IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

В очакване на Деня на освобождението: Възстановява ли Тръмп имперско президентство?

Законът от 18-ти век е бил предназначен за използване по време на война

Снимка: Reuters

Снимка: Reuters

Президентът на САЩ Доналд Тръмп ще обяви „Ден на освобождението“ следващата седмица, когато ще наложи последните си глобални търговски мита. Но за мнозина това ще бъде още едно доказателство за най-„имперското президентство“, откакто Америка отхвърли крал Джордж III, пише The Times.

Бащите-основатели дадоха на Конгреса правомощия да налага данъци и да решава как да се изразходват парите, но вносните мита на Тръмп са последният пример за разширяване на свободата на президента да действа без контрол или баланс.

Различни съдии и държавни прокурори вече го обвиниха в „кралско“ престъпление за уволнение на хиляди държавни служители, премахване на агенции, създадени от Конгреса, и изпращане на повече от 200 предполагаеми членове на банди с полети за депортиране в Ел Салвадор.

В основата на най-голямата демонстрация на власт от който и да е президент в съвременните времена е теория, издигната от консервативни правни учени, които вярват, че главнокомандващият трябва да бъде безспорният господар на изпълнителното управление.

Тази идея покълна сред младите адвокати при бившите президенти Роналд Рейгън и Джордж Х. У. Буш, много от които сега са влиятелни фигури, включително най-малко трима съдии от деветчленния Върховен съд.

 „Оперативната теория на втората администрация на Тръмп е „единна изпълнителна теория“, каза Доналд Мойнихан, професор по публична политика в Мичиганския университет. "Казано на неспециалисти, това е правна теория, според която конституцията предоставя непризнати досега правомощия не на изпълнителната власт, а на лицето на президента. Полезна стенограма е идеята, че президентът има правомощия, подобни на краля."

Атаката срещу съдебната власт се задълбочи тази седмица, когато Майк Джонсън, говорител на Републиканската камара, каза: "Ние наистина имаме власт над федералните съдилища... можем да премахнем цял окръжен съд. Имаме властта да финансираме съдилищата и всички тези други неща... Отчаяните времена изискват отчаяни мерки и Конгресът ще действа."

Теорията за унитарната изпълнителна власт беше в основата на забележителното решение на Върховния съд през юли миналата година, одобрено от пет на четири консервативно мнозинство, че президентите имат абсолютен имунитет за действия, извършени на поста, докато изпълняват своите конституционни задължения – на практика давайки на Тръмп свобода да действа на поста, на която не се е радвал никой предшественик.

Конституцията не само въвежда правомощие за импийчмънт на президента, но също така се стреми да създаде три еднакви клона на правителството - президентска изпълнителна власт, законодателна и съдебна власт - чиито съперничещи правомощия ще се контролират взаимно.

Друга причина, поради която Тръмп получава повече власт, е, че Конгресът не успява да защити конституционните си права. Републиканското мнозинство и в двете камари е отстъпчиво, подсилено от способността на Тръмп да мобилизира републикански гласоподаватели срещу почти всеки предполагаем опонент.

Това се вижда от митата, които президентът може да повиши сам съгласно закони от 1962 г. и 1977 г., при условие че обяви национално извънредно положение или заплаха за националната сигурност. Демократите оспориха извънредните ситуации, посочени от Тръмп като фалшиви, но бяха отхвърлени от републиканците.

Както отбеляза Лиза Мърковски, рядък републикански сенатор-дисидент от Аляска, позовавайки се на способността на Тръмп да настройва местните гласоподаватели срещу управляващите: „Всички са с цип, защото се страхуват, че ще бъдат свалени“.

Ванеса Уилямсън, старши научен сътрудник в изследванията на управлението в института Брукингс, нарича процеса разширяване на изпълнителната власт.

„Дори законно избран лидер може да подкопае демокрацията чрез консолидиране на властта и това може да се случи по няколко различни начина“, каза Уилямсън. „Един от начините е, когато изпълнителната власт разширява властта отвъд проверките и балансите, които обикновено се осигуряват от законодателната и съдебната система.

Другият начин, по който се осъществява увеличаването на изпълнителната власт, добави Уилямсън, е чрез „усилия за деактивиране или политизиране на държавната служба“. Тя каза: „Едно от нещата, които виждате в страни, преживяващи ерозия на демокрацията, е, че традиционно непартийните независими функции се превръщат в партийни и пътища, чрез които партията или човекът на власт упражнява власт в своя собствена политическа изгода.“

Програмата за отмъщение на Тръмп за втория му мандат включваше действия за прочистване на държавни служители, смятани за враждебни към администрацията му, като например професионалните адвокати в Министерството на правосъдието, участващи в разследванията на предполагаемите му действия за отмяна на поражението му на изборите през 2020 г.

Друг пример за квази-кралски правомощия, използвани от Тръмп, дойде, когато той се позова на Закона за извънземните врагове от 1798 г. „по отношение на нахлуването в Съединените щати от Tren de Aragua“, транснационална престъпна банда, базирана във Венецуела.

Тръмп твърди, че бандата „работи съвместно“ с режима на Мадуро, за да дестабилизира Съединените щати чрез „водене на нередовни военни действия“ и че членовете „ще бъдат незабавно арестувани и задържани, докато не бъдат изведени“ от страната.

Законът от 18-ти век е бил предназначен за използване по време на война и е бил използван само три пъти в американската история, последно за интернирането на германски и японски граждани по време на Втората световна война.

Твърди се, че Тръмп е отишъл по-далеч от закона, който позволява на задържаните да подадат заповед за habeas corpus срещу незабавно депортиране, за да бъдат изслушани от съдия. Твърди се обаче, че повече от 200 венецуелци, изпратени в Ел Салвадор, не са получили време за обжалване и няколко семейства се оплакват, че някои от мъжете нямат нищо общо с Трен де Арагуа и са затворени погрешно.

Аргумент, който беше немислим преди няколко години, но който сега се изтъква, кара конституционните историци да се чудят къде 78-годишният Тръмп се опитва да вземе президентския си пост.

От време на време той се шегува, че се кандидатира за трети мандат, граница, която обикновено се възприема като закачка, за да разочарова критиците му, поради възрастта си, а също и защото би преминал друга добре известна конституционна червена линия. Или би? 22-рата поправка — въведена, след като Франклин Д Рузвелт наруши общоприетата, но некодифицирана норма за ограничение от два мандата, като беше избран четири пъти — гласи, че „никое лице не може да бъде избирано на поста президент повече от два пъти“.

Погледнато през призмата след Тръмп, тези думи не пречат на индивид, решен да остане на власт.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата