономиката на еврозоната нарасна повече от първоначалните оценки в края на миналата година, подкрепена от потребителските разходи и бизнес инвестициите.
Брутният вътрешен продукт за четвъртото тримесечие се е увеличил с 0,2% спрямо предходните три месеца, показват данни, публикувани в петък. Това е два пъти повече от темпото, отчетено по-рано, което всички икономисти в проучване на Bloomberg, с изключение на двама , очакваха да бъде потвърдено.
Въпреки това представлява значително забавяне на инерцията, което подчертава как регионът страда от несигурност у дома и в чужбина. Политическите вакууми в двете най-големи нации - Германия и Франция - натежаха върху настроенията дори преди преизбирането на президента на САЩ Доналд Тръмп . Продължаващите му заплахи от момента на търговията , както и внезапното му пренастройване на глобалната архитектура на сигурността предвещават още повече проблеми.
Износът и вносът са намалели с по 0,1% през четвъртото тримесечие. Частното потребление, държавните разходи и инвестициите се повишиха, но също така бяха значително по-слаби в сравнение с предходните три месеца.
Тази мудност беше отразена в актуализираните прогнози в четвъртък от Европейската централна банка , която понижи прогнозата за растеж за тази година до 0,9% и за следващата година до 1,2%. Той цитира слабия износ и постоянните недостатъци в инвестициите, дължащи се отчасти на споровете за митата и трудностите при преценката на политиките на Тръмп.
Той също така намали лихвените проценти с една четвърт пункт в това, което вероятно беше последното праволинейно намаление за длъжностни лица, които се подготвят за тежки преговори за това какво да правят на срещата през април, според хора, запознати с тяхното мислене.
Предлагайки уверения, че инфлацията ще продължи да се забавя, растежът на заплатите се забави през четвъртото тримесечие. Данни от ЕЦБ в петък показват, че възнаграждението на служител е нараснало с 4,1% спрямо предходната година - по-малко от 4,5% през предходния период.
Докато президентът Кристин Лагард каза в четвъртък, че целевата цена от 2% ще бъде постигната едва в началото на 2026 г.
Много ще зависи от напредъка, който европейските правителства постигнат в изготвянето на планове за финансиране на масивни инвестиции в отбраната, а в случая на Германия, също и в инфраструктурата, в отговор на рязката промяна във външната политика на САЩ.
Отделно Евростат каза, че ръстът на заетостта се е понижил през четвъртото тримесечие - до 0,1% от 0,2% през предходните три месеца.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.