Джей Ди Ванс беше ясен, че подкрепя стремежа на Доналд Тръмп да превземе Гренландия в лицето на неподчинението на Дания, атакувайки Копенхаген, че “не си върши работата“ и “не е добър съюзник“ в интервю за Fox Business миналия месец.
Но в петък се очаква вицепрезидентът да удвои реториката, когато той и съпругата му - втората дама Уша Ванс ще направят високопоставено посещение във военна база на САЩ на арктическия остров. Това се смята за нова провокация в необикновения стремеж на администрацията на Тръмп за териториално разширение, насочено към член на ЕС и съюзник на НАТО.
Официален представител на Белия дом в четвъртък каза, че Ванс ще "подчертае значението на укрепването на сигурността в Арктика“, но също така се намеси в начина, по който Дания се справя с територията.
"За съжаление, датските лидери са прекарали десетилетия в малтретиране на гренландския народ, третирайки ги като граждани втора класа и позволявайки инфраструктурата на острова да се разпадне. Очаквайте вицепрезидентът да подчертае и тези точки", каза представител на Белия дом.
Пътуването на Ванс в Гренландия е емблематично. Нещо повече - 40-годишният бивш морски пехотинец бързо поставя своя отпечатък върху втория мандат на Тръмп като най-отявления антагонист на президента, що се отнася до европейските съюзници на Америка, пише Financial Times.
Миналия месец той разкритикува европейците, че таят “заплаха отвътре“ по време на реч в Германия. Две седмици по-късно той нахъса президента на Украйна Володимир Зеленски по време на гневен сблъсък в Овалния кабинет.
Тази седмица стана ясно, че той се е противопоставил на военен удар на САЩ срещу хусите в Йемен, тъй като това би се равнявало на “спасяване“ на Европа, според чат на Signal с висши служители, който случайно включва редактора на списание The Atlantic.
Позициите на Ванс, които включват яростна защита на използването на мита от страна на администрацията срещу съюзници и противници, привличат вниманието, защото той засилва собствените тенденции на президента към икономически популизъм и изолационизъм. За разлика от това, Майк Пенс беше проверка на тези импулси в същата роля по време на първия мандат на Тръмп.
Но Ванс също е наблюдаван внимателно, защото е най-вероятният републикански наследник на Тръмп, ако той реши да се кандидатира за Белия дом през 2028 г., каквито са и очакванията.
“Той не се страхува да излезе и да се изправи пред лицето, да говори и да говори за това, което всъщност е в сърцето му и за какво го е грижа“, каза Брайън Маст, републикански конгресмен от Флорида и председател на комисията по външни работи на Камарата на представителите.
"Ако просто имаме тези лоши отношения, в които никога не говорим за нещата, които не са наред, ние не сме силни. Нуждаем се от Европа, която може да стои сама. Това е истинско партньорство. Не търсим зависим. Мисля, че това е посланието, което Джей Ди изпраща постоянно", добави Маст.
Посланията, предадени от Ванс публично, представляват радикално отклонение от външнополитическите мисии на предишни вицепрезиденти, които често се въртяха около успокояване на съюзници и партньори.
Това направи острата критика на Ванс към Европа в чата на Signal тази седмица – първият голям политически фурор от втория мандат на Тръмп – още по-поразителна.
“Беше информативно, че Ванс всъщност е също толкова антиевропеец или дори по-антиевропеец, отколкото знаехме“, каза Чарли Кук, ветеран американски политически коментатор и анализатор.
Клиф Симс, близък приятел и неформален съветник на Ванс, каза, че вицепрезидентът е имал “напълно оформен мироглед, който е в съответствие с инстинктите на Тръмп“, което обяснява защо той е “идеалното оръжие, което Тръмп да използва, за да изпълни дневния си ред“.
Но Симс не вярваше, че има специално скрито презрение към Европа, управляваща Ванс. "Не мисля, че това е толкова лична неприязън към тях, колкото политическа неприязън към тях. Никога не съм го чувал да казва нещо лично негативно за някой европейски лидер", споделя мнението си Симс.
През първите седмици, след като Тръмп стартира втория си мандат, Ванс изглеждаше по-нисък, особено в сравнение с Илон Мъск, технологичният милиардер, който изглеждаше вездесъщ във вътрешния кръг на президента. Но Ванс засили публичните си изяви.
В деня на чата на Signal той посети компания за пластмаси в Мичиган, предупреждавайки компаниите, че ако не успеят да създадат продукти в Америка, администрацията няма да има “нищо за вас“.
Кевин Мадън, републикански стратег в консултантската компания Penta, каза, че Камала Харис, демократическата предшественичка на Ванс като вицепрезидент, е била “по-почтителна към Байдън и по-малко сигурна, по-малко гласовита. Ванс, от друга страна, беше освободен, до голяма степен защото има подход, подобен на Тръмп, когато става въпрос за конфронтация с медиите и критици“, каза той.
Това е забележителен политически обрат за човек от опустошена от опиоиди общност в Охайо, който стигна до университета Йейл и само преди няколко години нападна Тръмп като “културен хероин“ и се обяви за “човек, който никога не е бил Тръмп“.
Но сега, докато се опитва да се утвърди като идеологическа сила зад Тръмп, включително критики към съдиите, които много критици смятат за посегателство срещу върховенството на закона, Ванс също все повече става политически гръмоотвод.
Той беше освиркван по време на изява в Кенеди център във Вашингтон и по време на каране на ски с децата си във Върмонт.
Според Real Clear Polling 45% от американците имат неблагоприятно мнение за него и само 42% имат благоприятно мнение. Кук каза, че Ванс “не е естествен човек в политиката“ и е имал “повече късмет, отколкото добър“.
Но политически анализатори казват, че той се готви да поеме щафетата на Тръмп след четири години, а Европа е на мушка.
Beacon Policy Advisors написаха в скорошна бележка, че “със сигурност е твърде рано да коронясваме Ванс като предполагаем републикански кандидат през 2028 г., но досега той прави стъпки, за да се превърне в силен съперник в тази надпревара“.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.