Русия трябва да получи доставки на химически съставки, критични за производството на експлозиви, поръчани от компании за торове, които до голяма степен са избегнали международните санкции, според документи, с които Bloomberg се е запознал.
Десетки хиляди тонове азотна киселина и смес от азотна и сярна киселина са поръчани за предприятия и заводи, контролирани от АО „Спецхимия“, един от най-големите производители на взривни вещества в Русия, показват документите. Договорите са един от начините, по които страната поддържа военната си мощ въпреки строгите икономически ограничения.
Поръчките за съоръженията, контролирани от „Спецхимика“, са направени с дъщерни дружества на производителите на торове EuroChem Group AG и UralChem JSC, показват документите. Видовете киселини са ключови компоненти на тротила, пушека и други горива, които са жизненоважни за войната на Русия срещу Украйна. Въпреки това EuroChem и UralChem досега са избягвали най-строгите американски и европейски санкции, целящи да възпрепятстват военните усилия на страната, тъй като торовете, които продават, са от решаващо значение за земеделието и световните доставки на храни.
Много от 11-те фабрики, посочени в документите, които трябва да получат киселини тази година, са били санкционирани от съюзниците на Украйна за принос към военните усилия на Русия. Заводите доставят и експлозиви за гражданска употреба и Bloomberg не може да провери каква част от текущите им операции са насочени към невоенни цели.
Документите за планиране, които включват референтни номера на поръчката, предполагат, че доставките на киселина са потвърдени и ще бъдат доставени в течение на годината.
Русия доставя около една четвърт от европейските торове, бизнес, който струва повече от 5 милиарда евро (5,4 милиарда долара) от началото на войната на Москва срещу Украйна през февруари 2022 г., според данни, публикувани от Европейската комисия. Блокът работи за въвеждане на наказателни мита върху някои торове от Русия и Беларус, въпреки че способността му да ограничи допълнително търговията е ограничена от необходимостта да се гарантира, че доставките на храни не са нарушени.
Констатациите повдигат въпросителни относно веригите за доставки в ЕС, които продължават да включват големи количества руски торове, според Марк Бромли от Стокхолмския международен институт за изследване на мира. „Санкциите, наложени на Русия, могат и трябва да бъдат в състояние да попречат на икономическите участници да извършват бизнес с Rostec и нейните дъщерни дружества“, каза той.
Плановете за график, видяни от Bloomberg, показват, че фабриките, включително заводът Свердлов в Дзержинск и заводът Biysk Oleum, очакват доставки тази година. Много от посочените съоръжения са били санкционирани от съюзниците на Украйна за снабдяване на руската военна промишленост, включително Соликамския завод Урал, Тамбовския барутен завод, Пермския барутен завод и Казанския държавен барутен завод.
Ростех е санкциониран от САЩ и ЕС. Държавната компания се оглавява от дългогодишния съюзник на Путин Сергей Чемезов , който през 80-те години е служил при сегашния руски президент в КГБ в Източна Германия.
САЩ заявиха във вторник, че Русия и Украйна са се съгласили на прекратяване на огъня в Черно море, въпреки че Кремъл каза, че това ще зависи от облекчаване на санкциите за банки и други служби, участващи в износа на селскостопански продукти, включително доставки на торове.
Азотната киселина е централна съставка в пластичния експлозив RDX и нитроцелулозата, ключов компонент в барута. Нитроцелулозата или памучната вата е най-важната съставка в горивото за съвременните снаряди. Както подсказва името, той е направен от висококачествен памук, който след това се накисва в смес от киселини. Само един изстрел артилерийски боеприпаси изисква около 12 кг (26 фунта) барут.
Въз основа на обемите азотна киселина, които графикът показва, че се вливат в дъщерните дружества на Rostec тази година, според изчисления на Bloomberg Русия ще разполага с материал за производство на поне 6500 152 mm артилерийски снаряда на ден тази година. Русия има капацитета да произвежда или обновява около 3-4 милиона артилерийски снаряда годишно, според оценки, публикувани през 2024 г.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.„Нитроцелулозата може да се използва за барут, както и за други невоенни приложения“, каза Брадли Мартин, пенсиониран капитан от ВМС, който изучава военните вериги за доставки в американската изследователска фирма Rand Corp. „Повечето вериги за доставки на боеприпаси включват прекурсорни материали, които ще се движат по целия свят.“