Най-големите сили в света бяха дълбоко в търговска война. Икономическите загуби от митата, които президентът Тръмп беше наложил на по-голямата част от света, заедно с глобалните ответни мерки, се натрупваха. Бяха загубени работни места, инфлацията растеше и светът беше едновременно разочарован и разтревожен за Съединените щати, пише The New York Times.
Докато залозите бяха реални, търговската война не беше. Вместо това, това беше симулация, за да се разбере по-добре как може да се развие световната търговска битка.
Миналият месец две дузини търговски експерти от Съединените щати и други страни се събраха в мозъчен тръст във Вашингтон, за да се опитат да симулират какво може да се случи, ако Тръмп продължи напред с плана си за налагане на тежки мита на най-големите търговски партньори на Америка.
Екипи, представляващи Китай, Европа, Съединените щати и други правителства, прекараха един ден в тичане между конферентните зали, предлагайки предложения за премахване на митата и сключване на търговски сделки, за да се предотврати икономически колапс.
Играта, която се проведе в Центъра за нова американска сигурност, двупартиен мозъчен тръст, фокусиран върху проблемите на сигурността, включваше експерти от мозъчни тръстове и бивши служители в администрациите на Тръмп и Байдън. Упражнението не беше насочено към предсказване на бъдещето. Вместо това, като разиграха какво може да се случи, участниците се опитаха да разкрият някои от динамиките, които може да са налице, докато Тръмп следва агресивен търговски подход срещу съюзници и противници.
През последните два месеца Тръмп наложи мита на Китай, Канада и Мексико, както и налози върху глобалния внос на стомана и алуминий. В сряда се очаква г-н Тръмп да обяви план за повишаване на тарифните ставки за други страни, а неговите 25-процентни мита върху автомобили и авточасти ще влязат в сила в четвъртък.
Митата на Тръмп вече накараха Китай и Канада да отмъстят с мита върху американски стоки, а други правителства, включително в Европа, изготвят списъци с американски продукти, които да бъдат засегнати, ако Тръмп продължи с твърди налози.
Тези ходове увеличиха американските мита до нива, невиждани от Втората световна война и повдигнаха големи въпроси за бъдещето на световната търговия, включително дали могат да бъдат постигнати споразумения за предотвратяване на митата и как могат да се развият търговските войни между двете страни.
Играта в Центъра за нова американска сигурност беше усилие да се проучи как може да се прояви цялата тази динамика. Игрална дъска, разположена на конферентната маса в залата на мозъчния тръст, показваше залозите. Малки дървени кубчета — зелено за добро, жълто за лошо и червено за ужасно — бяха разпръснати около дъската, за да следят как симулираното търговско напрежение се отразява на общественото мнение, вътрешната сигурност, международното напрежение, икономиката и други фактори в различни части на света.
До края на деня много от червените кубчета бяха премахнати. Екипът, който представляваше Европа, реши да премахне някои от своите търговски бариери в замяна на премахването на някои от митата на Тръмп. Съединените щати премахнаха много от митата си за Канада и Мексико и в крайна сметка опресниха търговската си сделка.
Някои страни предприеха действия, за да заобиколят американския пазар. Канада инвестира в инфраструктура на пристанища, за да търгува директно с Мексико, например. Но повечето правителства изчакаха Съединените щати да се ангажират.
Назак Никахтар, партньор в адвокатската кантора Wiley Rein, който е бивш служител на администрацията на Тръмп, играеше в отбора на САЩ и се съгласи. Играта подчерта „доколко подходът на Тръмп към търговията е превърнал в приоритет на всяка страна справянето със Съединените щати по търговски въпроси“, каза тя и добави, „това беше наистина забележително“.
Тобиас Герке, старши сътрудник в Европейския съвет за външни отношения, каза, че някои европейски страни, като Испания и Италия, са посочили, че може да искат да се хеджират срещу Съединените щати, като се сближат с Китай. Но този път Европа беше останала заедно.
„Мисля, че това показва, че има светлина в края на тунела“, каза той. Той обаче добави, че този резултат ще се случи само ако Съединените щати действително искат да постигнат търговски споразумения и в крайна сметка да свалят тарифите си. В реалния свят в Европа не е толкова ясно дали крайната цел на Тръмп е сделка, каза той, или просто повишаване на митата.
Други събития можеха да избутат играта извън релсите. Играчите видяха, че общественото мнение към Съединените щати е лошо в някои страни. И те казаха, че ако Съединените щати бяха предприели по-екстремни курсове на действие - например, прокарвайки териториални претенции в Канада или Гренландия, както каза Тръмп - други страни биха могли да загубят политическа воля и способност да сключват търговски сделки със Съединените щати.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.