Посланието на руския президент е ясно: изсмучете го. Точно както Русия има присъщо право върху Украйна, така и Америка има право на Гренландия, пише редакторът на The National Interest Джейкъб Хейлбрун.
През май 1958 г. вицепрезидентът Ричард М. Никсън, заедно със съпругата си Пат, посети Каракас, Венецуела. Президентът Дуайт Айзенхауер беше изпратил Никсън в Централна Америка като част от обиколка на добра воля. Но Никсън намери малко от него в Каракас. Страната беше в революционен кипеж. Неговият президент наскоро беше избягал в Маями. Тълпа нападна американския кортеж и засипа семейство Никсън с гнили плодове. В крайна сметка антуражът им се укрива в американското посолство. По този стандарт посещението на вицепрезидента Джей Ди Ванс и съпругата му Уша в Гренландия е доста кротко. Посещението обаче срещна мразовит прием (местните жители планираха да организират протест в столицата Нуук), което принуди Ванс да го ограничи до отдалечената и самотна американска военна база, наречена Питуфик .
Ванс предложи доста предпазливи забележки : "Това, което смятаме, че ще се случи, е, че гренландците ще изберат чрез самоопределение да станат независими от Дания и след това ще проведем разговори с народа на Гренландия оттам. Така че мисля, че да говорим за нещо твърде далеч в бъдещето е твърде преждевременно. Не смятаме, че военната сила някога ще бъде необходима. Смятаме, че това има смисъл. И тъй като смятаме, че хората на Гренландия са рационални и добре, смятаме, че ще можем да сключим сделка в стила на Доналд Тръмп, за да гарантираме сигурността на тази територия, но също и на Съединените американски щати.
Президентът Тръмп заяви , че Америка „ще го получи – по един или друг начин“. Изглежда той гледа на това по същия начин, по който руският президент Владимир Путин гледа на района на Донбас в Украйна - изкушаваща хапка. Всъщност самият Путин заяви, че разбира влечението на Тръмп към Гренландия.
Говорейки в Мурманск в четвъртък, Путин , както му е навик , изнесе урок по история. Той обясни защо е напълно логично Америка да пожелае Гренландия. Америка, каза той, вече се е опитала да го набави през 1910 г. След това защитава територията от нацистка инвазия по време на Втората световна война. Путин отбеляза , че плановете на Тръмп "могат да изненадат някого само на пръв поглед и е дълбока грешка да се смята, че това са някакви екстравагантни приказки на новата американска администрация. Нищо подобно". Посланието е ясно: изсмучете го. Точно както Русия има присъщо право върху Украйна, така и Америка има право на Гренландия.
Дали публичното поддържане на този вид мислене за голи сфери на влияние ще засили способността на Тръмп да „получи“ Гренландия е открит въпрос. Тръмп изглежда има намерение да разшири американската власт и влияние в Западното полукълбо. Той очевидно би искал да си партнира или, ако предпочитате, да се заговори с Путин, за да раздели добра част от земното кълбо. Той може дори да е възприемчив да отстъпи Тайван на Китай.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.