Бурни аплодисменти и море от телефони във въздуха посрещнаха президента Тръмп, когато той излезе на сцената и заяви: „Златният век на Америка официално започна.“ Той беше встъпил в длъжност едва преди месец, когато на подкрепената от Саудитска Арабия инвеститорска конференция в Маями беше запечатан оптимизмът. „Само за няколко месеца Nasdaq се е повишил с близо 10%“, каза Тръмп, като отбеляза списък с икономически показатели.
Но след като Тръмп започна борба за мита с най-големите търговски партньори на Америка, тези печалби се разпаднаха, пише The Wall Street Journal. Само за няколко седмици S&P загуби 4 трилиона долара от стойността си, което се дължеше на търговската му политика, отслабващия оптимизъм за бума на изкуствения интелект и влошените потребителски нагласи, предизвикани от заплахите за по-високи цени и по-слаб растеж. Показателят за потребителските нагласи се понижи през март за четвърти пореден месец до най-ниското си ниво от януари 2021 г., съобщи във вторник Conference Board, група за бизнес проучвания.
През изминалата седмица пазарите възстановиха част от загубите, но Тръмп подготвя следващия си шок: пакет от реципрочни мита на 2 април, наречен „ден на освобождението“, който според него ще бъде приложен върху всеки търговски партньор, който налага мита или други търговски бариери върху американските продукти.
Според хора от администрацията изпълнителни директори и лобисти, които търсят яснота и се притесняват от това, което смятат за хаотичен подход, са затрупали екипа на Тръмп с обаждания. Някои от тези хора заявиха, че Белият дом е бил отворен да чуе от бизнеса техните опасения, но според тях не е ясно дали аргументите за по-умерен и целенасочен подход са убедили Тръмп.
Наред с други фактори, инвеститорите бяха хванати натясно от враждебността на Тръмп към Канада, която не беше част от миналогодишната предизборна кампания. След това световните пазари бяха разтърсени от последиците от срещата в Овалния кабинет между Тръмп и украинския президент Володимир Зеленски, която премина в пререкания.
Спектакълът накара Германия да одобри на мига немислима сделка за разходи за отбрана в размер на 1 трилион евро - като договорите ще бъдат възложени на европейски производители. Пакетът доведе до повишаване на доходността на германския държавен дълг и може да намали апетита на континента към американските държавни ценни книжа.
По време на предизборната си кампания Тръмп многократно похвали използването на мита, наричайки го „най-красивата дума в речника“. Но инвеститорите от Уолстрийт и големият бизнес вярваха, че той в крайна сметка ще отмени реториката, като се съсредоточи повече върху стимулирането на растежа и използването на целеви тарифи срещу Китай и подкрепата на критични индустрии - нещо, което щеше да се доближи повече до първия му мандат.
Сега главните изпълнителни директори, които приветстваха данъчните и регулаторните съкращения на Тръмп, станаха все по-песимистично настроени, въпреки че много от тях продължават да се въздържат да говорят поради опасения от публична критика от страна на администрацията.
Длъжностни лица от Федералния резерв, които миналата година бяха обнадеждени от широкообхватното отслабване на ценовия натиск, сега очакват митата да повишат цените тази година, като същевременно отслабят растежа.
Дори президентът, известен с това, че се занимава с лоши новини, отказа да изключи рецесия, докато описва преходен период в стремежа си да разруши глобалните търговски съюзи и да съживи вътрешното производство.
„Всичко може да се случи“, призна Тръмп миналата седмица по Fox News.
Представители на Белия дом казаха, че Тръмп прави точно това, което е обещал по време на предизборната си кампания, и твърдят, че пазарите винаги ще се колебаят. Те казаха, че връщането на митата с Канада и Мексико е свързано с националната сигурност, миграцията и борбата срещу фентанила. Те посочват други положителни икономически показатели, включително стабилен процент на безработица и скорошен скок в жилищното строителство.
Президентът вече наложи мита от 20% върху стоки от Китай, 25% върху вноса от Мексико и Канада, които не са обхванати от съществуващо търговско споразумение, и 25% мита върху стоманата и алуминия. Предвиждат се допълнителни тарифи за мед и дървен материал.
Тръмп наследи икономика със стабилен растеж, но уязвимости от замразен жилищен сектор, охлаждащ пазар на труда, високо оценен фондов пазар и последиците от няколко години на високи цени. Инвеститорите започнаха годината безразлични към тези грешки, тъй като очакваха новата администрация да се съсредоточи върху ускоряване на растежа.
Загубите на акции се натрупаха в дните след като Тръмп рекламира пазара в Маями. Walmart предупреди, че предстоящата му печалба ще пропусне очакванията на анализаторите, а данните за доверието на потребителите в САЩ потънаха.
"Реалността е, че имате лепкава инфлация, забавящ се растеж и строги икономии в правителството. Така че всъщност съм доста негативен за първи път от известно време", каза Стив Коен , главен изпълнителен директор на Point72 Asset Management, на отделна конференция в Маями два дни по-късно.
Разпродажбата на пазара се ускори през следващите две седмици, тъй като Тръмп и неговите съветници сигнализираха, че са готови да приемат краткосрочна болка, за да преработят глобална търговска система, която допринесе за постоянен спад в цените на потребителските стоки през последните три десетилетия.
Високите цени на акциите и стабилният ръст на доходите бяха критични двигатели на икономическата експанзия през последните няколко години. Разгромът на пазара може да накара икономиката на САЩ да хрипове, ако накара потребителите с високи доходи да оттеглят разходите.
Инвеститорите изтръпнаха по-рано този месец, когато администрацията на Тръмп заплаши с мита и след това даде сигнал за самодоволство относно рисковете от рецесия. „Ето интересното за фондовия пазар: той не може да бъде обвинен, арестуван или депортиран; той не може да бъде сплашен, заплашван или малтретиран“, пише Майкъл Цембалест от JPMorgan в доклад на 12 март, който беше препратен през бюрата за търговия на Уолстрийт.
Обемът на сделките в САЩ е намалял с 0,7% тази година до 24 март в сравнение с периода от миналата година, според данни на London Stock Exchange Group , далеч от скока на активността, очакван от бизнес лидерите. С изключение на придобиването на стартиращата компания за киберсигурност Wiz от Google-майка Alphabet за 32 милиарда долара, обемът на сделките е намалял с над 9% спрямо предходната година.
В рамките на фирмите за частен капитал хората, които действително извършват сделките, винаги са били по-малко оптимистични от висшите ръководители на своите фирми за бързото връщане към времената на бум на сливания и придобивания след избирането на Тръмп. Съществен спад на лихвените проценти би имал много по-значим ефект върху обема на сделките, отколкото по-леко регулаторно докосване, твърдят те.
Вместо това Фед отложи намаляването на лихвените проценти, докато чака да оцени ефектите от политиките на Тръмп.
Представители на Фед смятат, че са отговорни за поддържането на инфлацията ниска и стабилна във времето, а председателят Джером Пауъл на пресконференция на 19 март предположи, че централната банка е била близо до постигането на тази задача до развитието на тарифите. Той спомена пет пъти „тарифната инфлация“.
Изводът: всяко покачване на цените тази година ще се дължи на политиката на Белия дом, а не на основните икономически условия.
Тръмп се опита да успокои ръководителите на трите най-големи автомобилни производители в Америка, когато бяха изпратени в Овалния кабинет за виртуална среща по-рано този месец, като подчерта плановете си да смекчи регулациите и мандата за електрически превозни средства, според хора, информирани за срещата.
И все пак предприятията в по-широк план не са склонни да наемат служители или да инвестират поради повишената несигурност относно икономиката и политиките на администрацията.
Всяка трета производствена фирма, анкетирана от Фед във Филаделфия, смята, че новите поръчки ще нараснат през следващите шест месеца през март, което е спад от две трети от фирмите в същото проучване през януари. Двумесечният спад в мярката е най-големият за всеки двумесечен период от началото на проучването през 1968 г.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.