Президентът на САЩ Доналд Тръмп многократно е говорил за стремежа си САЩ да превземат Гренландия, пише Newsweek.
„Нуждаем се от Гренландия за националната и международната сигурност“, каза той наскоро пред репортери в Овалния кабинет.
Някои експерти са скептични, че това може да се случи и политиците в Гренландия и Дания твърдо отхвърлиха идеята, но администрацията на САЩ изглежда не се обезсърчи.
Америка ще „стигне толкова далеч, колкото трябва“, за да получи контрол над Гренландия, каза Тръмп пред репортери в Овалния кабинет преди посещението на острова от вицепрезидента Джей Д. Ванс и съпругата му. Пътуване, което министър-председателят на Дания Мете Фредериксен описа като оказване на „неприемлив натиск“ върху Гренландия и Дания.
Въпреки че дори се говори за военна инвазия, има и други начини, по които Америка може да получи контрол над арктическата територия, като например свободното сдружаване, което е способността да се поддържа самоуправление заедно с доброволно и взаимно партньорство със суверенна държава.
Всеки подобен ход би имал далечни последици – върху управлението на Гренландия и динамиката на отбраната на САЩ, но също така и в променящата се геополитика, като САЩ и Гренландия са част от НАТО и нарастващото значение на Арктика за глобалната сигурност.
Америка има военно присъствие в Гренландия от Втората световна война, когато островът все още е датска колония, а Дания е окупирана от нацистка Германия.
През 1941 г. Вашингтон сключва сделка с датски служители в изгнание за създаване на военни бази в Гренландия, за да работят срещу германското влияние. Тя построи космическата база Pituffik, наричана по това време въздушна база Thule, която се превърна в ключов стратегически обект по време на Студената война за наблюдение на изстрелванията на съветски ракети.
Тръмп не е първият президент на САЩ, който издига идеята за поемане на контрол над Гренландия, с примери от 1867 г., когато администрацията на Андрю Джонсън обмисля закупуването на острова след сделката за Аляска, в която Америка купува Аляска от Русия за 7,2 милиона долара.
Най-сериозният опит за присъединяване на Гренландия е направен през 1946 г., когато бившият президент Хари С. Труман прави предложение след Втората световна война да купи острова от Дания за 100 милиона долара в злато, което е отказано.
Тръмп за първи път спомена желанието си да придобие Гренландия по време на първия си мандат през 2019 г., което Дания отхвърли и превърна това търсене в основен фокус на настоящата си администрация.
„Предишните предложения от САЩ бяха в по-ранен момент в международното право, когато тези „сделки“ бяха сключени между колониални държави, без оглед на намеренията на засегнатите хора“, каза Рейчъл Лорна Джонстоун, професор по право в университета в Акурейри, Исландия, който специализира в полярното право и политика.
Д-р Ромен Чуфарт, президент и управляващ директор на Арктическия институт, каза пред Newsweek: „Сценарият Гренландия да стане 51-вият щат на Съединените щати е много малко вероятен.“
„Всяко решение относно суверенитета, държавността или териториалната интеграция по този начин ще зависи основно от собствените демократични процеси на Гренландия и ще изисква всеобхватни преговори и одобрение чрез установени правни и демократични механизми в Гренландия и Дания“, каза той.
Често цитирано проучване на общественото мнение, проведено от Verian, поръчано от датския вестник Berlingske и гренландския всекидневник Sermitsiaq, показа, че 85 процента от гренландците не искат да станат част от САЩ.
Но повечето гренландци също подкрепят независимостта от Дания, нещо, което Тръмп изглежда се опитва да използва. Той каза в реч на 25 март: „Ние силно подкрепяме вашето право да определяте собственото си бъдеще. И ако решите, ние ви приветстваме с добре дошли в Съединените американски щати.“
Улрик Прам Гад, старши изследовател в Датския институт за международни изследвания, специализиран в политиката в Арктика, не е съгласен.
Той каза пред Newsweek:
„Жителите на Гренландия почти единодушно – в единствените достоверни проучвания, проведени на последните избори, в публичните изявления на всички лидери на политическите партии и в обществения отговор на планираното посещение на двойката Ванс – отхвърлиха идеята, че трябва под каквато и да е форма да бъдат част от САЩ.“
Но повечето сериозни разговори за поглъщане на Гренландия се фокусират върху някаква сделка.
„Администрацията на Тръмп е последователна в посланията си в желанието си да придобие Гренландия и в изпращането на делегации на високо ниво (макар и неканени) там, за да започнат разговор“, каза ученият от Кънектикът Зелен. „Така че е ясно, че във Вашингтон има желание за съгласие и за решение чрез преговори, което досега е срещало голяма съпротива сред управляващите елити на Гренландия и Дания.“
Той също така каза, че една стратегия може да бъде Америка да "вбие клин между две вътрешни заинтересовани страни и да прехвърли нашата подкрепа от едната към другата в интерес на дългосрочния мир".
„Дания губи суверенитет и на нейно място се появява независима Гренландия под пряката защита на Америка“, добави той.
Но последствията от всякакви действия на Вашингтон да принуди Гренландия да се съгласи с желанията си ще се усетят надлъж и нашир.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.