IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Европа говори твърдо за военните разходи, но единството се разпада

Представители на НАТО искат да определят нова цел за разходите на срещата през юни

Снимка: БГНЕС/ EPA

Снимка: БГНЕС/ EPA

Европейските лидери получиха посланието от Вашингтон да направят повече за собствената си отбрана и за Украйна също. Те говорят твърдо, когато става дума за подкрепа на Украйна и за защита на собствените си граници, и се противопоставят на взискателната и дори враждебна администрация на Тръмп, пише The New York Times.

Но има неизбежна пропаст между говоренето и действието и единството вече се разпада, особено когато става въпрос за харчене и заемане на пари в период на нисък растеж и висок дълг.

Холандците и други не са фенове на повишаването на колективния дълг за отбрана. Задържането на Унгария на борда е все по-трудно.

И когато президентът на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен обяви план за милиарди повече за военните, наречен „Превъоръжаване на Европа“, две от най-големите страни в блока, Италия и Испания, решиха, че всичко това е малко агресивно. Така че сега планът е ребрандиран като „Готовност 2030“.

Това е година след като Доналд Дж. Тръмп вече не се очаква да бъде президент. Но също така е реалистично разбиране, че новият ангажимент на Европа към самостоятелност ще отнеме време, милиарди евро, политическа ловкост и сътрудничество със Съединените щати.

Кая Калас, бившият министър-председател на Естония, който сега е главен служител по външните работи и сигурността на Европейския съюз, беше силен защитник на подкрепата на Украйна като първа линия на европейска отбрана срещу агресивна, милитаризирана Русия.

Но това беше трудно начало за Калас. Нейните усилия да накара ЕС да предостави до 40 милиарда евро (повече от 43 милиарда долара) на Украйна чрез малък, фиксиран процент на данък върху националния доход на всяка страна не стигнаха до никъде.

Нейното резервно предложение за допълнителни 5 милиарда евро като първа стъпка към предоставянето на Украйна на два милиона артилерийски снаряда тази година също беше отхвърлено от Италия, Словакия и дори Франция, каза служител на ЕС, говорейки анонимно в съответствие с дипломатическата практика. Страните настояха вноските за Украйна да останат доброволни, двустранни и да не се изискват от Брюксел.

Но всъщност европейците работят усилено, за да отговорят на Тръмп по убедителен начин. Фон дер Лайен продаде своя план за превъоръжаване или готовност с основна сума от 800 милиарда евро. Но само 150 милиарда евро от тях са реални пари, налични като дългосрочни заеми за държави, които желаят да ги използват за военни цели. Останалото просто представлява условна цифра - четиригодишно разрешение от блока за страните да вземат още повече заеми за военни цели от собствените си национални бюджети.

За страна като Германия, която има нисък дълг, това вероятно ще проработи, особено сега, когато следващият канцлер, Фридрих Мерц, накара парламента да се съгласи да разхлаби собствените си правила за дълга , за да позволи огромни разходи за военни, гражданска инфраструктура и климат.

Но за страни като Италия и Испания, които могат да се чувстват далеч от Русия и имат собствени фискални проблеми, това може да не е лесен избор. Франция, въпреки силните думи на президента Еманюел Макрон за европейската „стратегическа автономия“ и желанието му да ръководи континента, сама по себе си е дълбоко задлъжняла и натрупването на още дългове е политически и икономически опасно.

Франция също настоява за висок процент европейско съдържание и производство за всякакви оръжия, закупени с новите заеми, и досега работи, за да не позволи на американски, британски и канадски компании да участват. И други проблеми се натрапват; усилията на ЕС да изготви споразумение за отбрана с Великобритания се спират от Париж заради кавги относно риболова.

"Но Европа ще похарчи значително повече за отбрана, както е знаела, че трябва", каза Иън Лесър, директор на брюкселския офис на Германския фонд Маршал. „Появата на администрацията на Тръмп даде тласък на историята“, каза той. „Ние не сме в линейна среда, с линейна траектория на разходите.“

Що се отнася до НАТО, големите европейски държави също започват да говорят сериозно за това как да заменят жизненоважната американска роля в алианса - както по отношение на сложни оръжия, така и по отношение на политическо и военно лидерство. Но има малко желание да се ускори разривът с Вашингтон, тъй като всеки подобен преход вероятно ще отнеме пет или дори 10 години.

Сега 23 от 27-те държави от ЕС също са членове на НАТО, включително около 95 процента от гражданите на ЕС, и НАТО има свои собствени изисквания за нови военни разходи. Европейските държави обсъждат какво могат да предложат на г-н Тръмп на следващата среща на върха на НАТО през юни в Хага, което ще гарантира американското сътрудничество при всеки преход.

Но докато представители на Тръмп лично увериха европейците, че президентът на САЩ подкрепя НАТО, ще запази американския ядрен чадър над Европа и остава ангажиран с колективната отбрана, възгледите на Тръмп са променливи и той продължава да гледа на НАТО като на клуб, в който членовете плащат за американска защита.

По време на първия си мандат той често размишляваше за напускането на НАТО, докато казваше, че Съединените щати ще защитават само страни, които плащат достатъчно за отбрана. Този месец той повтори това предупреждение. Той настоя членовете на НАТО да плащат до 5 процента от брутния вътрешен продукт за отбрана, значително повече от Съединените щати, които харчат около 3,4 процента от БВП за своята глобална армия.

Представители на НАТО искат да определят нова цел за разходите на срещата през юни, но по-близо до 3,5 процента от БВП, спрямо 2 процента сега.

Засилване на опасенията в Европа, че Съединените щати може вече да не са надежден партньор, беше извънредната дискусия между висши служители на администрацията на Тръмп за американския удар срещу Йемен, разкрит от Джефри Голдбърг в The Atlantic, който беше добавен по невнимание към груповия чат в приложението за съобщения Signal.

Внезапното предложение на Тръмп миналата седмица, че бъдещ американски изтребител може да бъде продаден на съюзниците в по-ниска версия, също засили тези опасения.

Подтикнати от заявеното намерение на Тръмп да остави отбраната на Украйна на Европа, Великобритания и Франция работят по предложение за европейски „успокоителни сили“, които да бъдат на място в Украйна, след като бъде постигнато мирно споразумение между Киев и Москва, ако такова някога бъде постигнато. Но досега никоя друга държава от ЕС не е предложила публично да служи в такива сили, които до голяма степен са неопределени и нефинансирани и които Русия последователно отхвърля.

В сряда вечерта Макрон ще се срещне с президента на Украйна Володимир Зеленски. След това в четвъртък той трябва да бъде домакин на друга среща на тази „коалиция на желаещите“, чийто списък с гости не е ясен. Но специалният пратеник на Тръмп, Стив Уиткоф, нарече идеята „опростенческа“ и „поза и позиране“.

Усилията за създаване на примирие между Русия и Украйна продължиха, като във вторник бе обявено, че двете страни са се споразумели да спрат атаките срещу кораби в Черно море. Но дори и това споразумение беше подчинено на руското искане западните държави да отменят ограниченията върху руския износ на селскостопански продукти.

Фон дер Лайен говори за превръщането на Украйна в „стоманен дикобраз“, твърде труден за преглъщане от Русия в бъдеще, което е отзвук от един ранен план за украинската отбрана, изготвен от бившия генерален секретар на НАТО Андерс Расмусен.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата