Когато Реджеп Тайип Ердоган се обърна към чуждестранни посланици на вечеря ифтар в Анкара за прекъсване на Рамаданския пост миналата седмица, той беше наясно какво иска: постоянно място за ислямска държава в Съвета за сигурност на ООН и членство на Турция в Европейския съюз.
Исканията едва ли ще бъдат изпълнени скоро, ако въобще ще бъдат изпълнени. Но те отразяват подновеното перчене на Ердоган, докато Турция се очертава като по-виден посредник на властта и опора на НАТО, докато САЩ преконфигурират своя ангажимент към Европа, пише Bloomberg.
Турският президент разшири военния и дипломатическия отпечатък на страната от Африка до Близкия изток по начин, невиждан от края на Османската империя преди век.
Сега той иска по-тясно отбранително и икономическо сътрудничество с ЕС в замяна на сигурност, докато континентът търси начини да намали зависимостта си от Вашингтон. Това може да включва присъединяване на турски войски към бъдеща мироопазваща мисия в Украйна , според хора, запознати с въпроса.
„Провеждането на независима политика при Ердоган се отплаща, тъй като демонстрира стойността на стратегически съюзник в НАТО, когато Западът има проблеми“, каза Хасан Юкселен, основател на Fusion4Strategy, консултантска компания за рискове в Анкара. „Турция имаше критична роля в сдържането на Съветския съюз по време на Студената война и се очертава като страна, която може да помогне за прекратяване на конфликти и стабилизиране на региона.“
Турция използва традиционната си роля на изток и запад, като членството ѝ в НАТО и мюсюлманската идентичност при Ердоган ѝ осигуряват доверие и от двете страни на кръстопътя между Европа и Близкия изток.
Той контролира някои важни маршрути за морска търговия и енергийни доставки и беше ключов за първоначалното споразумение украинското зърно да се доставя на международните пазари през Черно море. Това също е решаваща бариера за спиране на потока от бежанци да достигне Европа.
Отбранителните способности на страната обаче са най-силната й карта в момента. Европа се бори да се въоръжи, след като президентът Доналд Тръмп прекрати помощта за Украйна и каза на континента, че не трябва да разчита на САЩ.
Турция има най-големия флот от изтребители F-16 в НАТО след САЩ. Той може да се похвали с военновъздушната база Инджирлик, която е била използвана за операции срещу Ислямска държава и разполага с радар за ранно предупреждение в Куречик, критична част от отбраната на НАТО за Европа от балистични ракети
Анкара оценява небойна мисия, за да помогне за наблюдението на линията на контакт с Русия в Източна Украйна в зависимост от съгласието на Москва, казаха хора, запознати с идеята. Те говориха при условие за анонимност.
Страната също така е развила значителна оръжейна индустрия.
По-близките връзки биха дошли в подходящ момент за икономиката. Турция загуби статута си на любимец на международните инвеститори със своите неортодоксални политики, оформени около убеждението на Ердоган , че лихвените проценти трябва да бъдат намалени, за да се бори с високата инфлация. Обратен завой след преизбирането му през 2023 г. доведе до възвръщане на чуждестранните пари , но не достигна до по-дългосрочни инвестиции, според Bloomberg Economics.
И все пак географията на Турция крие толкова рискове, колкото и възможности . Турция се бори с подновената заплаха от Ислямска държава в региона, като този месец създаде механизъм за съвместна операция със Сирия, Ливан, Йордания и Ирак. Това е и когато Турция се бори за влияние в Сирия след Асад.
Ситуацията със сигурността там се влоши, тъй като Израел атакува военни обекти с въздушни удари и смъртоносно насилие се разгръща в и около крайбрежния град Латакия, докато силите на новото правителство се сблъскват с алауитското малцинство, част от което е Асад. Тази седмица Ердоган изрази загриженост относно „провокациите, насочени към разпалване на сектантско насилие“.
Наистина има опасения, че дълбокото участие в украинска мироопазваща мисия може да пренапрегне нейните военни. Турция разполага с хиляди войници, разположени в Северна Сирия и Ирак, и повече разположени в Косово, Сомалия, Северен Кипър, Катар и Азербайджан.
Поддържането на възраждаща се Турция също зависи от Ердоган, който е на 71 години и няма ясен наследник в управляващата партия на ПСР. Президентът се опитва да засили подкрепата си, докато партията му работи за удължаване на повече от две десетилетия на власт.
Но има нарастващи опасения относно репресиите срещу несъгласието от бизнес ръководители до опозиционни фигури въпреки зараждащия се мирен опит за прекратяване на конфликта със сепаратистките кюрдски бойци, който пречи на икономиката.
„Ердоган се нуждае от по-тясно сътрудничество в областта на сигурността и икономическото сътрудничество както със САЩ, така и с европейските съюзници, за да подобри икономиката на Турция и да укрепи шансовете си за удължаване на престоя си на власт“, каза Серхат Еркмен, директор на Центъра за анализ на сигурността и риска „Pros&Cons“ в Анкара. „В същото време той е изправен пред редица предизвикателства в Близкия изток.“
Откакто дойде на власт през 2003 г., Ердоган постепенно преоткри Турция като сила сама по себе си, която е свободна да създава нови приятели, дори ако това разстройва старите.
Тя ухажва Китай, Русия и Иран и откри почти 100 нови дипломатически мисии по света през последните две десетилетия. Турция също е работила като посредник в конфликти в Газа и Сомалия, както и Украйна.
Турция не очаква членство в ЕС, но се надява, че укрепването на отбранителните връзки с Европа може да сложи край на изключването й от партньорствата за сигурност между НАТО и ЕС, включително постоянното структурирано сътрудничество, известно като PESCO.
Промяната в изчислението на сигурността също може да даде тласък на преговорите за актуализиране на споразумението за митнически съюз на Турция с ЕС и безвизово пътуване за турски граждани, според хора, запознати със ситуацията в Анкара.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.