IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Могат ли митата на Тръмп да доведат до рецесия?

Точната ставка, с която ще се облага вносът, все още не е потвърдена

Могат ли митата на Тръмп да доведат до рецесия?

Продължителният инфлационен натиск, намаляващото потребителско доверие и непредсказуемите колебания на фондовите пазари заедно засилиха опасенията за потенциална рецесия на хоризонта на икономиката на САЩ.

Мнозина свързват тези показатели с продължаващите усилия на президента да промени търговската политика на Америка, включително широките мита, наложени върху редица продукти както от традиционни съюзници, така и от дългогодишни противници, пише Newsweek.

Следователно икономистите, бизнесът и американската общественост очакват с нетърпение политиките, които трябва да бъдат разкрити или да влязат в сила на 2 април – повод, който администрацията нарече „Ден на освобождението“, а президентът Тръмп зловещо нарече „големия“.

От сряда Тръмп обяви плановете си да наложи 25-процентно мито върху вноса от всяка нация, която купува петрол или газ от Венецуела , заедно с нови мита, специално насочени към страната.

Тръмп също най-накрая ще разкрие подробностите за своите „реципрочни мита“ за тези страни, които в момента облагат вноса от САЩ или следват по друг начин „нечестни“ търговски практики, в опит да коригират „дългогодишните дисбаланси в международната търговия“.

По време на обръщението си към Конгреса Тръмп каза, че датата е избрана, тъй като той е "много суеверен човек" и не иска да бъде "обвинен в Деня на шегата".

Точната ставка, с която ще се облага вносът, все още не е потвърдена. Тръмп каза по-рано, че САЩ ще изравнят задълженията на другите нации като за подобни - „Каквото ни таксуват, ние ги таксуваме“. Миналата седмица обаче президентът отхвърли това, като каза на репортери, че ще бъде „ засрамен “ да наложи равни тарифи, „защото са ни таксували толкова много, че не мисля, че биха могли да го понесат“.

Целевият списък от нации също остава неясен. Американският фондов пазар получи тласък, когато Тръмп каза, че " може да даде почивка на много страни ". Но в неделя той обяви, че реципрочните тарифи ще бъдат насочени към „всички страни“, а не към шепата, с които САЩ имат постоянен търговски дефицит – наречен „мръсните 15“ от министъра на финансите Скот Бесент .

Финансовите институции дадоха смесени сигнали, когато става дума за рецесия, като повечето от тях повишават шансовете, но все още я смятат за хвърляне на монета, докато не стане ясна пълната степен на търговската реформа на Тръмп.

Международният валутен фонд ( МВФ ), въпреки че поддържа, че митата на Тръмп ще имат „значително неблагоприятно въздействие“ върху страните, подлежащи на митата, и прогнозира общо забавяне на икономическата активност в сравнение с 2024 г., заяви, че рецесията не е част от основните му прогнози.

Министърът на финансите Бесент по-късно каза, че не е в състояние да даде подобни обещания . По време на интервю същия ден Тръмп отказа да изключи икономически спад , изпращайки акциите в още една спирала.

Newsweek разговаря с икономисти, за да определи дали митата, заедно с тяхното непоследователно прилагане, може да допринесат за рецесия. Мнозина посочиха непредсказуемия характер на търговските политики като фактори, които са увеличили несигурността на бизнеса и потребителите и са увеличили страховете от рецесия.

Икономистът Фредерик Мишкин, бивш управител на Федералния резерв каза:

„Има две неща, които създават проблем, едното може да изчезне, а другото няма да изчезне. Това, което може да изчезне, са митата. Има много производство, което се извършва в Канада и по подобен начин в Мексико, цялата северна част на Мексико е основно интегрирана във веригата на доставки в САЩ. Ако нарушите това, начинът, по който тези коли са направени сега, изпращате част в Мексико, тя се връща и те правят нещо в САЩ, връща се обратно. Всичко се движи напред-назад, точно както става по отношение на заводите в САЩ. Така че нарушаването на тези вериги за доставки е много подобно на това, което се случи в случая с COVID, защото това не само влошава този феномен на стагфлация, но и кара хората да харчат по-малко, така че това може да бъде изключително негативно."

Това, каза той, ще навреди на потенциалните разходи както от домакинствата, така и от бизнеса, тъй като фирмите „не искат да инвестират, когато не знаят какво ще се случи в бъдеще“.

Това непоследователно послание пречи на Мишкин да направи категорична прогноза дали САЩ ще изпаднат в рецесия. Той каза, че Тръмп, който „променя мнението си всеки ден“, може да предложи изключения за отделните държави или да отговори на паниката на пазарите и да се оттегли от общите мита, но ако не го направи, това ще бъде „ужасно за икономиката на САЩ“.

Ако настъпи рецесия през 2025 г., Мишкин каза, че повечето ще посочат тарифите като основен допринасящ фактор.

„Митата, като тези, наложени върху вноса от Китай, Канада и Мексико, могат да забавят икономическия растеж, но те не са непременно единствената причина за рецесията“, каза Изабел Бароу, изпълнителен директор на финансовото планиране в Edelman Financial Engines.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата