Пакистанските ядрени оръжия, дори по-голяма заплаха от Иран?: Съединените щати, Израел и голяма част от Западна Европа отдавна работят заедно, за да гарантират, че Иран няма да се сдобие с ядрено оръжие. Но има друга страна, също толкова опасна като Иран, която вече има 175 ядрени бойни глави и може да има до 250 до края на десетилетието: Пакистан, пише за 19fortyfive колумнистът Стив Балестриери.
Пакистан е един от най-нестабилните режими в Западна Азия. Управлявано от коалиция от политици и военни лидери, правителството никога не изглежда да държи здраво страната и се занимава с вътрешния тероризъм от дълго време.
Най-големият страх на Съединените щати е, че джихадистите, изпъстрени от успеха в съседния Афганистан , може да се опитат да превземат Пакистан с неговите ядрени запаси .
На среща на върха през април 2010 г., само година преди да изпрати военноморски тюлени и пилоти от специалните операции на армията в Пакистан, за да убият Осама бин Ладен, тогавашният президент на САЩ Барак Обама говори на среща на върха във Вашингтон и подбираше думите си много внимателно.
През цялото време, докато САЩ поддържаха слабото централно правителство на Афганистан, талибаните работеха чрез и с пакистанската Междуведомствена разузнавателна агенция (ISI), за да свалят режима в Кабул.
Недоверието към пакистанците беше толкова голямо по това време, че Обама реши да не казва на правителството, че нападението ще се случи, от страх, че те ще предупредят за Бин Ладен и той ще избяга отново.
САЩ знаеха за двойната игра на Пакистан още в началото на съюза по изгода на двете страни. Но те осъзнаха колко тясна е връзката на ISI с талибаните едва по-късно.
Правителството на САЩ беше толкова загрижено за терористична група, която придобива контрол над ядрените оръжия в Пакистан, че разработи план за бързо и чисто поемане на контрола над тези оръжия, използвайки Съвместното командване за специални операции (JSOC). Страховете на Вашингтон бяха основателни. Пакистанските служители се страхуваха повече от това, че САЩ ще поемат контрола над ядрените оръжия, отколкото джихадистите терористи.
По време на изслушванията в Сената за нейното утвърждаване като държавен секретар през 2005 г. тогавашният съветник по националната сигурност Кондолиза Райс беше попитана от сенатор Джон Кери какво ще се случи с ядрените оръжия на Пакистан в случай на ислямистки преврат в Исламабад. „Отбелязахме този проблем и сме готови да се опитаме да се справим с него“, каза Райс.
Основата на пакистанската програма за ядрени оръжия беше подпомогната от кражбата на ядрени технологии и ноу-хау от европейската компания URENCO от учения Абдул Кадир Хан, който стана водеща фигура в пакистанското ядрено оръжие.
Хан разработи черна пазарна мрежа от доставчици за осигуряване на технологии и информация за тогавашната тайна програма за ядрени оръжия на Пакистан и след това трансформира тази мрежа във верига за доставки за други държави.
Иран, Либия и Северна Корея бяха клиенти. След прихващането на една от пратките му за Либия през октомври 2003 г., Хан се появява по пакистанска телевизия през февруари 2004 г. и признава, че управлява мрежата, която прехвърля предмети, вариращи от центрофуги до дизайни на бомби.
Пакистанското правителство никога не е разкривало публично размера на своя арсенал и обикновено не коментира своята ядрена доктрина. Но се смята, че имат 170 ядрени бойни глави. Те са твърдяли в миналото, че тяхната доктрина гласи, че ще използват ядрени оръжия само след като бъдат атакувани, никога при първи удар.
За разлика от някои други ядрени държави, Пакистан не публикува редовно никаква официална документация, обясняваща контурите на неговата ядрена позиция или доктрина.
Когато подобни подробности излязат в публичното говорене, те обикновено идват от пенсионирани служители, коментиращи в лично качество. Най-редовният официален източник за пакистанските ядрени оръжия е Inter Services Public Relations, медийното крило на пакистанските въоръжени сили, което публикува редовни прессъобщения за изстрелвания на ракети и понякога ги свързва с видеоклипове за изстрелване.
На 19 декември 2024 г. заместник- съветникът по националната сигурност на САЩ Джонатан Файнър обяви, че Пакистан разработва способности за балистични ракети с голям обсег, „за да поразява цели далеч отвъд Южна Азия, включително в Съединените щати“.
САЩ се притесняват от намеренията на Пакистан. Вашингтон разбира екзистенциалната нужда на страната от ядрени оръжия, тъй като Пакистан е загубил всяка война, която е водил с Индия, и е много по-слаб конвенционално. Но близките му връзки с Китай са тревожни. И защо пакистанците ще се нуждаят от оръжие с голям обсег, когато главният им враг Индия е точно до тях?
Ядрените оръжия на Пакистан се намират в много нестабилна държава. Тяхното потенциално използване произтича от редица различни сценарии. Почти всички са лоши.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.