IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Европа си затваря очите за репресиите на Ердоган, защото се нуждае от Турция

Турция се опитва да намери баланс между своите западни съюзници и Русия

Снимка: Reuters

Снимка: Reuters

Потискането на демократичната опозиция от Турция би предизвикало силни протести от Европа в миналото. Но сега най-големият разрив в трансатлантическите отношения от поколения и нарастващата заплаха от Русия надделяват над тези опасения, пише The Wall Street Journal.

С втората по големина армия на Организацията на Северноатлантическия пакт и стабилна отбранителна индустрия, Турция е от решаващо значение за европейската сигурност в момент, когато администрацията на президента Тръмп търси широко споразумение с Кремъл и се отнася към своите европейски съюзници с открита враждебност .

Докато европейските лидери започнаха да планират сътрудничество в областта на сигурността без САЩ след катастрофалната среща в Белия дом между Тръмп и украинския президент Володимир Зеленски , високопоставени турски служители заеха почетно място. Новата бяла книга на Европейския съюз за отбраната, която очертава масовия стремеж на Европа към превъоръжаване, посочи Турция – заедно с Обединеното кралство, Норвегия и Канада – като ключов партньор в гарантирането на европейската сигурност.

На фона на това сближаване Турция този месец затвори основния съперник на президента Реджеп Тайип Ердоган на предстоящите президентски избори, кмета на Истанбул Екрем Имамоглу, в средата на март по обвинения, които според опозицията са политически мотивирани. Масовите протести продължават в Турция, както и широкомащабните арести на опозиционни политици, журналисти и борци за правата на човека.

Докато някои европейски нации, най-вече Франция, изразиха „дълбока загриженост“ относно задържането на Имамоглу, критиките са сравнително приглушени – и не свързват вътрешната политика на Турция с разширяване на сътрудничеството в областта на сигурността. Държавният секретар на САЩ Марко Рубио също изрази „загриженост“ пред турския си колега, добавяйки, че „не ни харесва да виждаме такава нестабилност в управлението на която и да е страна, която е толкова близък съюзник“.

Игор Янке, директор на мозъчния тръст на Института за свобода във Варшава, каза, че европейски нации като Полша трябва да се съсредоточат директно върху собствената си непосредствена сигурност сега, когато вече не могат да приемат американската защита за даденост.

„В сегашната ситуация, с новата администрация на САЩ и заплахата от Русия, демократичните проблеми в другите страни няма да имат толкова голямо значение“, каза Янке.

Моделът датира от споразумението от 2015 г. между ЕС и Турция, когато Брюксел предостави милиарди долари помощ на Анкара в замяна на спиране на потока от сирийски и други бежанци, каза Гьонюл Тол, директор на програмата за Турция в Института за Близкия изток във Вашингтон. „ЕС си затваря очите за каквото и да прави Ердоган по геополитически причини“, каза тя. „Те ще продължат да култивират по-тесни отбранителни връзки с него.“

Турция се опитва да намери баланс между своите западни съюзници и Русия след пълномащабното нахлуване в Украйна през 2022 г. Тя отказа да се присъедини към санкциите срещу Москва, превръщайки се в ключов проводник на търговия и технологии за Русия. В същото време Турция също подкрепи Украйна, включително чрез продажба на оръжие, и забрани на руски военни кораби да влизат в Черно море.

Но сега, когато Тръмп търси ново геополитическо споразумение с Кремъл, което надхвърля прекратяването на войната в Украйна, Анкара се оказва изпреварена, докато се бори с нови предизвикателства пред сигурността. В края на краищата Русия е била стратегическият враг на Турция от векове - и турските официални лица се опасяват, че всяка сделка между Вашингтон и Москва неизбежно ще дойде за сметка на Турция.

 „Не чувате турски политици да говорят за заплахата, която Русия представлява, но зад затворени врати в Анкара това е въпрос от изключително значение“, каза Синан Юлген, директор на мозъчния тръст Edam в Истанбул. „Мисленето е, че би било много враждебно за стратегическите интереси на Турция, ако Русия успее да осъществи това връщане към зоните на влияние и по-специално да разшири зоната си на влияние в Черно море.“

Турция също е обезпокоена от предложенията, изразени от американски официални лица за по-широко сътрудничество между Русия и САЩ в Близкия изток – регион, в който Турция току-що постигна стратегически успех със свалянето на подкрепяния от Русия режим на Башар ал-Асад в Сирия.

Съвременна Турция със сигурност може да допринесе много за отбранителните способности на Европа. Отбранителният гигант Baykar, който купува италианския производител на двигатели и самолети Piaggio Aerospace, се очерта през последното десетилетие като световен лидер във военните дронове. Турция също така изнася бойни машини, боеприпаси, артилерийски системи и военноморски кораби за европейските държави. Много от тези оръжейни системи са много по-евтини от американските или европейските аналози.

Развитието на турската местна оръжейна индустрия се дължи много на трудните отношения на Анкара с нейните съюзници. САЩ наложиха тригодишно оръжейно ембарго след турската инвазия в Кипър през 1974 г. Германия наложи собствените си забрани върху продажбата на оръжия, последно след наземните операции на Турция в Северна Сирия през 2016 г. А през 2019 г. САЩ изхвърлиха Турция от програмата F-35, защото Анкара закупи руската система за противовъздушна отбрана S-400.

"Малко са страните в Европа, които отдавна са обмисляли как да бъдат по-независими от Съединените щати - това е Франция, това е Турция, това е Швеция. Това е полезно в настоящия разговор", каза Камил Гранд, изтъкнат политически сътрудник в Европейския съвет за външни отношения, който служи до 2022 г. като помощник-генерален секретар на НАТО за инвестиции в отбраната.

И все пак Европа може да стигне само дотам, за да разшири връзките си в областта на сигурността с Турция, като същевременно игнорира вътрешните сътресения там, добави той. "Може ли това да продължи вечно? Това е сложно", каза Гранд. „Зависи от мащаба на протестите в Турция и от мащаба на репресиите.“

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата