Специалният пратеник на Доналд Тръмп за преговорите с Русия за Украйна, Стив Уиткоф, стана обект на презрение от ветерани наблюдатели на Украйна заради непознаването на терена, който той очевидно е готов да си раздели с Владимир Путин.
Когато през 2022 г. Русия организира референдуми в Югоизточна Украйна под дулото на пистолета, Уиткоф видя „легитимни“ изрази на общественото мнение. Всъщност руската армия дори не контролираше всички региони, които Путин номинално анексира – и всъщност загуби голяма част от област Херсон само дни по-късно, пише за The Independent Марк Алмънд, директор на Института за изследване на кризи в Оксфорд.
Всеки, който си спомня зашеметяващото посещение на Лиз Тръс в Москва точно преди войната – когато с обичайното си внимание към детайлите тя обърка руската и украинската си територия – знае, че самоувереното невежество не е американски монопол.
Любезна интерпретация на непринудения подход на Уиткоф към украинската реалност може да бъде, че той се интересува единствено от сключването на сделка – а не от полагането на изпит по скорошни конфликтологични изследвания. И подмазването на суетата на президента Путин чрез повторение на руския случай е това, което американците, подкрепящи външнополитическата революция на Тръмп, биха могли да нарекат „мислене извън кутията“.
Предизвикване на треска, да – но дипломатично? Може би. В края на краищата има съществена разлика между безразличието на една суперсила към неудобните факти на място и познатата импотентност на държавното управление от стария свят: Вашингтон може да моделира реалността чрез сила и сплашване, докато европейците имат малка сила освен надеждата, че моралното убеждаване ще направи чудеса.
И така, колкото и британците да са разгневени от отхвърлянето на Witkoff от срещите на Кийр Стармър с европейски лидери и военни командири за мироопазващи сили като „поза и поза“, трябва да се запитаме: наистина ли е сгрешил с това?
В края на краищата, въпреки че Стармър и Еманюел Макрон се опитаха да накарат европейските членове на НАТО да подкрепят сила за наблюдение на линията за прекратяване на огъня, потенциални големи играчи като Италия и Испания го отхвърлиха. Италианската Джорджия Мелони няма никакво желание да скъса с Тръмп, чийто вътрешен дневен ред за „анти-събуждане“ отразява нейната собствена културна война в Италия, докато испанецът Педро Санчес управлява страна, която е далеч от руско-украинската фронтова линия и има силна лявоцентристка пацифистка традиция.
Европейските съюзници на Америка не само се отделят от Вашингтон на Тръмп: те са разделени помежду си. Те може да са обединени в осъждането на руската агресия и подхода на Тръмп към посредничеството в стила на умиротворяване, но тяхното разединение относно това какво да правят по въпроса потвърждава убеждението на администрацията на САЩ, че сключването на големи сделки с авторитаристи като Путин или саудитските домакини на преговорите в Украйна е правилният начин, вместо да се опитват да държат армия от каращи се „съюзници“ в линия.
Съюзниците, които не допринасят много – дори когато могат да постигнат съгласие относно политиката – могат да бъдат напълно игнорирани.
Обратно към Рияд: зад димната завеса от разговори за „технически детайли“ в саудитската столица вероятно се играят тайни сделки по големите въпроси на мирното споразумение. Въпросът е: ще приеме ли Путин бързането на Тръмп за мир – или смята, че проточените преговори могат по-добре да обслужват целта на Кремъл за постоянно отслабване на Украйна?
Ако руските медии празнуват възхвалата на Виткоф за „искреността“ на Путин, украинските вестници размишляват дали страната им ще претърпи съдбата на Южен Виетнам, изоставен от Вашингтон преди 50 години.
Америка е единствената суперсила, която оцелява – дори просперира – въпреки че нейните подставени лица падат като домино.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.