IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Бунтовниците в Мианмар прекъсват търговията с редкоземни елементи в Китай

Китай е един от най-твърдите международни поддръжници на армията на Мианмар

Снимка: БГНЕС/ EPA

Снимка: БГНЕС/ EPA

Когато през октомври въоръжените бунтовници превзеха пояса за добив на редкоземни елементи в Северен Мианмар, те нанесоха удар на въоръжената военна хунта в страната – и извзеха контрола върху ключов световен ресурс.

Чрез превземането на обекти, които произвеждат приблизително половината от тежките редкоземни елементи в света, бунтовниците от Армията за независимост на Качин (KIA) успяха да намалят доставките на минерали, използвани във вятърни турбини и електрически превозни средства, изпращайки цените на един ключов елемент нагоре, пише Ройтерс.

KIA търси влияние срещу съседен Китай, който подкрепя хунтата и е инвестирал сериозно в добива на редкоземни елементи в щата Качин в Мианмар, според двама души, запознати с въпроса.

Китайският внос на редкоземни оксиди и съединения от Мианмар е спаднал до 311 метрични тона през февруари, което е спад от 89% в сравнение с периода отпреди година, според данни на китайските митници, които не са били докладвани по-рано. По-голямата част от падането дойде след октомври.

Един от тях описа хода на KIA, която е част от мозайка от въоръжени групировки, борещи се с военно управление, като опит за вбиване на клин между хунтата и Китай.

Трима от хората също така описаха преди това неотчетен интерес към сектора от страна на Индия, регионален съперник на Китай, който според тях в края на 2024 г. изпрати служители от държавна фирма за добив и рафиниране на редкоземни елементи в Качин.

KIA е една от най-големите и най-старите етнически милиции в Мианмар. Тя се бори за автономията на малцинството Качин, предимно християнска група, която отдавна изпитва оплаквания срещу будисткото мнозинство Бамар.

Според Дан Сенг Лоун, чийто институт е базиран в щата, и китайски минен анализатор, групата е наложила солиден данък върху миньорите на редкоземни метали, работещи предимно в Китай, работещи около градовете Панва и Чипве в Качин.

Китай е един от най-твърдите международни поддръжници на армията на Мианмар, откакто свали цивилно правителство през 2021 г. и разпали кървава гражданска война. Пекин продължава да гледа на хунтата като на гарант за стабилност по границата си, въпреки че военните бяха изгонени от повечето гранични зони след голяма бунтовническа офанзива през 2023 г.

Говорител на китайското външно министерство каза, че отделът не е запознат със спецификата на ситуацията в минния пояс, но продължава „активно да насърчава мирните преговори и да предоставя цялата възможна подкрепа и помощ за мирния процес в Северен Мианмар“.

Министерството на външните работи на Индия, KIA и говорител на хунтата не отговориха на искания за коментар. Bawn Myang Co Ltd, която правителството на САЩ по-рано идентифицира като оператор на мини в района, не може да бъде открита.

Китайските спот цени на тербиевия оксид, чиито доставки са съсредоточени в Качин, скочиха с 21,9% до 6550 юана за кг между края на септември и 24 март, показват данни от Shanghai Metals Market.

Цените на диспрозиевия оксид, който също се добива основно в Качин, но имаше по-слабо търсене през последните шест месеца, се понижиха с 3,2% до 1665 юана за кг през същия период.

Повечето редкоземни елементи от Качин се обработват в Китай, така че една продължителна безизходица би имала глобални последици.

Районът Чипве-Пангва в щата Качин в Мианмар е един от големите световни центрове за производство на тежки редкоземни елементи, използвани за захранване на електрически превозни средства и вятърни турбини

Китайските миньори започнаха да изграждат големи операции в Качин през 2010 г., след като Пекин затегна регулациите за вътрешните мини.

Често нерегламентираните мини на Качин непрекъснато се разширяват след преврата през 2021 г. с мълчаливото одобрение на хунтата, според базираната в Обединеното кралство организация с нестопанска цел Global Witness.

Но растежът дойде на висока цена, опустошавайки околната среда и оставяйки хълмовете на Качин белязани с пиявици, според разкази на свидетели и сателитни изображения.

След поглъщането на KIA, 20% данък, наложен от бунтовниците, на практика направи невъзможно местните оператори да управляват печеливши мини.

Повторното отваряне на сектора на минералите би било основен финансов спасителен пояс за бунтовниците: тежката търговия с редкоземни метали в Мианмар възлиза на около 1,4 милиарда долара през 2023 г., според Global Witness.

На фона на продължаващите сблъсъци Индия се опита да задълбочи влиянието си в Качин, с който също споделя граница, според Дан Сенг Лоун и двама души, запознати с индийското официално мислене.

Индийската държавна компания за добив и рафиниране IREL през декември изпрати екип в Качин, за да проучи ресурсите там, според един от индийските източници, който говори при условие за анонимност поради чувствителността на въпроса.

Индийските власти имат резерви относно действието в зона с въоръжени недържавни участници, но желанието на Качин да се диверсифицира далеч от Китай и нуждата на Ню Делхи от ресурси са накарали двете страни да преговарят, каза индийският източник.

Всяка сделка с Индия е изправена пред множество пречки.

Има само скелетна инфраструктура по протежение на планинската и слабо населена граница между Качин и Индия, което затруднява преместването на стоки от Мианмар до съседните североизточни щати на Индия. Тези щати също са далеч от производствените пояси на Индия на юг и запад.

Индия също няма способността да обработва с търговска цел тежките редкоземни елементи и да ги трансформира в магнити, използвани от промишлеността, според Крюмер и индийския източник.

Около 90% от редкоземните магнити в света се произвеждат в Китай, което постави сектора под по-строг държавен контрол , следван от Япония.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата