IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Калин Джорджеску не е допуснат до президентските избори в Румъния

Новите избори ще бъдат през май

БГНЕС/EPA

БГНЕС/EPA

Проруският Калин Джорджеску няма да бъде допуснат до участие в президентските избори в Румъния.

Кандидатурата на Джорджеску беше анулирана от Централното избирателно бюро. Четирима от членовете на бюрото гласуваха "за", а 10 - "против" кандидатурата.

Привърженици на политика се опитаха да нахлуят в централата на органа, поради което се наложи намеса на жандармемерията. В момента ситуацията е под контрол.

Джорджеску спечели първия тур на последните президентски избори, но Конституционният съд на Румъния отмени втория тур, след като в разсекретени от кабинета на президента разузнавателни документи бяха изброени „агресивни руски хибридни действия“ на неговия екип, включително кибератаки.

В документите се описва и масовото популяризиране на Джорджеску в социалните мрежи в навечерието на вота, особено в TikTok.

Новите избори ще бъдат проведени през май. | БГНЕС

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата