IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Какви лостове за влияние има Тръмп върху Путин в преговорите за Украйна?

Руският износ за САЩ е намалял с повече от 80% миналата година

Снимка: Reuters

Снимка: Reuters

Съгласието на Украйна да подкрепи предложението на САЩ за 30-дневно прекратяване на огъня във войната срещу руската инвазия насочи вниманието към това с какво Москва може или не може да се съгласи и какъв натиск може да бъде оказан върху Владимир Путин от администрацията на Тръмп. Въпреки че през последните няколко години често се задава въпросът какъв лост може да има Путин върху Тръмп, въпросът тук е какъв лост може да има Тръмп, за да убеди Путин.

В сряда държавният секретар на САЩ Марко Рубио каза, че САЩ очакват да имат контакт с Русия по-късно през деня, което предполага, че Вашингтон се надява на „положителен отговор“, пише The Guardian.

От своя страна Москва заяви, че трябва да бъде информирана от Вашингтон, преди да отговори, като прессекретарят на Кремъл Дмитрий Песков предупреди медиите да не „изпреварват“ себе си, като същевременно предложи Путин и Тръмп да говорят лично.

До сряда стана ясно, че въпреки оптимизма на Рубио, Путин възнамерява да си осигури максимална полза от преговорите за прекратяване на огъня, дори предварително и кратко.

Реалността е, че въпреки тежките бойни загуби на Русия, щетите върху нейната икономика и дипломатическата изолация, тя вярва, че печели войната.

Той смята, че прекратяването на огъня е от полза за Украйна , въпреки че руската армия продължава да постига леден напредък на голяма цена, и смята, че това виждане трябва да бъде отразено в преговорите.

След като Рубио призна, че териториалните отстъпки вече са били повдигнати в разговорите с украинската делегация в Джеда по-рано тази седмица, това, което Тръмп има да предложи на Путин, изглежда по-скоро като моркови, отколкото като тояги – някои от които биха били трудни за приемане от Украйна.

По-широки американски санкции и тарифи срещу Русия – които Тръмп каза, че обмисля през последните дни – за да убеди Москва да се съгласи с прекратяването на огъня и преговорите, едва ли ще имат голям ефект.

Както каза Александър Коляндр от Центъра за анализ на европейската политика: 

Руският износ за САЩ е намалял с повече от 80% миналата година, в сравнение с предвоенния период, до около 3 милиарда долара, най-ниското ниво от 1992 г. Единствените вредни банкови санкции, които САЩ могат бързо да наложат, биха били краят на изключение от съществуващите мерки, което позволява на някои руски банки да получават плащания за износ на енергия.“

Алтернативата е това, което Тръмп може да даде на Путин.

Отношенията на американската администрация с Москва вече нарушиха едно табу от ерата на Байдън – разбиха широко разпространеното американско-европейско единодушие, че Русия трябва да бъде дипломатически изолирана.

В икономическата сфера обаче Русия остава най-уязвима. Докато цената на войната и международните санкции не сринаха икономиката по начина, по който някои предполагаха, че може, високите лихви и ниският растеж бавно осакатяват Русия.

Като стимул САЩ биха могли да предложат край на своите банкови санкции и забраната си за достъп до западни технологии, като се има предвид, че много санкции извън САЩ вероятно ще останат в сила от страни, съюзници на Украйна.

Освен това проблемите стават по-сложни. Дългосрочните искания на Путин не са се променили: демилитаризация на Украйна, ангажимент Украйна да не се присъединява към НАТО в бъдеще и желанието му да задържи анексираната територия – не на последно място Кримския полуостров.

Нито един от тях няма вероятност да лети с европейските съюзници на Украйна.

Едностранният натиск на Тръмп върху Украйна – включително неотдавнашната среща с украинския президент Володимир Зеленски в Белия дом – може би е убедил Путин в относителната слабост на влиянието на Тръмп върху Русия.

Всичко това оставя един значим лост: увеличаване на военната подкрепа на САЩ за Украйна.

Никой обаче няма да загуби – особено след временното спиране на такава помощ за Киев – че това вероятно ще бъде най-неблагоприятният подход на Тръмп.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата