IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Какво не е на ред: Поколението Z предпочита да живее в диктатура, а не в демокрация

Pixabay

Pixabay

Повече от една четвърт от поколението Z биха предпочели да живеят под диктатура, отколкото в демокрация, според ново проучване, което показва, че мнозинството от хората под 30 години са “загрижени“ за състоянието на нацията.

Проучването на младите хора в Обединеното кралство установи, че докато демокрацията побеждава диктатурата с 57% срещу 27%.

Но почти половината от тези, които казаха, че са десни (48 процента), казаха, че биха предпочели да бъдат управлявани от авторитарен лидер, в сравнение със само 17 процента от тези, които се идентифицират с левицата.

Проучването е сред 2000 души на възраст от 16 до 29 години и установи, че 63 процента казват, че вярват, че демокрацията е “в беда“ в Обединеното кралство, а близо три четвърти (72 процента) казват, че нацията е станала “твърде разделена“.

Д-р Елизабет Луз, която ръководи проучването, споделя: “Младите хора несъмнено се тревожат за бъдещето и са загрижени за състоянието на демокрацията. Нашето проучване обаче показва ясно, че младите хора са позитивни, те подкрепят нашето демократично наследство и мнозина искат да играят роля в него – само ако им се даде възможност да го направят. Що се отнася до това какво младите хора искат от политиката, отговорът е по-отворена, честна политическа култура, която дава отговори на основните им нужди”.

Това е поколение, което смята, че политиката ни е твърде разделена и иска политиците да предлагат изпълними решения. Много млади хора просто търсят безопасността и сигурността на добра работа, достъпен дом и комфорта на семейството и приятелите около тях”, се казва в обобщението на анкетата.

Две трети (67 процента) смятат, че социалните медии трябва да бъдат забранени за лица под 16 години.

Близо три четвърти (73 процента) казват, че вярват, че расизмът е “важен проблем” в обществото, докато малко повече от половината (51 процента) смятат, че имиграцията е променила общностите към по-добро.

Въпросите, свързани с парите и работата, са посочени като основни фактори, допринасящи за чувството на “нервност, тревожност или на ръба“, като най-често цитираните са финансовите притеснения (37 процента), работното напрежение (23 процента) и сигурността на работата или безработицата (20 процента).

Въпреки тези проблеми близо две трети (63 процента) от анкетираните заявяват, че са оптимисти за личното си бъдеще, а близо три четвърти (72 процента) се описват като “или по-скоро, или много щастливи”.

На въпроса какво би накарало политиката да се чувства по-уместна, повече от една трета (36 процента) от анкетираните казаха, че искат да видят политиците "по-открити и честни", докато малко над една четвърт (27 процента) казаха, че искат да видят повече млади хора на ръководни позиции.

Джеймс Канагасуориам, главен изследовател във Focaldata, твърди, че резултатите показват също, че хората на възраст от 16 до 29 години не са една хомогенна група.

Това проучване показва, че младите хора са силно неортодоксална група и че старият разказ за монолитна “война на поколенията“, противопоставяща младите хора срещу всички по-възрастни, става остаряла. Всъщност разликите в младежкото поколение по класа, образование, пол, етническа принадлежност и регион често са по-изразени от разликите между поколенията”, казва Канагасуориам.

Проучването установи, че младите мъже са по-десни, отколкото младите жени, но повечето седят в центъра.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата