Преследвани от дронове, преследвани от снайперисти и заобиколени от минни полета, войниците, воюващи в Украйна, не могат да рискуват дори малка загуба на концентрация. Ето защо полк. Дмитро Палиса, командир на украинската 33-та механизирана бригада, инструктира своите войници да игнорират спекулациите за възможно прекратяване на огъня.
Докато дипломати на хиляди километри говорят за възможно примирие, Русия и Украйна са въвлечени в кървави битки, интензивни като всяка война. Яростните битки, разкъсващи украинския фронт, са отчасти късна игра за земя и лостове в преговорите, които според администрацията на Тръмп напредват, пише The New York Times.
Президентът на Украйна Володимир Зеленски казва, че вярва, че Русия възнамерява да започне нови настъпателни операции, „за да окаже максимален натиск върху Украйна и след това да постави ултиматуми от позицията на силата“, както той се изрази миналата седмица.
Киев иска да лиши Москва от това предимство.
Украинските сили остават числено превъзхождани и превъзхождани с оръжие - точно както са били, откакто Русия започна пълномащабното си нахлуване преди повече от три години. Но те до голяма степен спряха руския напредък досега тази година и сега са ангажирани с локализирани контраатаки, за да си върнат земя.
Военни анализатори, проследяващи развитието на бойното поле, потвърждават, че и без това ледниковият темп на руския напредък до голяма степен е спрял, въпреки че силите на Москва продължават да предприемат атаки по ключови части от фронта.
Украинското отстъпление от по-голямата част от района на Курск в Русия по-рано този месец обещава отново да промени контурите на битката. Десетки хиляди войници, посветени на седеммесечната кампания на Москва за отвоюване на руска земя там, вече могат да бъдат предислоцирани.
Руските сили, каза той, са били ограничени до тактика „ухапване от комар“ – малки атаки, които обикновено завършват с неуспех. Но той очаква, че сега Русия може да пренасочи някои сили към неговия район.
Капитан Юрий Федоренко, командир на 429-ти полк безпилотни системи "Ахил", каза, че основната задача по североизточната част на фронта е да не позволи на руските войски да разширят своя малък плацдарм на река Оскил .
Неспособни да издигнат понтонни мостове поради заплахата, представлявана от украински дронове и артилерия, руските сили използват малки лодки, за да превозват хора и оборудване през реката под прикритието на лошо време.
Преди два месеца руските войски започнаха серия от атаки през река - използвайки около 15 до 20 лодки във всяка атака, казаха войници - но усилията се провалиха.
Сега руската армия започва проучвателни атаки, опитвайки се да натисне на север по реката към град Запорожие , който е под украински контрол. Президентът Владимир В. Путин и други руски официални лица заявиха публично, че целта им е да контролират напълно града и околностите.
Но техните планове да се опитат да обкръжат Запорожие бяха спрени, когато руските войски бяха пренасочени към Курск, каза старши сержант. Андрий Клименко, който се бие в района от много месеци. Твърдението му беше подкрепено от анализатори , които проследяват руските военни движения.
Голяма част от най-свирепите битки продължават да са съсредоточени в хълмистите хълмове и разрушените индустриални градове в района на Източен Донбас, където след три години Русия не успя да овладее две желани цели: провинциите Донецк и Луганск.
Полковник Палиса наблюдава участък от украинската отбрана на юг от Покровск, град в Донецк, където руските настъпателни операции отбелязаха по-голямата част от напредъка си миналата година.
Но полковник Палиса каза, че агресивната война с дронове и умните отбранителни тактики засега са притъпили предимствата на Русия.
„Врагът не е напреднал нито един метър в този сектор през последните три до четири седмици“, отбеляза той. „Към момента можем да кажем, че сме стабилизирали ситуацията."
Подобно на руските си колеги, украинските войници сега често използват четириколки и бъгита или се придвижват пеша. Те често носят наметала, които маскират топлинния подпис на войника от дронове, оборудвани с камери за термично виждане.
Мрежата е опъната върху критични снабдителни пътища, проста, но ефективна защита, която според полковник Палиса е намалила успешните вражески атаки с повече от половината. А войниците сега рутинно носят пушки заедно с автоматите си.
Създава нещо като естетика на „Лудия Макс“, тъй като танкове и бронирани превозни средства се смесват с цивилни автомобили, мотоциклети и четириколки, модернизирани с клетки и заглушители.
Нискотехнологичните адаптации, заедно с широкото преструктуриране на армията, са стратегии, които Киев се надява да позволят на Украйна да продължи да се бие – дори когато нейният основен военен съюзник, Съединените щати, оттегля подкрепата , все повече повтаря разказа на Кремъл и оказва натиск върху Украйна за преговори за прекратяване на огъня.
На фронтовата линия всяко говорене за траен мир все още изглежда като опасна фантазия.
Войниците казват, че вярват, че боевете ще продължат, докато цената на войната стане твърде висока, за да може Кремъл да я понесе, и Украйна стане достатъчно силна, за да възпира всяка бъдеща агресия.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.