Експерти казаха пред Newsweek, че стратегията за островната верига, която беше формулирана от Съединените щати по време на Студената война, остава актуална и днес за ограничаване на почти равностойния конкурент на Вашингтон, Китай, докато Пекин се опитва да отблъсне американските сили още повече от него.
САЩ засилиха военното си разполагане в Азиатско-Тихоокеанския регион с "манталитет на нулева сума от собствените си егоистични интереси", засилвайки регионалното напрежение и застрашавайки регионалния мир и стабилност, каза китайското посолство във Вашингтон, окръг Колумбия, пред Newsweek .
Стратегията за морско ограничаване се формира от три островни вериги в Тихия океан. Джон Фостър Дълес , който беше държавен секретар на президента Дуайт Д. Айзенхауер, замисли стратегията по време на Корейската война, целяща да ограничи достъпа на Съветския съюз и комунистически Китай до Западния Пасифик със съюзнически и приятелски територии на САЩ.
Първата островна верига се формира от трима ключови американски съюзници и партньори, изправени срещу Китай на запад: Япония, Тайван и Филипините . Втората верига се простира от Япония до остров Нова Гвинея през Гуам, която е най-западната територия на САЩ, която служи като военен център. Третият свързва Алеутските острови на Аляска с Нова Зеландия през Хавай.
Стратегията е изправена пред предизвикателства от страна на Китай през последните години, който има най-големия флот в света по брой корпуси. Военноморският флот на страната, състоящ се от повече от 370 кораба и подводници, помага на Пекин да разшири военния си обхват и присъствие в рамките на трите островни вериги, включително безпрецедентното околосветско плаване над Австралия , което приключи миналия месец.
„Фаза 0“ е за повлияване на състоянието на нещата в мирно време, включително всичко, което може да се направи, за да се предотврати развитието на конфликти на първо място. „ Сивата зона “ се отнася до сферата на междудържавна конкуренция, която попада между мирните отношения и въоръжените конфликти.
През 80-те години на миналия век адмирал Лиу излага амбицията на Военноморските сили на китайската народноосвободителна армия (PLAN), която е да контролира Първата островна верига през 2000-те години, Втората островна верига през 2020-те и накрая да се превърне в това, което той описа като „глобален флот“ през 2040-те години.
В последния доклад на Пентагона за китайската военна мощ той оценява, че китайският флот продължава да увеличава способността си да провежда мисии отвъд Първата островна верига през 2023 г., включително три разгръщания със своя самолетоносач CNS Shandong във Филипинско море.
Първата и Втората островна верига служат съответно за западната и източната морска граница на Филипинско море. Протокът Лузон и протокът Мияко , разположени на първата островна верига, са ключови водни пътища за достъп на китайския флот до Филипинско море.
Сътрудничеството с японските и филипинските сили, както и разполагането на свързани американски способности, като базирани на брега противокорабни системи, илюстрира значението на Първата островна верига за САЩ, каза базираният в Австралия военноморски анализатор Алекс Лък пред Newsweek .
САЩ проведоха операции с Япония и Филипините в оспорваното Южнокитайско море, което се намира в рамките на Първата островна верига. Освен това е разположила наземна ракетна система във Филипините, способна да порази движеща се цел, като например кораб.
Междувременно характеристиките на Първата островна верига, контролирани от потенциално враждебни сили по време на извънредна ситуация в Тайван, включително самия остров, поставят ограничения върху разполагането на китайски сили, добави анализаторът. Пекин обяви самоуправляващия се остров за своя територия.
Япония и Филипините се намират съответно на север и на юг от Тайван. Съобщава се, че САЩ са изготвили план за операция в случай на криза, включваща Китай и Тайван, който включва разполагането на американски ракети и в двата съюзника по договора.
Целите на националната отбрана на САЩ са изградени около подпомагане на защитата на нейните съюзници по договора, включително Япония и Филипините, както и нейни територии като Гуам, каза Том Шугарт, който е помощник старши сътрудник в Центъра за нова американска сигурност, пред Newsweek .
Кич Ляо, асоцииран директор на Глобалния китайски център на Атлантическия съвет, каза:
„Както адмирал Лиу би го характеризирал, целта на ПЛАНЪТ е да превърне водите във веригата на Първия остров в свои „вътрешни води“ и оспорването на това би имало големи последици за надводната, въздушната и подводната война в региона за в бъдеще.“
Алекс Лък, базиран в Австралия военноморски анализатор, заяви:
„За Китай достъпът до открития Тихи океан е един от движещите фактори за модернизацията на техните сили. Китайските сини водни сили, особено самолетоносачите и всеобхватното разширяване на ядрените подводници са конкретни илюстрации на този аспект.“
Стратегическата цел на Китай в по-дългосрочен план ще бъде проектирането на това, което той нарече „постоянна сила за контрол на морето“ отвъд Първата островна верига, която ще се стреми да изтласка американските сили по-навътре в централния Тихи океан около Хавайските острови.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.