IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Как Русия и Китай се възползват от безгрижието на Канада в Арктика?

Най-много Вашингтон се страхува от атомните подводници на Русия

Снимка: БГНЕС/ EPA

Снимка: БГНЕС/ EPA

В края на кея на военноморското съоръжение в Нанисивик се намират три неизползвани кея.

През по-голямата част от годината отдалечената база е скована от лед, който покрива празната площадка за хеликоптери, офиса на обекта и резервоарите за дизелово гориво, а след това се топи с течение на сезона.

Когато е пусната в експлоатация през 2007 г., Нанисивик е предназначена да сигнализира за ангажимента на Канада да защитава своите арктически територии.

Но превишаването на разходите и промените в проекта доведоха до отлагане на откриването от 2015 г., през 2018 г., 2020 г., 2024 г., а сега - до неизвестна дата в бъдещето, пише The Telepgraph.

Днес безмълвната база на остров Бафин напомня за незащитените граници на Канада, плод на десетилетия недостатъчни инвестиции във военната й сфера.

Хищниците усещат кръвта. През изминалата година Русия и Китай навлязоха все по-навътре в Арктика, привлечени от трепета на слабия фланг в алианса за сигурност на НАТО.

Тук температурите се повишават четири пъти по-бързо, отколкото в останалата част на света. С намаляването на ледената покривка се разкриват нови заливи и проломи, от които може да бъде застрашена Северна Америка. Постепенно се разкриват и огромни природни ресурси, включително 90 милиарда барела петрол.

Миналото лято руски и китайски бомбардировачи извършиха съвместен полет в идентификационната зона на въздушната отбрана на Аляска. Канадски изтребители бяха задействани отново през януари, когато руски самолети се приближиха по време на мащабно учение в Арктика.

Натискът се проявява и в по-коварни форми. Китайски компании се опитват да изкупуват мини в арктическия север. Нейни шпиони са обвинени в намеса в канадските избори, за да блокират кандидати, които критикуват Пекин.

А Отава трескаво се адаптира към нова заплаха откъм тила си. САЩ, някогашният съюзник на Канада, има ясни намерения да посегне на суверенитета ѝ. Президентът Доналд Тръмп твърди, че неуспехът на страната да инвестира в собствената си отбрана - прекомерната ѝ зависимост от американския чадър за сигурност - означава, че единственият начин да оцелее е като „ценен“ 51-ви щат на САЩ.

Най-много Вашингтон се страхува от атомните подводници на Русия . В случай на война човек може да пробие и да изстреля ракета над континенталната част на Канада, преди Пентагонът да може да реагира.

Числата рисуват неудобна картина. Докато Канада и САЩ заемат приблизително една и съща територия, американската армия е приблизително шест пъти по-голяма (с 450 000 войници до 63 000), а бюджетът й е 30 пъти по-голям ($842 милиарда до $28 милиарда). Като процент от БВП военните разходи на Канада са се понижили с около 1,3 процента, близо до дъното на таблицата на НАТО и под очаквания минимум от 2 процента.

Подтикната от внезапната криза се развива политическа надпревара във въоръжаването . Преди националните избори на 28 април, както Марк Карни от Либералната партия, така и Пиер Поилиевр от Консерваторите обещаха драстични инвестиции в северната отбрана при посещения в Икалиут, град с население от 7500 души, който е най-големият в канадската Арктика.

И все пак Канада е настроена да изпълни целта на НАТО от 2 процента едва през 2032 г. Ако федералното правителство иска да има шанс да премести това до 2027 г., както Бил Блеър, министърът на отбраната, предложи, това ще изисква цялостно преосмисляне на приоритетите на правителството и намаляване на бюрокрацията, предупреждават анализатори.

Някои отхвърлят идеята за просто увеличаване на разходите за отбрана като отговор на проблем от такъв мащаб. Вместо това те призовават за изграждането на нова „Арктическа империя“, мрежа от радарни системи, бази, нови градове и транспортни връзки, простиращи се през покритата със сняг тундра.

По-лесно е да се каже, отколкото да се направи, предупреди г-н Cowan. Дори за войник от специалните сили с 20 години военна служба като него, операцията в Арктика е „смиряващо“ предизвикателство.

Ледът е огромен, движи се под краката ви и дори пътуване на пет километра извън града може да ви убие, ако времето се промени.

Канадските въоръжени сили са изправени пред това предизвикателство в по-голям мащаб. Неговите войници са почти изцяло базирани извън Арктика. За да действат там, те разчитат на канадските рейнджъри, резервна сила от 5000 души, съставена предимно от местното население.

Всяка година армията провежда операция Nanook, арктически учения за изграждане на връзки между редовните войници и техните арктически водачи.

В обикновена битка рискът обикновено е вражески огън. Но в канадската Арктика става въпрос „да знаеш как да оцелееш в екстремни условия“, докато изпълняваш мисията си, казва д-р Уитни Лакенбауер, професор в университета Трент и почетен подполковник от канадските рейнджъри.

В тазгодишната операция хеликоптерите Chinook пренесоха 650 войници от Канада, САЩ, Великобритания, Белгия, Швеция и Финландия през леда; рейнджърите водеха дълги преходи през подвижни плавателни съдове; и войници с бели камуфлажи се заровиха под снега, за да наблюдават далечни цели.

През 2024 г. Отава пусна в експлоатация осем нови кораба за разбиване на лед, необходими за безопасно преминаване около арктическите брегове. На път са и 88 F-35, нов флот от тактически хеликоптери и дронове за наблюдение на пейзажа за заплахи. За да се помещава новата техника, ще бъдат построени три нови арктически оперативни центъра в Йелоунайф, Икалиут и Инувик. А Министерството на националната отбрана (DND) инициира закупуването на 12 нови подводници, които планира да могат да изпълняват мисии под дебелите арктически ледени покривки.

Предоставяйки на Канада „удар“ да инвестира в собствената си отбрана, агресивният подход на  Тръмп може да има „сребърна подплата“, каза Айрис Фъргюсън, бившият заместник-помощник-министър на отбраната в Арктика при Джо Байдън. Политиците вече имат ясна причина да оправдаят немислимите преди увеличения на разходите. Наскоро обявеното увеличение от 4 милиарда долара на разходите за отбрана през следващите пет години е добре дошло, каза тя. Но дори планираните 50 милиарда долара през следващите две десетилетия не са огромна сума, като се има предвид колко далеч Канада трябва да навакса.

Почти всички кораби също са с ядрено задвижване, което означава, че могат да се промъкнат под арктическия лед на дълги разстояния и да достигнат по-близо до континенталната част на САЩ.

В четвъртък Владимир Путин многозначително посети една такава подводница, „Архангелск“. Той огледа двуетажните легла, вечеря с екипажа и се изкачи по стълба между палубите.

Руският лидер подкрепи анексирането на Гренландия от г-н Тръмп, намеквайки, че мечтите на президента за разширяване на Арктика са огледало на собствените му претенции към Украйна. Москва може скоро да работи с Вашингтон по съвместни проекти в региона, казаха негови помощници, повишавайки перспективата за разделяне на великите сили.

В миналото Канада „имаше трудности да изпълни нещата, които е обещала“, каза г-жа Фъргюсън, и „като се има предвид техният ограничен бюджет, те трябва да приоритизират ефективно“. Подводният флот очевидно се нуждае от модернизация: четирите канадски дизелови подводници от клас Виктория бяха закупени втора употреба от Великобритания в началото на 2000-те години. Само един може да се поддържа във „висока готовност“ в даден момент. Никой не може да стреля по наземни цели.

Но ще отнеме поне десетилетие и десетки милиарди долари, за да изпълни обещанието на Канада да построи дузина подледни подводници. Усилията на Австралия да строи лодки с ядрена енергия, съгласно споразумението Aukus, са затънали. Могат да бъдат намерени по-бързи, по-малки корекции, докато продължавате с други проекти.

„Мисля, че фокусирането върху осведомеността на домейна и опитите да се гарантира, че имат радарна архитектура, където могат да видят заплахите, които идват.. [и] да могат да имат командване и контрол върху активите, които внедряват, ще бъде едно от първите неща, които бих разгледала“, каза Фъргюсън. Радарът над хоризонта е добро начало.

А сътрудничеството с Австралия е знак за друго развитие в стратегията на Канада за Арктика, отбеляза д-р Нийл Мелвин от Royal United Services Institute, базиран в Лондон мозъчен тръст.

Преди това Канада избягваше да работи със западните съюзници в Арктика. Той се страхуваше да подкопае претенциите си за изключителен суверенитет над Северозападния проход, най-бързият път между Атлантическия и Тихия океан, когато не е замръзнал. (В първата си администрация г-н Тръмп обяви искането за нелегитимно, повтаряйки историческото американско мнение, че водите са международни.)

Но сега Отава се стреми да „открие тази сделка с Австралия“, каза г-н Мелвин. За да се предпази от заплахите на Тръмп, Карни се опита да създаде нови съюзи с Великобритания и Европа. ЕС обмисля да покани Отава в схемата си за военни доставки. Великобритания може да включи Канада в Съвместните експедиционни сили (JEF), алианса от 10 арктически и северни нации, който тя ръководи и който вече се противопоставя на дузина руски шпионски кораби и нахлувания. „Мисля, че това би имало много смисъл“, каза Мелвин.

Предстоят нови подходи към международната дипломация. През декември 2024 г. външното министерство на Канада заяви, че ще назначи нов посланик в Арктика и две консулства в региона. Той също така ще се стреми да разреши дългогодишни гранични спорове със САЩ и Дания, позволявайки повече фокус върху Русия и Китай.

Но има деликатни преговори, които ще трябва да се водят и на вътрешния фронт. През 50-те години на миналия век Канада презаселва хиляди инуити, за да може да отстоява претенциите си за суверенитет на Северозападния проход, под заплаха от САЩ и Съветския съюз. Много от тях бяха отстранени от родителите си. Някои се озоваха в немаркирани гробове, открити в интернати, обект на бушуващ скандал и дълбок срам в Канада.

Днес Отава внимава просто да не си проправи път около земите на първите нации. Когато обяви разширяването на присъствието на Канада в Арктика, Карни обеща 176 милиона долара за инициативи за помирение на местното население. Но строителният блиц, идващ в региона, може да влезе в конфликт още веднъж с инуитските народи: скорошна редакционна статия в National Post предупреди, че критично необходимото ново развитие „може да има отрицателни последици – без значение колко трудно смекчаваме – за дивата природа и местното население“.

В сегашния си вид строителните проекти трябва да преминат през дълги, тежки прегледи, за да се оцени тяхното въздействие върху местните общности. Един път, пуснат в експлоатация през 2019 г., свързващ богата на минерали зона с предложено пристанище в Северозападните територии, се очаква да започне строителството едва през 2028 г., след приключване на процеса на преглед на местното население.

Канадските разузнавателни агенции разкриха опити на Китай да ухажва лидери на местното население, като се възползва от недоволството от федералното правителство.

На езика Инуктитут Нанизивик означава „мястото, където хората намират неща“. Канадската армия изглежда със закъснение намира своя гръбнак. Корабите със сигурност ще акостират в неизползваната военноморска база преди да изминат още твърде много лета.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата