Американските удари срещу йеменските хуси унищожиха военна инфраструктура и убиха командири и служители, усилие, което президентът Тръмп нарече „невероятно успешно“. Но те не са постигнали целта на кампанията: възпиране на определената от САЩ терористична група, пише The Wall Street Journal.
Подкрепяната от Иран милиция, която контролира част от Йемен, продължава да получава почти ежедневни ракетни атаки срещу Израел. По-голямата част от търговския корабен трафик все още се пренасочва към дългия път около Южна Африка и далеч от Червено море и Суецкия канал, което подчертава залога за доверието в САЩ като гарант за свободата на корабоплаването в открито море.
Тръмп и неговите съюзници изтъкнаха успеха на атаките, като отхвърлиха опасенията относно използването на неправителственото приложение за съобщения Signal за обсъждане на тайни военни планове за удар срещу хусите.
Йеменски официални лица и близки наблюдатели на войната в страната казаха, че близо две седмици американски удари са показали смесени резултати. И казаха, че въздушните удари сами по себе си няма да победят хусите. „Добър, но не достатъчно добър“, каза служител от международно признатото йеменско правителство, което води гражданска война с хусите.
Те също подновиха атаките си срещу Израел. В четвъртък израелските системи за противовъздушна отбрана прихванаха две балистични ракети на хутите, общо седем, откакто Израел възобнови офанзивата си в Газа на 18 март, след като преговорите за удължаване на двумесечното прекратяване на огъня се провалиха.
„Американската агресия срещу нас няма да повлияе на нашите възможности“, каза лидерът на хусите Абдул Малик ал-Хути в телевизионно обръщение в четвъртък вечерта.
Представители на администрацията на Тръмп казаха, че кампанията им срещу хусите е голяма крачка в сравнение с ударите, които администрацията на Байдън предприе с Обединеното кралство, за да попречи на групата да стреля по търговски кораби, плаващи през Баб ел Мандеб, пролива, свързващ Аденския залив с Червено море и Суецкия канал.
Този път тактиката на САЩ е различна, смятат анализатори. В последния брифинг на Пентагона за кампанията на 17 март генерал-лейтенант от военновъздушните сили на САЩ Алексъс Гринкевич каза, че първоначалната вълна от въздушни удари е ударила повече от 30 цели на хутите, включително „места за обучение на терористи, инфраструктура за безпилотни летателни апарати, възможности за производство на оръжия и съоръжения за съхранение на оръжия“.
Съобщава се, че най-малко 41 хуси са били убити при въздушните удари, насочени към ръководства, военни бази, мрежи от тунели, въздушна отбрана и правителствени сгради, в които се помещава персонал.
Според йеменци в страната въздушните удари продължиха в четвъртък вечерта и бяха едни от най-интензивните в кампанията.
Администрацията на Байдън се въздържа да преследва лидерите на хусите, вместо това разположи крилати ракети и въздушни удари срещу точки за изстрелване на ракети и други военни обекти. В крайна сметка тези удари не успяха да спрат атаките на хусите срещу товарни кораби и срещу Израел.
„Атаките на САЩ станаха по-координирани, удряйки множество цели, в различни региони едновременно“, каза Мохамед ал Баша , основател на базираната в САЩ консултантска служба за сигурност в Близкия изток Basha Report. „Първите признаци показват, че изстрелването на ракети на Хуси е преустановено, но се очаква групата да се адаптира и да продължи кампанията си.“
Говорителят на хусите Мохамед ал Бухаити каза наскоро пред мрежата на Ал Джазира, че групата е претърпяла материални и човешки загуби, без да разкрива степента на щетите. Той отхвърли идеята, че загубите ще се отразят на атаките на групировката срещу американски самолетоносачи и Израел, поддържайки, че операциите ще продължат, освен ако войната в Газа не приключи.
Лидерите на хутите са намалили присъствието си в социалните медии, според съобщенията, след като Абдул Малик ал-Хути им е наредил да избягват да носят мобилни телефони, за да не бъдат проследявани. Ръководната структура на хусите остава непокътната и някои са провели пресконференции.
Малко анализатори или официални лица смятат, че хусите могат да бъдат възпрени, камо ли победени, само с кампания от въздушни удари.
Хусите оцеляха след осем години въздушни удари и бомбардировки от Саудитска Арабия, Обединените арабски емирства и други арабски нации, които използваха американското разузнаване и американски военни самолети. Водената от Саудитска Арабия коалиция в крайна сметка се съгласи на прекратяване на огъня през 2022 г. с хусите, които контролират райони, в които живеят две трети от приблизително 40-милионното население на Йемен.
Хусите имат стимули да продължат да се бият. Техните атаки срещу корабоплаването в Червено море и Израел укрепиха авторитета на бунтовническата група, особено като се има предвид, че тя е една от последните останали непокорни милиции, свързани с Иран, активно участващи във военни действия с Израел.
Хусите имат географско предимство, което им дава увереност. Йемен, два пъти по-голям от Уайоминг, е огромна нация от планини, предизвикваща сравнения с Афганистан. Смята се, че хусите са прекарали години в складиране на ракети и дронове, криейки ги в пещери или подземни съоръжения, където са построили линии за сглобяване на оръжия и съоръжения за изстрелване.
Въздушните удари на САЩ са убили или ранили десетки цивилни и са разрушили гражданската инфраструктура, според данни, събрани от две независими групи за наблюдение. Това може да породи по-голяма обществена подкрепа за хусите и повече гняв към САЩ в страна, която агентите на „Ал Кайда” са използвали като стартова площадка за организиране на атаки на европейска земя и два неуспешни опита за бомбардиране на цели в САЩ.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.