Президентът Доналд Тръмп беше подложен на критики, след като в понеделник стана ясно, че висши служители в неговата администрация, включително съветникът по националната сигурност Майк Уолц, министърът на отбраната Пийт Хегсет и вицепрезидентът Джей Ди Ванс, са обсъдили изключително чувствителна операция, насочена към позиции на хутите в Йемен, в групов чат на Signal, към който Джефри Голдбърг, главен редактор на The Atlantic, е добавен по погрешка.
Запитан за пробива в сигурността, Тръмп каза, че подкрепя Уолц, въпреки призивите за оставката му, заявявайки, че той е “научил урока си“ от фиаското.
Междувременно Хегсет нарече Голдбърг “измамен и силно дискредитиран така наречен журналист“. Демократите от своя страна го призоваха да се оттегли от поста си и определиха скандала като “голяма грешка”.
Особено разгневена беше бившият държавен секретар на САЩ и първа дама Хилари Клинтън, която Тръмп многократно заплашваше със затвор за предполагаемо използване на личен имейл акаунт, докато беше на поста, която отговори, като каза просто: “Сигурно се шегувате с мен“.
Двама членове на груповия чат, директорът на националното разузнаване Тулси Габард и директорът на ЦРУ Джон Ратклиф в момента се явяват пред комисията по разузнаване на Сената, за да обсъдят световните заплахи и ще бъдат критикувани за изтичането на информация.
Ръководителят на DOGE Илон Мъск също не остана безучастен и коментира “гафа на администрацията”. Той се опита да обясни защо служители на администрацията на Тръмп, замесени в спора за груповия чат Signal, не са използвали одобрена от правителството система за комуникация.
Докато демократите искат оставки от страна на републиканците, Мъст побърза да извини поведението на обърканите федерални служители и каза, че системите, използвани от федералното правителство, са “шокиращо примитивни“.
В друга публикация на прессекретаря на Белия дом Каролайн Лийвит твърди, че журналистът Джефри Голдбърг е известен със своето “сензационно завъртане“ и че не са обсъждани планове за война, Мъск отговори с три емоджита с американски флаг.
И двата отговора дойдоха по-малко от 24 часа, след като Мъск сподели измамна публикация от консервативния новинарски сатиричен уебсайт The Babylon Bee относно доклада на Голдбърг и удари списанието, което оглавява.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.