Доскоро Олександър Дубински беше може би най-известен с интернет меме, в което потвърждава любовта на майка си към спортните автомобили. Когато украинският депутат, бивш член на партията „Слуга на народа“ на президента Зеленски, е попитан от разследващ журналист как може да си позволи имущество на стойност 2,5 млн. долара при скромните си декларирани доходи и защо седем луксозни автомобила, сред които и Maserati, са регистрирани на майка му пенсионерка, той отговаря: „Мама обича скоростта“.
Днес 43-годишният Дубински, който очаква съд за държавна измяна в Украйна - обвинение, което той отрича - е намерил нова аудитория от затворническата си килия: поддръжници на президента Тръмп, пише The Times. Русия, въпреки че от 1999 г. има един и същ де факто лидер, настоява, че няма да се съгласи на прекратяване на огъня в Украйна, докато след изборите не бъде назначен нов президент.
След разправията в Овалния кабинет между Зеленски и Тръмп миналата седмица президентът на САЩ заяви, че Зеленски „няма да е наоколо много дълго“, ако не иска да сключи сделка.
Перспективата американски официални лица да проучат пътищата за отстраняване на Зеленски, демократично избран лидер на съюзническа държава, премина от предположения във възможност в четвъртък, когато се появиха съобщения за висши членове на обкръжението на Тръмп, които провеждат тайни разговори с видни украински опозиционни политици: Петро Порошенко, бивш президент, и Юлия Тимошенко, бивш министър-председател.
Докато американските републиканци и руските лидери открито обсъждат избори, украинските депутати от различни партии подписаха миналата седмица декларация, в която потвърдиха, че вот няма да се проведе до края на военното положение.
Въпреки това дебатът за възможните наследници на Зеленски започна, като даде гласност на крайни и непопулярни фигури в украинската политика и същевременно върна в светлината на прожекторите по-сериозни политици.
Една от тези крайни фигури е Дубински. През 2021 г. той беше изключен от партията на Зеленски, след като САЩ му наложиха санкции за участие в „свързана с Русия мрежа за чуждестранно влияние“.
След преизбирането на Тръмп акциите на Дубински се повишиха, въпреки че в Украйна на него не се гледа като на фигура с реално опозиционно влияние. Прегледите на видеоклиповете му в TikTok от затвора нараснаха от 40 000 на 1,6 милиона, а десни американски онлайн медии и личности, включително бивш протестиращ срещу бунтовете в Капитолия, споделиха публикациите му. Той се описва като подкрепящ Тръмп и мира, въпреки че постовете му редовно повтарят тезите на Кремъл.
Неверните твърдения, повтаряни от американския президент, са проследени до украинския депутат. На 18 февруари анкета, публикувана от Дубински до неговите предимно проруски последователи в Телеграм, ги пита за кого биха гласували: „Зеленски“ или „шваба“. Между 3 и 4 % от тях избират Зеленски. „Анкетата“ на Дубински беше цитирана в проруските канали на Telegram с позоваване на 4 процента и според украински официални лица това число е било повторено по време на американско-руските преговори в Рияд същия ден.
До вечерта по време на събитие в Мар-а-Лаго президентът Тръмп е повторил твърдението. По това време рейтингът на одобрение на Зеленски е бил около 57 процента. Проучване на общественото мнение, проведено в петък от Киевския международен институт по социология, показа, че той се е повишил до 68% след разправията в Овалния кабинет. На въпрос на The Times, отправен чрез адвоката му, дали е имал някакъв контакт с екипа на Тръмп, Дубински отговори: „Не, но следя ситуацията отблизо“. Относно анкетата той добави: „Не мога да твърдя, че Доналд Тръмп се е позовавал конкретно на тази анкета“.
Сред по-сериозните редици двама души съставляват най-значимата опозиция в Украйна със значителни фракции в парламента: Порошенко и Тимошенко. И двамата станаха известни след проевропейски революции - Тимошенко като министър-председател при Виктор Юшченко, който беше отровен преди Оранжевата революция от 2004 г., а Порошенко беше първият президент на Украйна след Евромайдана от 2014 г.
През 90-те години на миналия век Тимошенко печели пари в енергийната индустрия, като си спечелва прозвището „газовата принцеса“, а в миналото срещу нея са повдигнати няколко обвинения в престъпления. Въпреки това тя е политически оцеляла и отдавна е значителна проевропейска сила. Порошенко, чието състояние според Forbes възлиза на 1,7 млрд. долара, е натрупал състоянието си от шоколад. На него се приписват големи заслуги за възстановяването на украинските въоръжени сили след анексирането на Крим и началото на войната в Донбас.
Правителството на Зеленски наложи санкции на Порошенко в средата на февруари по подозрение в „държавна измяна“ и подпомагане на терористична организация - обвинения, които съюзниците на Порошенко определиха като политически мотивирани.
Въпреки съществуването на тази опозиция, всички основни политически сили са обединени по един въпрос: никой няма да приеме, че изборите трябва да се проведат преди края на военното положение. След съобщенията, че екипите на Порошенко и Тимошенко поотделно са провели разговори със съюзниците на Тръмп, първият заяви, че е „категорично“ против провеждането на избори по време на военното положение.
Повечето са съгласни, че провеждането на избори, докато около три милиона души се намират на окупирана територия, седем милиона са избягали в Европа, а още стотици хиляди се сражават на фронтовата линия, би довело до обвинения в нелегитимност към този, който е победител.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.