За да видите колко трудно ще бъде договарянето на бързо мирно споразумение между Русия и Украйна, не търсете нищо друго освен усилията от тази седмица за постигане на споразумение за Черно море.
Вашингтон имаше основание да се надява на по-бързо постигане на споразумение за Черно море между Русия и Украйна. Двете страни все пак бяха провели обширни дискусии по темата през първата година на войната. Но в края на разговорите тази седмица САЩ и Русия направиха рязко различаващи се изявления, като Москва отправи искания за облекчаване на санкциите, които Вашингтон не може да удовлетвори сам, пише The Wall Street Journal.
Междувременно обещаното прекратяване на огъня по отношение на енергийната инфраструктура не показа почти никакви доказателства, че се е наложило във войната. Русия и Украйна продължават да нанасят ежедневни удари по територията си, като същевременно се обвиняват взаимно в нарушаване на примирието.
Русия настоява за тежки отстъпки, докато напредва на бойното поле - и оттук нататък преговорите само ще стават все по-трудни.
За президента Тръмп „проблемът е как да продължи да представя тези стъпки като успехи“, казва Томас Греъм, изтъкнат сътрудник в Съвета за международни отношения и съветник по националната сигурност за Русия по време на управлението на Джордж Буш-младши. „Колкото по-внимателно се вглеждате, в това споразумение има по-малко, отколкото изглежда на пръв поглед“.
В изявлението на САЩ се подчертава, че Вашингтон и Москва са се договорили за прекратяване на огъня и търговия. Москва отбеляза редица споразумения, постигнати по време на разговорите, а след това изброи многобройни условия, преди да бъде изпълнено каквото и да било - сред тях е отмяната на санкциите, наложени от Европа.
Държавният секретар Марко Рубио призна за трудностите в сряда, като заяви, че преговорите за прекратяване на огъня в Черно море са все още проучвателни - и че САЩ не са в състояние да изпълнят някои от руските искания.
„Някои от тези условия включват санкции, които не са наши - те принадлежат на Европейския съюз“, каза той по време на дипломатическо пътуване в Кингстън, Ямайка.
Европейските официални лица се изразиха по-ясно. В речта си в четвъртък, след като беше домакин на среща на предимно европейски лидери за обсъждане на гаранции за сигурността на Украйна, френският президент Еманюел Макрон похвали мирния натиск на Тръмп, но заяви, че е трудно да се определят саудитските преговори като сериозни мирни преговори.
Описанието на Рубио на разговорите в Саудитска Арабия, които се проведоха по-рано тази седмица, контрастира с информацията на Белия дом, в която се описва широк напредък между Москва и Киев към прекратяване на военните действия.
Досега администрацията на Тръмп се опитваше да постигне някои по-лесни победи в рамките на поетапен подход към прекратяване на конфликта. Въпреки че помощниците на Тръмп изтъкнаха предварителните споразумения за енергийната инфраструктура и Черно море като постижения на най-големия търговец в света, те всъщност бяха сделки, обсъждани преди това от Москва и Киев.
„Тези неща бяха извадени от рафта почти наготово и това може да ги направи по-лесни за изпълнение на някакво ниво, но нещата все още са невероятно трудни“, каза Самуел Чарап, старши политолог в Rand, мозъчен тръст с нестопанска цел за глобална политика.
Първото споразумение между САЩ и Русия имаше за цел да защити енергийната инфраструктура на двете страни от атаки, като се основаваше на обширни разговори миналата година в Катар. Тогава двете страни прекараха седмици в изработване на детайли по споразумението, докато украинските сили не преминаха в руската област Курск, което накара руснаците да се оттеглят от разговорите и да отхвърлят всякакво споразумение.
По подобен начин перспективата за сигурност в Черно море беше подробно обсъждана през първата година на войната, когато Турция и ООН разработиха с двете страни инициативата „Черноморско зърно“. В крайна сметка тя се разпадна, след като Русия заяви, че тя не помага на Москва да увеличи износа си на зърно.
Тогава беше повдигната перспективата за отмяна на санкциите срещу руската земеделска банка „Росселхозбанк“, а ООН дори заяви, че е предложила решение за заобикаляне на санкциите срещу банката. В крайна сметка Русия се оттегли от споразумението, но способността на Украйна да неутрализира черноморския флот на Русия даде на Киев известна възможност все още да пренася зърното си сравнително безпрепятствено от пристанището.
Този път САЩ могат да вдигнат собствените си санкции срещу Росселхозбанк и да възстановят търговията с долари, но нямат право едностранно да възстановят руските банки във финансовата мрежа Суифт - стъпка, която Русия поиска преди да обещае да гарантира сигурността на Черно море, каза Шехеразаде С. Рехман, директор на Центъра за изследване на Европейския съюз към университета „Джордж Вашингтон“ във Вашингтон.
Като се има предвид, че предишните прекратявания на огъня в Украйна не са успели да спрат боевете, САЩ трябва да очакват бавен напредък по установяването на спиране на военните действия. Но стремежът на Тръмп да постигне бързо споразумение направи преговарящите му уязвими за руските искания, често за сметка на украинската позиция.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.