Границата между Съединените щати и Мексико може да е по-спокойна от обикновено при президента Доналд Тръмп, но далеч не е сигурна, според високопоставен служител на граничния патрул.
След встъпването си в длъжност на 20 януари Тръмп въведе значителни промени, предимно чрез изпълнителни заповеди, с акцент върху имиграцията. Лидерът на републиканците се зарече да "запечата границата" и граничните пунктове се сринаха под неговия железен юмрук. Действията на Тръмп включваха въвеждане на цялостна забрана за убежище на границата и разполагане на допълнителни военни сили за укрепване на сигурността, пише Newsweek.
При администрацията на Тръмп южната граница претърпя значително намаляване на незаконните пресичания , достигайки ниски нива, невиждани от десетилетия. През февруари 2025 г. агентите на граничния патрул са регистрирали приблизително 8 347 задържания на мигранти, опитващи се да преминат незаконно границата между входните пристанища, което отбелязва спад от 94,1 процента в сравнение с февруари 2024 г., когато броят им е бил 140 641.
Този спад в нелегалните преминавания се дължи на строгите имиграционни политики на администрацията.
Една забележителна мярка е възстановяването на политиката „Остани в Мексико“, официално известна като Протоколите за защита на мигрантите (MPP), която изисква от търсещите убежище да чакат в Мексико изслушванията си в имиграционния съд в САЩ. Първоначално въведен през 2019 г., той беше възстановен през януари 2025 г. и беше критичен компонент за възпиране на незаконното преминаване на границата.
Брад Джоунс, доброволец в базираната в Тускон, Аризона организация с нестопанска цел Humane Borders, каза пред Newsweek , че са загрижени, че с нарастващите трудности или дори пълна невъзможност да влязат в страната, мигрантите могат да прибегнат до опасни методи за преминаване. Това отчаяние може да ги накара да поемат по опасни пътища, което увеличава риска от физическо увреждане или смърт.
Тези, които се опитват да пресекат, са изправени пред изключителни рискове, често с трагични резултати .
„Наистина ни е трудно, защото човешката страна на това, което ние, остава невидимо, човешките истории, за които трябва да чуете, стигате там навреме, само за да умре човекът и да избяга в болницата, или той умира в ръцете ви, или не стигате там навреме“, каза Макгофин.
„Виждате ли тези хора, едни от най-мизерните и ужасни условия, или имате работа с млада дама, която е била изнасилена и просто обезумяла, разбирате какво имам предвид, работа с деца, оставени сами, просто има много неща в работата, които мисля, че хората не осъзнават, и мисля, че е важно да се отбележи, че има човешки елемент“, каза той.
Докато намаляването на незаконните преминавания е забележимо, тишината на границата е само един аспект от по-голямата картина. Въпреки по-малкото арести на мигранти, САЩ са изправени пред заплахи от престъпни организации.
Картелите, които винаги се адаптират към променящите се обстоятелства, продължават да намират нови и все по-усъвършенствани начини за контрабанда на наркотици, оръжия и друга контрабанда в страната, като например използване на дронове.
На южната граница агентите на граничния патрул са изправени пред смъртоносна игра с картели, контрабандисти и наркомулета. Тъй като политиката на САЩ при администрацията на Тръмп стана по-агресивна, картелите се адаптираха с нови тактики.
Президентът подписа изпълнителна заповед, определяща мексиканските наркокартели и други групи като венецуелския престъпен синдикат Tren de Aragua (TdA) като терористични организации.
Заповедта на Тръмп гласи, че тези групи „застрашават безопасността на американския народ, сигурността на Съединените щати и стабилността на международния ред в Западното полукълбо“.
„Картелите, те няма просто да спрат да правят пари. Те ще намерят други начини и средства да го направят, така че контрабандата на наркотици е просто още едно начинание, в което са замесени, както и, знаете, незаконното вкарване на, знаете, мигранти в Съединените щати“, каза Макгофин.
„Все още трябва да бъдем бдителни и подготвени за всякакви неочаквани събития, защото те ще променят тактиката си в начина, по който правят бизнес“, каза той.
„Ще направим всичко възможно, за да направим пробив и след това да се опитаме да го затворим. Това е нашата цел, знаете, искаме да имаме границата напълно защитена, ще имаме възможно най-голяма степен на сигурност, че имаме пълна осведоменост за това, което се случва по границата, и можем да реагираме по подходящ начин.“
Макгофин подкрепя определянето на картелите като терористични организации, като подчертава, че мощните мексикански наркобарони и престъпни синдикати ще продължат да адаптират тактиките си за контрабанда.
Тъй като трафикът на наркотици остава постоянен проблем, американските служители засилват усилията си за правоприлагане.
В отговор на тези продължаващи заплахи администрацията на Тръмп разположи хиляди войници на границата между САЩ и Мексико, с цел ограничаване на нелегалната имиграция и прекъсване на потока на фентанил – ход, широко подкрепян от републиканците .
В Аризона тъкмо започват да пристигат американски войски, натоварени със задачата да повишат сигурността на границите, да разположат дронове и да извършват наблюдение.
„Военните започват да се появяват тук, в Аризона, и ние ще ги разположим. Това ни дава повече очи на границата, повече готовност да виждаме и да бъдем пред нещата и дори осигуряваме по-големи последици, когато виждат повече хора и повече ресурси по границата“, каза Макгофин.
Администрацията се усъвършенства в ограничаването на потока на фентанил, тъй като той остава един от водещите убийци на американците.
Според CDC смъртните случаи от свръхдоза наркотици в САЩ са се увеличили значително, нараствайки до 107 941 през 2022 г. от 52 000 през 2015 г. Въпреки че предварителните данни за 2023 г. показват лек спад на смъртните случаи от свръхдоза, общата тенденция през последното десетилетие показва стабилно нарастване.
Междувременно койотите на картела и вълците-единаци все още са заплаха за проникване през южната граница, тъй като се стремят да проникнат в пропуски в границата, за да поддържат контрабандния бизнес на картела оперативен.
„Няма съмнение – бързите и решителни действия на президента Тръмп спасиха нашата нация от най-лошата гранична криза в историята“, каза представителят на Тенеси Марк Грийн пред Newsweek .
Председателят на ръководената от Републиканската партия комисия по вътрешна сигурност призова Конгреса да предостави допълнително финансиране и ресурси за по-нататъшно налагане на сигурността на границите, за да спре потока от незаконни наркотици.
Тексас се очерта като лидер в агресивното налагане на границите. Губернаторът Грег Абът нареди на държавните агенции да работят заедно с особен фокус върху борбата с нелегалната имиграция.
Под ръководството на Абът щатът стартира „Операция Самотна звезда“, всеобхватно усилие, което комбинира Националната гвардия на Тексас и Министерството на обществената безопасност за задържане на мигранти и прекъсване на операциите на картела.
Тази инициатива доведе до хиляди арести и изземване на наркотици на стойност милиони долари. Абът обеща да продължи тези усилия, координирайки тясно с администрацията на Тръмп за поддържане и укрепване на мерките за сигурност на границите.
Властите в Тексас твърдят, че техните действия са създали модел, който други щати да следват, въпреки че имиграционните мерки са отговорност на федералното правителство. С хиляди допълнителен персонал и засилено технологично присъствие по границата служителите казват, че са направили значителни крачки в предотвратяването на незаконни влизания и трафик на наркотици.
„Тексас най-накрая има партньор в Белия дом, за да осигури границата. Губернаторът нареди на всички държавни агенции да се координират с администрацията на Тръмп по отношение на сигурността на границите, разположи тактически ударни екипи на Министерството на обществената безопасност, за да подпомогне операциите по вътрешна сигурност, и упълномощи Националната гвардия на Тексас да извършва имиграционни арести“, каза Андрю Махалерис, прессекретар на Abbott, пред Newsweek .
„Тексас поддържаше линията срещу граничната криза Байдън-Харис през последните четири години и губернаторът Абът очаква с нетърпение да продължи да работи в тясно сътрудничество с президента Тръмп и неговата администрация, за да защити нашия щат и нацията“, добави той.
Калифорния, напротив, възприе по-малко агресивен и по-премерен подход към сигурността на границите. Губернаторът Гавин Нюсъм критикува твърдолинейната тактика на администрацията на Тръмп, като твърди, че трябва да се намери баланс между прилагането на имиграционните закони и защитата на човешките права.
Въпреки резкия спад на незаконните пресичания, границата на Калифорния остава гореща точка за трафик на наркотици. Щатски и федерални агенти увеличиха проверките на входните пристанища, което доведе до рекордни конфискации на фентанил и метамфетамин. Нюсъм обеща да работи с федералните власти за ограничаване на контрабандата, като същевременно гарантира справедливо отношение към мигрантите, търсещи убежище.
Лидерът на малцинството в Сената на Калифорния Брайън Джоунс каза пред Newsweek:
„Граничната ситуация се е подобрила значително при новата администрация с нелегално пресичане на границата с 94 процента в сравнение с миналата година. Това е огромно подобрение. Въпреки това, сериозните проблеми остават, особено с трафика на хора и наркотици. Трябва да се направи повече. Тази криза не може да бъде решена само от администрацията. Конгресът трябва да действа и да приеме цялостна имиграционна реформа, за да осигури границата веднъж завинаги.“
През 2024 г. Newsom направи значителни стъпки за укрепване на Специалната група за борба с наркотиците на Националната гвардия на Калифорния, като увеличи разполагането й до близо 400 военнослужещи. Този прилив на ресурси е част от по-широка стратегия, подкрепена от инвестиция от 60 милиона долара за четири години за предотвратяване на трафика на наркотици от транснационални престъпни организации.
Тези усилия се оказаха ефективни със забележими успехи на границата. През март 2025 г. бяха иззети повече от 650 000 хапчета фентанил, след рекорд от 300 милиона долара незаконен фентанил, изтеглен от улиците от 2023 г. насам.
Въпреки че границата между САЩ и Мексико може да изглежда по-тиха от предишните години, сложните проблеми около имиграцията, трафика на наркотици и операциите на картели остават далеч от разрешаване. Мерките за сигурност на границата със сигурност са оказали влияние, с по-малко незаконни преминавания и значителни конфискации на фентанил. Въпреки това, продължаващите усилия за борба с контрабандата на картели и хуманитарните опасения относно безопасността на мигрантите показват многостранния характер на предизвикателството.
Всеобхватният подход е от решаващо значение – такъв, който балансира сигурността с човешките права, укрепва международното сътрудничество за справяне с транснационалната престъпност и осигурява дългосрочно решение на имиграционната криза.
Тъй като САЩ продължават да разгръщат ресурси и да усъвършенстват политиките си, остава въпросът: Как ще се развие границата през следващите години и какви нови стратегии ще са необходими за нейното осигуряване в един бързо променящ се свят?
Границата може никога да не бъде напълно „сигурна“, но с непрекъсната бдителност и по-обединени усилия между федералните и щатските власти, надеждата е, че най-опасните елементи могат да бъдат смекчени и може да се постигне по-устойчиво решение за страната и онези, които искат да я пресекат.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.