IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Тръмп планира най-голямото увеличение на данъците в световната история

Това би било промяна в данъчната основа

Снимка: Reuters

Снимка: Reuters

Можем да мислим за него като за съкращаващ данъците, враг на голямото правителство и инстинктивен съюзник на бизнеса и потребителите, а през първия си мандат той определено беше такъв. И все пак, докато вторият му мандат се оформя, президентът Тръмп се превръща в нещо много различно.

Последните подробности за „Деня на освобождението“ в сряда все още трябва да бъдат финализирани. Но Белият дом изглежда планира нови стръмни мита, наложени на всички търговски партньори на САЩ. Във Fox News Питър Наваро, един от основните поддръжници на тарифната политика, предложи налозите върху вноса на автомобили да събират 100 милиарда долара годишно за федералното правителство. По-важното е, че той изчисли, че общите мита ще съберат 600 милиарда долара годишно, пише колумнистът на The Telegraph Матю Лин.

Икономисти и търговски експерти без съмнение ще спорят за точната сума, която може да бъде събрана. Никое американско правителство не е налагало мита в такъв мащаб от повече от век.

Част от тежестта може да бъде поета от чуждестранни компании. Китайските компании, подкрепяни от държавата, например, може да изберат да живеят с налозите, като се има предвид, че те са по-заинтересовани от увеличаване на пазарния дял, отколкото от печеленето на пари. В други случаи производството може да се премести от Щутгарт към Сан Франциско или Лион към Луисвил, превръщайки вноса в местни продукти.

Най-вероятно обаче е голяма част от увеличените разходи да бъдат прехвърлени върху потребителите под формата на по-високи цени. Или ще бъдат принудени да плащат повече за вносни стоки, или цените може да се повишат като цяло, защото американските компании имат по-малко стимули да подобряват производителността благодарение на защитата, осигурена от тази тарифна стена.

И ако митата наистина повишават 600 милиарда долара годишно, това не е малка сума дори за огромна икономика като Съединените щати .

За контекст, правителството на САЩ събира 4,9 трилиона долара годишно данъчни приходи, така че ако Наваро е прав, митата ще добавят малко под 15 процента към тази обща сума. Това би било повече от 424 милиарда долара, които правителството събира от корпоративни данъци годишно. Митата ще бъдат превърнати в третия по големина източник на държавни приходи след федералните данъци върху доходите, които представляват малко над 50 процента от общата сума, и социалните осигуровки или данъците върху заплатите, които представляват около 30 процента.

На практика това би било най-голямото увеличение на данъците, налагано някога от президент, и би предизвикало огромна промяна в начина, по който федералното правителство събира пари.

Президентът на САЩ Доналд Тръмп и неговият екип от време на време говорят за замяна на подоходните или други данъци с мита вместо това. Честно казано, това не е напълно нелепа идея. Пренавийте часовника със 150 години и тарифите наистина бяха основният начин, по който американското правителство, както повечето други по света, се финансира (през 1850 г. те представляват 90 процента от приходите).

Тук обаче е уловката. Правителството беше много, много по-малко в онези дни и трябваше да събира много по-малко пари. Дори ако приемем, че Илън Мъск успее да намали $1 трилион или повече от бюджета , тарифите ще трябва да бъдат поне пет или шест пъти по-големи от всичко, предложено досега, за да покрият годишните разходи на Вашингтон. Те трябва да бъдат поне 100 процента и вероятно по-прости, за да заменят федералния данък върху доходите.

Митата с този процент биха били извън мащаба и биха нанесли огромни щети на глобалната търговска система. С риск да заявя очевидното, ако търговията се срине до нула поради митата, тогава приходите от мита също ще бъдат нула.

Дори по-лошо, президентът и може би по-важното, екипът около него, разбират това по грешен начин. Ако митата бъдат наложени, те трябва незабавно да бъдат компенсирани от съкращения на други места. Корпоративните данъци могат да бъдат премахнати, например, или данъците върху доходите да бъдат намалени с поне една пета, или социалноосигурителните вноски драстично намалени, или някаква комбинация от трите.

Това би било промяна в данъчната основа и такава, която може да бъде рационално обсъдена. Вместо това президентът налага мита , като в същото време говори неясно за данъци, които може или не могат да бъдат намалени в някакъв момент в бъдеще. Това дори не е приемлив начин за управление на администрацията.

Така че Тръмп е на път да наложи огромно увеличение на данъците и прямата истина е, че като всяко друго повишаване на данъците, това ще смаже американската икономика.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата