IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Иран е слаб, но ще бъде ли Тръмп силен?

В Иран има 40% инфлация, а валутата му е загубила 95% от стойността си от 2018 г. насам

Снимка: БГНЕС/ EPA

Снимка: БГНЕС/ EPA

Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че е изпратил писмо до иранския аятолах Али Хаменей, чийто режим настоява облекчаването на санкциите да предхожда ядрените преговори. Но Иран не е в състояние да диктува предварителни условия. Както би казал Тръмп, той не разполага с картите, пише The Wall Street Journal.

В четвъртък пред Fox Business Тръмп разкри, че в сряда е изпратил писмо до върховния лидер на Иран, в което "казва, че се надявам да преговаряте, защото ако трябва да влезем с военна сила, това ще бъде ужасно за тях". В петък Тръмп повтори, че военният вариант е осъществим.

"Бих предпочел да има мирно споразумение, отколкото другата опция, но другата опция ще реши проблема", каза той.  "Стигнахме до последните моменти. Не можем да им позволим да имат ядрено оръжие", добави Тръмп. "Нещо ще се случи много скоро.“ Както ветеранът ядрен експерт Дейвид Олбрайт написа миналата седмица, "Иран предприема почти финалната стъпка за избухване, като сега превръща 20-процентните си запаси от обогатен уран в 60-процентен обогатен уран". Той може да се превърне в уран за оръжия за броени дни.

Нищо чудно, че Иран спъва Тръмп. Президентът Масуд Пезешкян казва, че иска да преговаря, но е възпрепятстван от своя шеф, Хаменей, който не иска. Те биха искали да изиграят "добрия полицай - лошия полицай" на друг американски президент, да повишат исканата цена за преговори и след това да говорят, докато Америка не загуби възможността да „отпуши“ санкциите на ООН през октомври.

Благодарение на Израел Иран се намира в най-слабата си точка от десетилетия насам. Но режимът е бил слаб и преди и винаги успява да се възстанови, когато подлъже САЩ с преговори или с представителни подставени лица, обещаващи мирни намерения.

Това подейства на президента Обама, който пишеше писма на Хаменей по целия път към лошото споразумение, което щеше да проправи пътя на Иран към бомба. Президентът Байдън спря да прилага санкциите, за да успокои Иран, чийто износ на петрол нарасна от 300 000 барела дневно през 2020 г. до 1,7 милиона дневно през 2024 г. За добрата си воля Байдън получи седем фронта на иранската война срещу Израел и още по-голям ирански ядрен напредък.

И все пак военният обмен с Израел остави Иран далеч по-слаб, едва способен да одраска „Малкия Сатана“ и безсилен да го спре. Израел унищожи най-добрата иранска противовъздушна отбрана - дълго време изтъквана като преграда пред по-голям удар - оставяйки ядрената програма открита. Много от иранските пълномощници също са в безпомощно състояние. Хамас е опустошена. Хизбула е без кормило, а арсеналът ѝ е в развалини. Сирийският режим на Асад вече не съществува.

В Иран има 40% инфлация, а валутата му е загубила 95% от стойността си от 2018 г. насам. Миналата седмица Техеран наложи импийчмънт на финансовия си министър - изкупителна жертва.

Всичко това означава, че ако САЩ ще търсят сделка, е редно да настояват за такава, „която ще бъде също толкова добра, колкото и ако спечелите с военни средства“, както се изрази Тръмп в ефира на Fox Business.

Изпитанието е дали Иран е готов да се откаже от ядрената си програма, да допусне инспекции при поискване на всички предполагаеми ядрени обекти и да се откаже от обогатения си уран (и то не за съхранение в Русия). Ако режимът не иска да направи това, то е защото иска да продължи по пътя към бомба и да избухне, когато настъпи подходящият момент.

Начинът да се постигне сделка, която си заслужава, е чрез „максимален натиск“, който проработи за Тръмп първия път. Президентът на Иран вече се оплаква, че корабите му са „заседнали, не могат да разтоварят товара си“ поради санкциите. В събота САЩ отмениха освобождаването от санкции на стойност 10 млрд. долара за продажбата на електроенергия от Иран на Ирак.

В четвъртък министърът на финансите Скот Бесент изрази увереност, че санкциите срещу Иран могат да „сринат и без това нестабилната му икономика“. Сега той се нуждае от зелена светлина, за да прекрати износа на ирански петрол за Китай. Г-н Тръмп би могъл също така да позволи на няколко израелски пилоти да се обучават на американски стратегически бомбардировачи. Това би изпратило послание.

Иран е на колене, но все още не е по гръб“, казва Марк Дюбовиц, главен изпълнителен директор на Фондацията за защита на демокрациите. Външните резерви на Иран, които през 2020 г. спаднаха до 4 млрд. долара, се възстановиха до 30 млрд. долара през годините на Байдън. Целта на режима е да убеди Тръмп да го съживи с повече облекчения на санкциите.

От 1979 г. насам Иран неведнъж е показвал, че иска да разпространява революция, вместо да се присъедини и да изгради проспериращ Близък изток. Той води война срещу регионалния съюз на САЩ - и този път губи. Ако Иран не успее да заблуди Тръмп, САЩ и Израел разполагат с рядък прозорец, през който да наложат предимство.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата