Хуманитарни групи в най-тежко засегнатите райони на Мианмар заявиха, че има спешна нужда от подслон, храна и вода след земетресение, което уби повече от 2700 души, но казаха, че гражданската война в страната може да попречи на помощта да достигне до нуждаещите се.
Броят на жертвите достигна 2719 и се очаква да нарасне до над 3000, каза военният лидер на Мианмар Мин Аунг Хлаинг в телевизионно обръщение във вторник. Той каза, че 4521 души са ранени, а 441 са в неизвестност, съобщава агенция Ройтерс.
Мощното земетресението с магнитуд 7,7 по Рихтер, което удари страната в петък около обяд, беше най-силното от повече от век, събаряйки както древни пагоди, така и модерни сгради. В съседен Тайланд спасителите продължиха да търсят живот сред развалините на рухнал небостъргач в столицата Банкок, но признаха, че времето е против тях.
В района на Мандалай в Мианмар 50 деца и двама учители бяха убити, когато тяхната детска градина се срути, съобщи Службата на ООН за координация на хуманитарните въпроси.
“В най-тежко засегнатите райони общностите се борят да посрещнат основните си нужди, като достъп до чиста вода и канализация, докато екипите за спешна помощ работят неуморно, за да намерят оцелелите и да осигурят животоспасяваща помощ“, се казва в доклад на организацията на ООН.
Международният спасителен комитет добави още, че са необходими подслон, храна, вода и медицинска помощ на места като Мандалай, близо до епицентъра на труса. “След като са преживели ужаса на земетресението, хората сега се страхуват от вторични трусове и спят навън по пътищата или в открити полета“, се казва още в доклада.
Гражданската война в Мианмар, където хунтата завзе властта с преврат през 2021 г., усложни усилията за достигане до ранените и останали без дом от най-голямото земетресение в страната от Югоизточна Азия от век.
Amnesty International каза, че хунтата трябва да позволи на помощта да достигне до райони на страната, които не са под неин контрол. Бунтовнически групи твърдят, че хунтата е нанесла въздушни удари след земетресението. “Военните на Мианмар имат дългогодишна практика да отказват помощ на райони, където са активни групи, които се съпротивляват“, каза изследователят от Amnesty Джо Фрийман.
“Трябва незабавно да се позволи безпрепятствен достъп до всички хуманитарни организации и да премахне административните бариери, забавящи оценките на нуждите”, се казва още в съобщението.
Строгият контрол на хунтата върху комуникационните мрежи и щетите по пътища, мостове и друга инфраструктура, причинени от земетресенията, засилиха предизвикателствата пред хуманитарните работници.
Тайландски служители споделиха, че срещата на регионалните лидери в Банкок по-късно тази седмица ще се проведе, както е планирано, въпреки че мин Аунг Хлаинг от хунтата може да присъства чрез телеконференция. Преди земетресението да удари източници казаха, че се е очаквало шефът на хунтата да направи рядко посещение в чужбина, за да присъства на срещата на върха в Банкок на 3-4 април.
В Банкок спасителите все още претърсваха руините на недовършен небостъргач, който се срути, за признаци на живот, но знаеха, че след като изминаха четири дни от земетресението, шансовете за намиране на оцелели се удължиха.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.