IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Как правителството на Обединеното кралство ще тласне Gen Z към „доброволна“ национална служба?

Службата за национална статистика посочва, че около 750 000 души навършват 18 години в Обединеното кралство всяка година

Снимка: БГНЕС/ EPA

Снимка: БГНЕС/ EPA

В началото на март Полша изпревари останалите европейски нации, като обяви планове за въвеждане на всеобща военна служба за всички мъже. Говорейки в полския парламент, президентът Доналд Туск каза: „Ще се опитаме да имаме готов модел до края на тази година, така че всеки възрастен мъж в Полша да бъде обучен в случай на война, като се гарантира, че този резерв е сравним и адекватен на потенциални заплахи“.

Въпреки че Полша предприе стъпка, която много други европейски нации се колебаят да предприемат, очевидно е, че въпреки нежеланието им, формите на военна служба се разглеждат, изучават и обсъждат сред европейските политици. И всички признаци показват, че Обединеното кралство ще последва примера, пише The Independent.

Преди почти година Риши Сунак обеща, че ако консерваторите спечелят общите избори, от 18-годишните ще се изисква да участват в схема, включваща военна или цивилна служба. Въпреки че Сунак беше кратък с подробности относно това кой ще проведе обучението или как ще бъде финансирано, предложенията бяха представени като „смел нов модел на национална служба“.

Участниците могат да изберат да прекарат един уикенд на месец като доброволци в граждански роли като доброволец на RNLI или отговорник на NHS. Страната, твърди той, трябва да бъде „отворена и честна“ по отношение на дългосрочните предизвикателства и схемата ще предостави на младите хора „умения в реалния свят, като същевременно допринасят за своята страна и общност“.

Планът бързо беше осмиван в целия политически спектър, като Джъстин Кръмп, експерт по отбраната и ветеран от 25 години, улови настроението, когато каза, че плановете са „зле обмислени“ и ще бъдат „огромна потенциална тежест“ за британската армия. Той добави: 

„Това със сигурност не е решението на проблемите на военните и мисля, че всички, с които съм говорил тази сутрин, все още държат главата си.“

Въпреки това, 12 месеца по-късно, това вече не изглежда толкова странна идея. Тъй като САЩ стават все по-малко надежден съюзник в един все по-нестабилен свят, Кийр Стармър обяви планове за увеличаване на разходите за отбрана на Великобритания от 2,3 процента от БВП на 2,5 процента, достигайки 3 процента до 2034 г. Междувременно министърът на отбраната Джон Хийли предупреди, че Великобритания няма да е готова да отблъсне нахлуване, като се има предвид състоянието на нейните въоръжени сили, и се съгласява, че необходимо е набиране на персонал, за да се подкрепи изтощената армия на Великобритания.

С почти един милион млади хора, които не учат, не работят или не се обучават, тази група се превърна в ключов фокус, тъй като министрите намалиха обезщетенията, докато се стремят да укрепят отбраната. Докато Рейчъл Рийвс обяви значителни съкращения на сметката за социални помощи, бившият директор на Tesco Джон Алън предложи безработните млади хора да бъдат задължени да преминат военно обучение в замяна на обезщетения.

Съгласно новите реформи на правителството в областта на социалните грижи, тези на възраст от 18 до 21 години ще получат предложение за обучение или работа с „младежка гаранция“, но рискуват да загубят своите помощи, ако откажат. Миналата седмица канцлерът каза пред ITV: "В променения свят, пред който сме изправени днес, има възможности за добри работни места в нашите въоръжени сили, но също и в отбранителния сектор, който произвежда танковете, машините и корабите, използвани от нашите военни. И разбира се, тъй като това правителство увеличава разходите за отбрана, повече добри работни места с достойни заплати ще се появят в този сектор."

Военната повинност тече в Обединеното кралство от 1916-1920 г. и отново от 1939-1960 г. След Втората световна война е преименувана на „Национална служба“. Последният национален военнослужещ напусна армията през 1963 г., преди повече от 60 години. Традиционният аргумент за прекратяване на националната служба беше, че тя отнема твърде много редовен персонал за обучение на наборници, много от които не желаят и са с по-ниско качество. Мотивирана професионална сила се счита за предпочитана.

Комбинация от фактори обаче върна проблема отново на фокус. Първо, войната в Украйна показа, че малките професионални армии, които са скъпи и ограничени по брой, могат бързо да бъдат изчерпани. Докато точните прогнози са трудни, някои предполагат, че бойното подразделение на британската армия , 3-та (Обединеното кралство) дивизия, може да стане неефективно в рамките на шест месеца в конфликт в стил Украйна поради жертви и изтощение.

Друго предизвикателство е запълването на пропуските в набирането на персонал в съвременните въоръжени сили, често срещан проблем в цяла Европа с остаряването на населението. Британската армия в момента има около 71 300 служители, най-ниският брой от епохата на Наполеон. От тях само 55 005 са напълно годни за разгръщане (способни да служат без медицински ограничения). Целта на армията е 73 000, но само Кралският флот пропуска своите цели за набиране на моряци и командоси всяка година в продължение на повече от десетилетие.

За Обединеното кралство има опасения относно защитата на вътрешния фронт в случай на война. Сегашните сили могат или да се разположат в Европа заедно със съюзниците от НАТО, или да останат, за да защитават Обединеното кралство, но им липсва дълбочината да направят и двете.

Службата за национална статистика посочва, че около 750 000 души навършват 18 години в Обединеното кралство всяка година. Въоръжените сили нито имат нужда, нито могат да поемат близо този брой новобранци. Това ни води до въпроса как би могъл да изглежда нов модел на национална услуга. В скандинавските и балтийските държави има всеобща наборна повинност с обрат: не всеки е повикан. Въоръжените сили подбират новобранци въз основа на техните нужди и хората се насърчават да стават доброволци чрез редица стимули.

В тези страни националната служба е високо ценена. В Норвегия приемането за национална служба понякога се нарича „Златният билет“, защото значително подобрява перспективите за живот. Държавните работни места са с приоритет за тези, които служат, а много частни компании предлагат бързо набиране на доброволци за национална служба. Около 15 процента от 18-годишните в Норвегия (мъже и жени) са наборници или доброволци, общо около 9000 годишно, като се очаква броят им да нарасне поради предполагаемата руска заплаха. Във Финландия армията може да се увеличи от мирновременна численост от 20 000 (включително наборници) до 300 000 в рамките на една седмица при криза.

Много страни с военна национална служба също предлагат граждански алтернативи. Швеция и Финландия, например, предоставят възможности за гражданска защита. Онези, които отказват както военна, така и държавна служба, могат да бъдат осъдени на затвор без право на замяна. Финландците, живеещи в чужбина, които не се върнат за служба, могат да бъдат анулирани. Но в страните, граничещи с Русия, националната служба се възприема като част от националната култура и дълг. За разлика от това, проучване на The Times и YouGov разкри, че само 11 процента от поколението Z в Обединеното кралство биха били готови да се бият за страната си във война.

В миналото британската национална служба помагаше за подобряване на грамотността и математическите умения, като изпращаше неграмотни новобранци в Образователния корпус на кралската армия. Модерна версия може да интегрира образованието, като предлага опрощаване на студентски заеми или ваучери за образование за тези, които служат. Удължаването на ангажиментите за обслужване, да речем, до пет години може да доведе до пълно анулиране на студентски дълг или преференциална финансова подкрепа за покупки на имоти. Както в Норвегия, тези, които служат, биха могли да получат приоритет за работа в държавна служба, което прави националната служба привлекателна възможност.

В крайна сметка не е необходимо националната служба да възпроизвежда модела от 50-те и 60-те години. Някога армията наброяваше над 350 000 служители, но днес ще са необходими само малка част от 750 000 18-годишни всяка година – може би 10-15 000 за военна служба и още няколко хиляди за цивилни роли.

Връщането на националната служба би изисквало голяма културна и мисловна промяна в Обединеното кралство. Въпреки това, доказаните модели от европейски страни се изследват внимателно. Освен ако Русия не се разпадне, версията за национална служба изглежда все по-вероятна през следващите пет години.

За да работи обаче, Обединеното кралство трябва да се откаже от остарелите негативни възприятия за националната служба и да признае нейните по-широки социални ползи. В епоха, в която младите хора са все по-изолирани от алгоритми и социални медии, ангажирането им в споделени преживявания, които насърчават националните ценности, може да бъде изключително положителна стъпка – ако се направи добре.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата