IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Икономиката на Германия се нуждае от радикална промяна

Безработицата достига над 6 процента от работната сила в Германия, спрямо 5 процента през 2022 г.

Снимка: Reuters

Снимка: Reuters

Зависимостта на Германия от Китай и неговата безразсъдна енергийна политика сринаха това, което някога беше икономически колос. С тарифите и нестабилността на кабинета на хоризонта, перспективите му едва ли ще се подобрят.

Германия има остра нужда от промяна - политически, дипломатически и икономически. Революция може би не е твърде силна дума. Динамиката на властта между различните политически партии несъмнено ще се промени драматично през следващите години. Ролята на Германия в западния алианс ще се нуждае от преразглеждане далеч отвъд скорошното отчуждение от Белия дом на Тръмп и решението на Берлин да увеличи разходите за отбрана . Загрижеността за имиграцията ще става все по-интензивна с времето. Задвижвана отчасти от тези проблеми (като същевременно ги задвижва) е спешната нужда на Германия да коригира икономическия си модел далеч от дългогодишния акцент върху тежкото производство и износа. Просперитетът на нацията виси на косъм, пише за The National Interest Милтън Езрати, редактор в The National Interest, филиал на Центъра за изследване на човешкия капитал към Университета в Бъфало, и главен икономист на Vested, базираната в Ню Йорк комуникационна фирма.

Икономическият натиск идва от малко вероятен източник: Китай. Дълго време бързото развитие на Китай беше благодат за Германия, естествен аналог на силния акцент на страната върху производството и износа. Бързият темп на развитие на Китай създаде привидно ненаситен апетит за немски машини, медицински и други инструменти, телекомуникационно оборудване, електроника, автомобили и други технически стоки от висок клас.

Новобогатите китайци купиха Mercedes, BMW, Audi и Porsche по-бързо, отколкото германските заводи успяха да ги сглобят. Между 2000 г. и 2014 г. германският износ за Китай нараства с почти 13 процента годишно. В същото време германските потребители и фирми, подобно на толкова много други в развития свят, с нетърпение купуваха дрехи на ниски цени, домакински стоки, играчки и други подобни, които формираха гръбнака на китайската икономика. В това симбиотично споразумение Китай стана основният търговски партньор на Германия и опора за икономическия модел на страната.

Нещата обаче се промениха значително, особено от китайска страна. След пандемията от COVID-19 темпът на растеж в Китай се забави значително. Докато китайската икономика растеше средно с 8 процента годишно между 2009 г. и 2019 г., в годините след 2020 г. тя имаше проблеми с постигането на официалната реална цел за растеж от 5 процента годишно и много наблюдатели на Китай предполагат, че действителният темп на растеж е доста по-бавен. И тъй като темпото на растеж се забави, така се забави и някога привидно неутолимата жажда за немско производство. За да влошат нещата за германските износители, загубата на доверие около имотната криза в Китай почти спря всякакви капиталови инвестиции от страна на частни китайски фирми и с това потреблението на немски машини. Съответно германският износ за Китай всъщност е намалял с повече от 40 процента спрямо нивата от 2019 г.

Освен това унищожаването на старата симбиотична подредба е решението на Пекин да се конкурира директно с германските продукти, които някога толкова нетърпеливо купуваше. Правителството на Китай принуди държавните предприятия да достигнат до производствени възможности в електроника с висока стойност, машини, медицински устройства, автомобили и други подобни, не само за да заменят това, което германските фирми преди са продавали в Китай, но и за да предизвикат германските стоки на световните пазари. Пекин не се е насочил изрично към Германия, но въпреки това подмяната започна. Автомобилите са отличен пример. Произведените в Китай електрически превозни средства (EV) стигнаха далеч в изместването на продажбите на Audi и Volkswagen. Почти половината от всички продажби на превозни средства в Китай сега са електромобили, произведени в Китай . Освен това тези евтини автомобили подкопаха продажбите на немски автомобили в Европа. Неотдавнашно решение на ЕС да блокира „дъмпинга“ на китайски електромобили (твърди ЕС) със стръмни мита говори за това колко далеч са навлезли китайските превозни средства на европейския автомобилен пазар.

Крахът на старите китайски договорености сам по себе си би нанесъл тежък удар върху икономическите перспективи на Германия, но има и въпросът за енергията . Минали политически грешки направиха енергията много скъпа в Германия, особено тежко бреме за икономика, толкова ориентирана към енергоемка тежка промишленост.

Открояват се две грешки. Единият е стремежът на Берлин да затвори атомните електроцентрали в страната. Другият беше да се откажат напълно от въглищата, ресурс, който страната притежава в изобилие, в полза на слънчевата и вятърната енергия. Макар и екологично обосновани, тези политики направиха Германия силно зависима от вноса на руски природен газ .

Последиците от германската уязвимост станаха очевидни през 2022 г., когато инвазията на Русия в Украйна наложи западните санкции, които прекъснаха доставките на газ за Германия. Цените на енергията скочиха до небето. Те намаляха малко, след като Германия замени вноса на втечнен природен газ (LNG) от Съединените щати и Катар за част от руския газ. Все пак цените остават високи и са три пъти повече от това, което американската индустрия плаща за енергия. Произтичащото увеличение на производствените разходи заличи конкурентното предимство на германската индустрия.

Признаците за тази икономическа туршия вече са очевидни. За разлика от Съединените щати и много други икономики, Германия така и не се възстанови от спиранията и карантините през 2020 г., причинена от COVID-19. Германия се представи по-слабо в сравнение с останалия свят през 2021 и 2022 г. и икономиката й се сви през 2023 и 2024 г. Тези спадове бяха скромни, но бяха първите последователни годишни спадове от началото на 1950 г. Реалната икономика на Германия на практика стагнира от 2019 г. насам в сравнение със Съединените щати и дори с Европа като цяло.

Тъй като Германия представлява една четвърт от икономиката на ЕС, тези общо 5 процента показват много по-добро икономическо представяне на други места на континента. Промишленото производство във Федералната република е с 15 процента по-ниско в сравнение с 2018 г. Безработицата достига над 6 процента от работната сила в Германия, спрямо 5 процента през 2022 г. Използването на промишления капацитет при последната мярка беше с 5 процента под нормалните дъна за рецесията, убивайки всеки апетит в германската индустрия да харчи за нови съоръжения. Нито пък последните статистически данни показват нещо друго освен продължаващ спад. Забележителни са съкращенията, обявени наскоро от Volkswagen.

Към тази належаща необходимост от икономическа корекция се добавят митата , наложени наскоро и заплашени от Белия дом на Тръмп. Вече е въведена 25-процентна тарифа за стоманата и алуминия. По-заплашително за Европа и Германия е настояването на Тръмп, че данъците върху добавената стойност (ДДС), широко използвани в тези страни, са еквивалентни на тарифа и следователно подлежат на реципрочните налози, които той каза, че ще наложи върху стоките на всяка страна, която наложи тарифи върху американски стоки.

Заплахите на Тръмп са сериозен въпрос, тъй като Съединените щати представляват почти 10 процента от целия германски износ. Може би още по-заплашително е как тарифите на САЩ ще предизвикат отмъщение по целия свят и съответно ще забавят глобалния темп на растеж. Доколко ефектът ще зависи от това как се променят валутните стойности, но не може да се отрече, че митата ще забавят растежа на световната търговия и темпото на икономическата експанзия като цяло. Разбира се, това е заключението на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие.

Нито последните избори в републиката дават надежда за бърза корекция. Колкото и много политици и германски медии да пренебрегват партията „Алтернатива за Германия“, нарастващото й присъствие обещава да затрудни управлението на предполагаемия следващ канцлер Фридрих Мерц , особено със странна коалиция от дясно ориентираните християндемократи и левите социалдемократи. Предвидено увеличение на разходите за отбрана може да създаде икономически стимул. Все пак подобни печалби биха донесли и дългосрочни недостатъци, като забавят необходимата корекция към различен икономически микс и като налагат емитиране на дълг, като по този начин сложи край на репутацията на Германия като една от малкото фискално надеждни развити страни в света. Това далеч не е ярка картина.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата