Европейският съюз (ЕС) и Централна Азия трябва да продължат да издигат ангажиментите на следващото ниво, от дискусии и изявления към действия в по-широк спектър.
Първата по рода си среща на върха между Европейския съюз (ЕС) и Централна Азия (ЦА) ще се проведе между 3 и 4 април в Самарканд, Узбекистан. Йозеф Сикела, комисарят на Европейския съюз за международните партньорства, наскоро подчерта важността на този регион, тъй като „Централна Азия е икономика от 340 милиарда евро [368 милиарда долара], която расте бързо.“ Наистина Централна Азия има голям потенциал и предстоящата среща на върха ще бъде дипломатически крайъгълен камък, който би могъл да циментира междурегионалната търговия и инвестиции, пише за The National Interest Уайлдър Алехандро Санчес, президент на Second Floor Strategies, консултантска фирма във Вашингтон, окръг Колумбия.
Търговските отношения между Европа и Централна Азия вече са силни. Необходима е обаче диверсификация. Европейските страни и компании се интересуват предимно от огромните енергийни и минерални ресурси на Централна Азия, а именно нефт, газ, минерали и важни минерали. От началото на войната в Украйна Транскаспийският международен търговски път, или Средният коридор , придоби все по-голямо значение като алтернативен маршрут за придвижване на стоки от Централна Азия, през Каспийско море, през Кавказ, до Черно море и Турция и в крайна сметка до европейския пазар. Средният коридор може да „съкрати времето за транспортиране между Европа и Азия само до петнадесет дни , което ни дава решаваща алтернатива на традиционните маршрути“, обясни Сикела . Бъдещето на коридора и по-нататъшното намаляване на транспортните времена ще зависи от продължаващата продължителност на войната в Украйна и дали отношенията на Русия с Европа ще се подобрят .
Като се имат предвид разнообразните външнополитически приоритети и идеологии на правителствата в Европа и Централна Азия, е съмнително дипломатически съюз да бъде сформиран в Самарканд. Нещо повече, погрешно е да се приеме, че петте централноазиатски държави имат подобно желание да се ангажират с Европа. Диктаторски Туркменистан продължава да се фокусира върху неутралната си външна политика, докато Таджикистан и Киргизстан засилиха връзките си с Китай през последните години. От друга страна, Узбекистан , домакинът на срещата, иска да подобри отношенията си с Европа.
По същия начин Казахстан е особено заинтересован от ангажиране с Европа. В навечерието на срещата на върха Астана осъществи значителни инициативи за изграждане на търговски отношения и увеличаване на инвестициите: казахстанската инвестиционна агенция Kazakh Invest и посолството в Германия стартираха нова публикация през март , насочена към германската бизнес общност, за да представят инвестиционния потенциал на Казахстан.
Освен това на 18 март Търговската камара на Бенелюкс съорганизира търговските преговори между Бенелюкс и Казахстан в университета Максут Нарикбаев в Астана. Съобщава се, че повече от двадесет казахстански компании, представители на правителството и представители от Белгия, Холандия и Люксембург (страните от Бенелюкс) са се срещнали в казахстанската столица. Самата среща беше прелюдия към Третата среща на белгийско-казахстанския бизнес съвет в Брюксел, насрочена за началото на юни.
Областите от особен интерес за ЕС по отношение на Казахстан включват укрепване на веригите за доставка на суровини от критично значение за минералите , разширяване на възобновяемата енергия и екологични технологии, развитие на по-бързи търговски пътища през Средния коридор и подобряване на цифровата свързаност.
На Национален курултай (или национален съвет) в средата на март президентът на Казахстан Касим-Жомарт Токаев обсъди регионализацията на глобалната политика и борбата за сфери на влияние. Страната вече е известна със своята многовекторна външна политика , а държавният глава допълнително аргументира, че „за да защитим националните си интереси, трябва да продължим да действаме прагматично и рационално“. Ангажирането на Европа, без да се нарушава сложната геополитика на Евразия, ще изисква прагматизъм и рационални очаквания, когато президентът Токаев пътува до Самарканд.
Предстоящата среща на върха ЕС-Централна Азия вероятно ще завърши с общо дипломатическо изявление, призоваващо за повече сътрудничество и интеграция. Туркменистан няма да иска споменаване на правата на човека в нито една заключителна декларация. В същото време неизбежните близки отношения на Централна Азия с Русия означават, че Украйна също няма да бъде споменавана.
Следователно областите, в които може да има повече развитие, се въртят около търговията и инвестициите, както и други проекти, от които Европа е особено заинтересована, като зелена енергия и опазване на околната среда. Вероятно ще има споразумения или започване на преговори за екологични проекти в Самарканд. Например Казахстан търси инвестиции за изграждане на малки водноелектрически и атомни електроцентрали, които отговарят на екологичните цели на Европа. От друга страна, Казахстан и Узбекистан искат да диверсифицират икономиката си и да привлекат инвеститори в други индустрии, като селското стопанство, фармацевтиката, ИТ и производството.
В наши дни отношенията между ЕС и ЦА са стабилни. Брюксел е подписал засилени споразумения за партньорство и сътрудничество с Казахстан (2020 г.) и Киргизстан (2024 г.), докато преговорите са в ход с Узбекистан и Таджикистан, да не говорим за меморандумите за разбирателство за критични суровини с Казахстан (2022 г.) и Узбекистан (2024 г.). ЕС също така инвестира сериозно в Средния коридор, включително 30 милиона евро (32 милиона долара) за свързаност и 28,4 милиона евро (30,6 милиона долара) за икономическо развитие.
Има и двустранни ангажименти на високо ниво, като обиколката на френския президент Еманюел Макрон в Централна Азия през 2023 г. или срещата на върха Централна Азия-Германия, проведена през 2024 г. в Астана. С други думи, дипломатическият ангажимент между Централна Азия и Европа (Съюза и отделните държави) е постоянен и силен. Целта сега е да продължим да преместваме ангажираността на следващото ниво, от дискусии и изявления към повече действия в по-широк спектър.
Предстоящата среща на върха между Европейския съюз и Централна Азия е монументално събитие, тъй като демонстрира, че Брюксел и европейските правителства гледат на Централна Азия като на жизненоважен партньор. В Самарканд скоро ще пристигнат високопоставени политици от Централна Азия и Европа: очаква се да присъстват председателите на Европейския съвет и Европейската комисия, в допълнение към петимата централноазиатски лидери.
От дипломатическа гледна точка срещата на върха ЕС-ЦА се провежда във време на глобално напрежение и трансформация на глобалната геополитика. Европа и Централна Азия са географски отдалечени една от друга и външнополитическите приоритети на някои страни, да не говорим за проблемното вътрешно положение на други, показват пречки за по-тясна интеграция. Въпреки това, ако нещата вървят добре, Самарканд ще бъде следващият етап от печелившите отношения, както между Казахстан и неговите европейски партньори.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.