Кремъл заяви днес, че насрочените за утре преговори със САЩ в Саудитска Арабия, са "само началото" и ще бъдат "трудни", предаде Франс прес. Целта на дискусиите между двете делегации е да се сложи край на конфликта в Украйна.
"Това е много комплексен въпрос и има много работа за вършене. Това е само началото", заяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков пред руска телевизия.
В очакване на "трудни преговори", Песков каза, че "основната тема на дискусиите" утре ще бъде възобновяването на сделката за износ на зърно през Черно море, която бе в сила между лятото на 2022 г. и 2023 година. Споразумението позволи на Украйна да изнася зърнени култури, които са от жизненоважно значение за световните доставки на хранителни продукти.
Русия се изтегли от сделката година след сключването ѝ, с което показа несъгласието си с отказа на Запада да спазва ангажимента си за разхлабване на санкциите върху руския износ на земеделски култури и тор.
"Представители ни ще бъдат готови да обсъждат подробностите около идеята", продължи Песков и обясни, че Москва има "редица" въпроси по темата.
В интервю за руската телевизия говорителят на руския лидер Владимир Путин не говори за искането на Киев за пълно спиране на огъня, за което американският президент Донлад Тръмп настоява. Песков не спомена нищо и за примирието, касаещо атаките срещу енергийната инфраструктура и на двете страни, постигнато между Путин и Тръмп по-рано тази седмица.
По въпроса за двустранните отношения между Вашингтон и Москва Дмитрий Песков приветства възобновяването на контактите между двамата лидери.
"Може и да имаме несъгласия по определен въпрос, но това не значи, че трябва да се лишаваме от взаимни ползи", подчерта той в интервюто и призова за "здрав разум".
"Смятаме, че потенциалът за сътрудничество, което да облагодетелства и двете страни в голям брой области, е труден за определяне между страните ни", добави Песков. Въпреки това, той уточни, че не очаква санкциите върху Русия да бъдат премахнати в близо бъдеще.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.