IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Как Тръмп увеличи недоверието, прогонвайки съюзниците на САЩ

Япония, най-големият съюзник на Америка в Азия, също дава приоритет на нови пазари в глобалния юг

Снимка: Reuters

Снимка: Reuters

F-35, изтребител от пето поколение, е разработен в партньорство с осем държави, което го прави модел на международно сътрудничество . Когато президентът Тръмп представи неговия наследник, F-47, той похвали силните му страни - и каза, че версията, продадена на съюзниците, ще бъде умишлено понижена, пише The New York Times.

Това имаше смисъл, каза Тръмп миналата седмица, „защото някой ден те може би не са наши съюзници“.

За много страни, свързани със Съединените щати, неговата забележка потвърди свързано заключение: че на Америка вече не може да се вярва. Дори нациите, които все още не са пряко засегнати, могат да видят накъде отиват нещата, тъй като г-н Тръмп заплашва икономиките на съюзниците, техните отбранителни партньорства и дори техния суверенитет.

Засега те преговарят за минимизиране на болката от удар след удар, включително широк кръг от мита, очаквани през април. Но в същото време те се дърпат назад. Подготвяйки се сплашването да бъде трайна характеристика на отношенията на САЩ, те се опитват да вървят по свой собствен път.

Този месец Канада сключи сделка за 4,2 милиарда долара с Австралия за разработване на авангарден радар и обяви, че води преговори за участие във военното натрупване на Европейския съюз.

Португалия и други държави от НАТО преразглеждат плановете си за закупуване на F-35, страхувайки се от американския контрол върху частите и софтуера.

Преговорите за споразумение за свободна търговия и технологии между Европейския съюз и Индия внезапно се ускориха след години на забавяне.

Бразилия не само увеличава търговията с Китай, тя го прави в китайската валута , измествайки долара.

В няколко страни, включително Полша, Южна Корея и Австралия, дискусиите дали да се изгради или осигури достъп до ядрени оръжия вече са нещо обичайно.

Историята и психологията помагат да се обясни защо. Малко сили имат толкова мощно, дълготрайно въздействие върху геополитиката като недоверието, според социолозите, които изучават международните отношения. Тя многократно е отравяла преговорите в палестинско-израелския конфликт. Той поддържаше напрежението от Студената война между Съединените щати и Съветския съюз в продължение на десетилетия.

Така наречените реалисти - които виждат международните отношения като аморално състезание между заинтересовани държави - твърдят, че доверието винаги трябва да се оценява със скептицизъм, защото да се вярва в добрите намерения е рисковано.

Но Тръмп предизвика повече от предпазливи подозрения. Неговото собствено недоверие към съюзниците, очевидно в вярата му в нулева сума , че печалбите за другите са загуби за Америка, беше реципрочно. Това, което е създадено, е познато - спирала на недоверие. Ако смятате, че другият човек (или държава) не заслужава доверие, е по-вероятно да нарушите правилата и договорите без срам, показват проучванията , което засилва недоверието на партньора, което води до повече агресия или намалено взаимодействие.

Неговите мита върху вноса от Мексико и Канада, които пренебрегнаха споразумението за свободна търговия в Северна Америка, което той подписа по време на първия си мандат, изумиха съседите на Америка.

Неговите заплахи да превърне Канада в американска държава и да изпрати американската армия в Мексико, за да преследват наркокартелите, бяха груби посегателства върху суверенитета, за разлика от исканията му за Гренландия и Панамския канал. Неговото обвинение срещу Украйна за войната, която Русия започна, още повече отчужди съюзниците, принуждавайки ги да се запитат: Съединените щати защитник на диктаторите ли са или на демокрацията?

Може би няма държава, която да е по-шокирана от Канада. Споделя най-голямата незащитена граница в света със Съединените щати, въпреки голямото им различие във военната сила. защо Защото канадците вярваха на Америка. Сега в голяма част не го правят.

Марк Карни, министър-председателят на Канада, заяви в четвъртък, че традиционните отношения на страната му със Съединените щати са „свършили“.

„Тръмп наруши дълбокото предположение в канадската външна политика, че САЩ са по своята същност надеждна нация“, каза Браян Ратбун, професор по глобални въпроси в университета в Торонто. „Това е много заплашително за основните канадски интереси в търговията и сигурността, което го кара да търси алтернативи.“

Икономическият патриотизъм е донякъде нов за Канада, но той породи движение Купувайте канадско , което призовава потребителите да избягват американските продукти и акции. Канадците също масово отменят празниците в САЩ.

По-значими в дългосрочен план, заплахите на Тръмп изковаха изненадващ консенсус около политика, която беше оспорвана или пренебрегвана: че Канада трябва да строи тръбопроводи, пристанища и друга инфраструктура от изток на запад, а не от север на юг, за да намали зависимостта си от Съединените щати и да изтласка ресурсите си навън към Азия и Европа.

Европа е по-напред в този процес. След изборите в САЩ Европейският съюз финализира търговско споразумение със страните от Южна Америка за създаване на една от най-големите търговски зони в света и работи за по-тесни търговски връзки с Индия , Южна Африка , Южна Корея и Мексико .

Япония, най-големият съюзник на Америка в Азия, също дава приоритет на нови пазари в глобалния юг, където бързо развиващи се икономики като тази на Виетнам предлагат нови клиенти.

„В Япония се заражда схващането, че определено трябва да променим портфолиото от нашите инвестиции“, каза Кен Джимбо, професор по международна политика и сигурност в университета Кейо в Токио. За настоящата администрация и тези, които ще последват, добави той, „ние трябва да коригираме очакванията си за американския съюз“.

На фронта на отбраната това, което някои наричат ​​„деамериканизация“, е по-голямо предизвикателство. Това е особено вярно в Азия, където няма еквивалент на НАТО и разчитането на американска подкрепа донякъде спъна армиите на страните, които Съединените щати обещаха да защитават (Япония, Южна Корея и Филипините).

В петък министърът на отбраната Пийт Хегсет беше в Манила , обещавайки „наистина да даде приоритет и да се прехвърли към този регион“. Но много от партньорите на Америка сега работят заедно без Съединените щати, подписвайки споразумения за реципрочен достъп за войските на другия и изграждайки нови коалиции, за да възпират Китай, доколкото могат.

Европа също е на години от възможността да се защитава напълно без помощта на американските оръжия и технологии. И все пак в отговор на митата, заплахите и общото презрение на администрацията на Тръмп – както в изтеклия чат на Signal, в който г-н Хегсет нарече Европа „жалка“ – Европейският съюз наскоро обяви планове за увеличаване на военните разходи. Това включва програма за заем от 150 милиарда евро за финансиране на инвестиции в отбраната.

27-членният Европейски съюз също все повече си сътрудничи с две държави, които не са членове, Великобритания и Норвегия, за защитата на Украйна и по други стратегически отбранителни приоритети.

За някои държави нищо от това не е достатъчно. Министър-председателят на Полша Доналд Туск каза пред парламента в началото на март, че Полша ще проучи възможността за получаване на достъп до ядрени оръжия, опасявайки се, че на г-н Тръмп не може да се има доверие, че ще защити напълно друга нация от НАТО.

През февруари външният министър на Южна Корея Чо Тае Юл каза пред Националното събрание, че изграждането на ядрени оръжия „не е на масата, но това не означава непременно, че е извън масата“. Според някои оценки и Южна Корея, и Япония имат техническото ноу-хау да разработят ядрени оръжия за по-малко от два месеца.

Билихари Каусикан, бивш сингапурски дипломат, каза, че малко недоверие може да доведе до здравословна предпазливост, отбелязвайки, че Азия е скептична към Америка от войната във Виетнам. Той каза, че крайният резултат от ерата на Тръмп може да бъде „по-диверсифициран свят, с повече пространство за маневриране“ и по-малко доминиращи Съединени щати.

Но засега недоверието се разпространява. Експертите казаха, че ще са нужни години и множество скъпи усилия за изграждане на доверие, за да се събере Америка със съюзници, нови или стари, за нещо дългосрочно.

„Доверието се създава трудно и лесно се губи“, каза Дебора Уелч Ларсън, политолог от Калифорнийския университет в Лос Анджелис, която написа книга за ролята на недоверието в Студената война. Тя добави: „Недоверието към намеренията и мотивите на Съединените щати нараства с всеки изминал ден“.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата