Президентът на САЩ Доналд Тръмп е „много насърчен“ от ангажимента на Украйна за мир, каза Пийт Хегсет, министърът на отбраната на САЩ, докато Америка се подготвя за разговори с правителството на страната следващата седмица за изготвяне на рамково споразумение.
Говорейки в Пентагона заедно с Джон Хийли, министър на отбраната на Обединеното кралство, Хегсет каза, че замразяването на оръжията на САЩ за Украйна не е постоянен ход, а „пауза - в очакване на истински ангажимент за пътя към мира“.
Хегсет каза, че Тръмп обръща голямо внимание на това, което Украйна „казва и прави относно ангажирането с този мирен процес“, добавяйки: „И ние сме много окуражени от признаците, които виждаме“.
Стив Уиткоф, специалният пратеник на Съединените щати за Близкия изток, каза, че планира да пътува до Саудитска Арабия, за да говори с украинските пратеници за прекратяване на огъня с Русия и „рамка“ за по-дълго споразумение.
Зеленски ще отлети за Саудитска Арабия в понеделник преди преговорите, за да се срещне с престолонаследника Мохамед бин Салман.
„След това моят екип ще остане в Саудитска Арабия, за да работи с нашите американски партньори. Украйна е най-заинтересована от мира“, каза Зеленски в публикация в социалната мрежа X.
Залужни, бившият главнокомандващ на въоръжените сили на Украйна и възможен наследник на Зеленски, каза, че поведението на Белия дом означава, че трансатлантическият алианс може в „близко бъдеще да спре да съществува“.
Неговите откровени коментари, които изненадаха европейските дипломати, дойдоха, когато Великобритания се опита да възстанови отношенията между САЩ и Украйна на фона на опасенията, че Киев не може да оцелее без американска подкрепа.
Хийли проведе двустранната среща с Хегсет след една бурна седмица, в която Тръмп спря да споделя разузнавателна информация с Украйна и спря да доставя военна помощ.
След срещата с Хегсет Хийли каза, че „категорично“ не вярва, че САЩ са изоставили Обединеното кралство и Европа. Той каза: „САЩ остават абсолютно ангажирани с член 5, който е самото сърце на този основен съюз“.
По-рано Кийт Келог, специалният пратеник на Тръмп за Украйна и Русия, каза, че паузата в споделянето на разузнавателна информация вече оказва влияние върху Украйна. Той каза, че украинците „сами са си го причинили“.
Джон Бренън, бивш директор на ЦРУ, каза пред Times Radio, че паузата на САЩ в споделянето на разузнавателна информация ще има „опустошителни последици“. Той го описа като "тактика за натиск и изнудване".
Тръмп каза, че Украйна и Русия нямат "друг избор", освен да търсят мир.
САЩ може също така да изберат да дадат приоритет на военните учения с държави-членки на НАТО, които изпълняват целта, казаха официални лица, като американските сили в Европа бъдат пренасочени към страни, отговарящи на прага.
Понастоящем целта е 2 процента от БВП, въпреки че се очаква да се увеличи до 3 процента по време на срещата на върха на НАТО през юни. Понастоящем Обединеното кралство харчи 2,3 процента от националния си доход за отбрана, но това ще нарасне до 2,5 процента от април 2027 г.
Член 5 от учредителния договор на НАТО гласи, че атака срещу която и да е страна от НАТО се счита за атака срещу всички.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.