Усилията на президента Путин да ускори преговорите със САЩ за войната в Украйна, докато силите му напредват на бойното поле, може да се окажат в беда, след като президентът Тръмп призна, че е „вбесен“ от неотстъпчивостта на Кремъл.
Тръмп заплаши в неделя да наложи вторични мита върху руския петрол, ако реши, че Москва умишлено бави пълното прекратяване на огъня.
„Ако Русия и аз не успеем да сключим сделка за спиране на кръвопролитията в Украйна и ако смятам, че това е по вина на Русия, което може и да не е... ще наложа вторични мита върху петрола, върху целия петрол, идващ от Русия“, каза Тръмп пред NBC. Забележките бяха най-силните му срещу Москва, откакто се завърна в Белия дом през януари.
Този ход може да доведе до налагане на мита до 50 процента върху вноса в САЩ от страни, които купуват руски петрол, каза Тръмп. Ако се приложи, това може да има огромно въздействие върху Китай и Индия , най-големите купувачи на руски петрол след пълномащабното нахлуване на Кремъл в Украйна през 2022 г., пише The Times.
Русия изнася суров петрол на стойност около 500 милиона долара всеки ден, сума, която покрива повече от планираните разходи - 400 милиона долара на ден - за военни разходи тази година. Спадът на приходите обаче би навредил на способността на Путин да поддържа военната си машина гладка.
Дмитрий Песков, говорителят на Кремъл, отказа да коментира подробно изказванията на Тръмп, като каза само, че Москва продължава да работи за възстановяване на връзките с Вашингтон , както и „някои идеи“ за прекратяване на войната в Украйна.
„Това е процес, който отнема време“, каза той в понеделник.
Той добави, че Путин „остава отворен“ за друг телефонен разговор с Тръмп, като каза, че такъв може да бъде „организиран незабавно“, ако е необходимо. Двамата президенти се споразумяха след дискусията си през февруари да работят „много тясно“, за да сложат край на войната.
Заплахата на Тръмп дойде, след като Путин предложи Украйна да бъде поставена под временно управление на ООН до провеждането на нови избори, идея, която беше отхвърлена от Вашингтон. Украйна отложи насрочените избори в началото на руската инвазия, позовавайки се на конституцията си, която забранява гласуването по време на война.
Предложението беше широко възприето като още един трик за печелене на време за армията на Кремъл да напредне още повече в Източна Украйна и да принуди войските на Киев да изоставят окончателните си плацдарми в района на Курск в западна Русия.
Въпреки че Тръмп каза само, че има „психологически краен срок“ за Путин да дойде на масата за преговори, някои в Русия започнаха да изразяват съмнения, че тактиката на президента на бавно движение е осъществима в дългосрочен план.
Кремъл поиска вдигане на санкциите и други ограничения срещу ключова руска банка, преди тя да подпише прекратяването на огъня в Черно море, докато Киев и Москва взаимно се обвиняват в нарушаване на нестабилната забрана за удари по енергийната инфраструктура.
„Доналд Тръмп губи търпение“, гласи заглавие на сайта на базираната в Москва радиостанция Business FM. „[Нашият] удар върху бавни, продължителни преговори по множество технически детайли на частични споразумения може да не проработи“, пише Георги Бовт, член на мозъчния тръст на Съвета за външна и отбранителна политика, който съветва Кремъл. Той предположи, че Русия може да се наложи да направи „символична“ отстъпка, за да успокои Тръмп.
Други бяха по-откровени относно опасностите за Москва да превърне във враг импулсивния американски президент. "Ако пропуснем този прозорец на възможност, Тръмп няма просто да загуби интерес към споразумението [за прекратяване на огъня] - той може да избухне в гняв. И тогава [президентът] Байдън ще изглежда като мил Дядо Коледа в сравнение с разгневения Тръмп", каза източник, близък до външнополитическия екип на Кремъл, пред The Moscow Times.
Индия е най-големият купувач на руски суров петрол и намирането на нов доставчик вероятно ще доведе до значително увеличение на разходите за внос на Делхи, казаха анализатори.
Въпреки че Китай също отказа да подкрепи западните санкции срещу Русия, досега той не желаеше да ги нарушава, в случай че компаниите му попаднат във вторични санкции. Въпреки че вносът на ирански петрол от Китай означава, че той е по-малко податлив на американския натиск върху енергетиката, допълнителни мита върху неговите продукти в САЩ могат да причинят значителна икономическа болка на Пекин.
Броят на потвърдените смъртни случаи на руски военни в Украйна надхвърли 100 000, според проучване на руската служба на BBC и опозиционния уебсайт Mediazona. Те обаче изчислиха, че истинският брой на смъртните случаи е около два пъти по-висок.
Въпреки че не беше съвсем ясно дали Тръмп ще се насочи към целия руски петрол, някои анализатори казаха, че е малко вероятно Кремъл да отмени инвазията си заради икономическия натиск от Запада. Още преди войната две трети от руснаците казаха, че изобщо не са имали спестявания, а повече от 20 милиона души - около 15 процента от населението - се издържаха с месечен доход под 13 000 рубли (£118), официалната линия на бедността в страната.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.„Не съм сигурна, че в арсенала на западните съюзници има икономически мерки, които на третата година от войната могат да принудят Путин да промени плановете си за Украйна“, каза Александра Прокопенко, експерт по руската икономическа политика в Центъра за Евразия Карнеги Русия.