IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Русия и Украйна възприемат тактика спрямо Тръмп: Бъдете добри и действайте бавно

Цената на гнева на Тръмп е твърде ясна за Киев

Снимка: Reuters

Снимка: Reuters

Стремежът на президента Тръмп към главоломна дипломация за прекратяване на войната в Украйна се сблъсква с бавния подход на Москва и Киев, пише The Wall Street Journal.

Русия поставя прътове в колелата на стремежа на Тръмп към прекратяване на огъня, като печели време, докато натиска за победа на бойното поле и настоява за максимални отстъпки в преговорите. През цялото време Москва твърди, че иска мир.

Сега, след като бързо се съгласи с предложенията на САЩ за прекратяване на огъня, Украйна е по-малко нетърпелива да подпише широкообхватна икономическа сделка, предложена от Белия дом, която ще предаде значителен контрол върху ресурсното богатство на страната. Докато публично се ангажира със сделка за полезни изкопаеми, Киев се опитва да спечели време за подобряване на условията.

И двамата изглежда залагат на това, че Тръмп ще изчерпи търпението си първо с другия.

Украинският президент Володимир Зеленски показа гъвкавост и желание да се приспособи към Тръмп, каза бившият посланик на САЩ в Украйна Джон Хербст, „но той няма намерение да ипотекира бъдещето на страната си по въпроса за критичните минерали плюс въглеводородните ресурси“.

Дипломатическите маневри на Русия и Украйна отразяват опитите им да задържат Тръмп настрана, без да се съобразяват напълно с исканията му.

Украйна иска да сложи край на войната, без да капитулира пред Русия или да отстъпи икономическата си независимост на САЩ.

Русия иска да доминира над Украйна и да попречи на нейната интеграция със Запада – и вярва, че има надмощие в тригодишната война.

Руският заместник-министър на външните работи Сергей Рябков във вторник каза, че Москва не може да приеме предложението на САЩ за разрешаване на войната в сегашната му форма, което предполага, че уреждането все още е далече. Той каза, че САЩ не се занимават с „първопричините“ на войната, руската стенограма за опитите за интегриране на Украйна със Запада и военното присъствие на Северноатлантическия пакт в Източна Европа.

Междувременно руската армия атакува няколко горещи точки по фронтовите линии от 800 мили и, според украински официални лица, подготвя големи пролетни офанзиви в северната и южната част на страната.

Киев може само да се надява, че с времето администрацията на Тръмп ще осъзнае, че Русия не е сериозна за мира и ще загуби търпение с Путин, каза Даниел Фрид , бивш посланик на САЩ в Полша и сътрудник в Атлантическия съвет.

Дотогава обаче Киев се стреми да избягва да ядосва Тръмп, като същевременно устоява на натиска да подпише нов проект на икономическа сделка, според която САЩ ще извличат печалби от украински икономически проекти чрез метали, петрол, газ и други природни ресурси, както и инфраструктурни проекти, включително пристанища и тръбопроводи. Обхватът на новия проект, насочен към възстановяване на милиарди помощ от началото на войната, накара някои анализатори да заключат, че Тръмп може да се стреми да представи сделка, с която Украйна не може да се съгласи, за да обвини Зеленски за нейния провал.

Министърът на икономиката на Украйна призова миналата седмица парламента на страната да не обсъжда публично споразумението, заявявайки, че то ще навреди на преговорите със САЩ. Попитан за проекта в петък, Зеленски каза, че не е имал време да го прегледа правилно. 

„Знаете ли, не искам да подбуждам тази нова вълна“, каза той пред репортери.

Въпреки внимателния подход на Украйна, Тръмп предупреди Зеленски да не се опитва да се оттегли от сделката през уикенда. „Ако направи това, той има някои проблеми – големи, големи проблеми“, каза той пред репортери на Air Force One.

Украинският външен министър Андрий Сибиха каза във вторник, че Украйна се е ангажирала да постигне икономическо споразумение със САЩ и е в консултации с Вашингтон, за да стигне до „взаимно приемлив“ текст.

Цената на гнева на Тръмп е твърде ясна за Киев. САЩ спряха потоците от военна помощ и част от споделянето на разузнавателна информация за Украйна след развълнувана среща в Овалния кабинет, по време на която Зеленски спори с Тръмп и вицепрезидента Джей Ди Ванс . Отношенията вече започнаха трудно, като Тръмп обяви Зеленски за диктатор, след като каза, че президентът на САЩ изглежда е паднал по руската дезинформация.

Оттогава Зеленски промени подхода си. След като изразиха съжаление за скандалите в писмо до Тръмп, украинските преговарящи се съгласиха с предложението на САЩ за незабавно едномесечно прекратяване на огъня миналия месец, поставяйки топката в полето на Путин. Миналата седмица Украйна се съгласи на примирие в Черно море , въпреки че сделката беше от малка полза за Киев.

„Те се съгласиха с всичко, което Тръмп предложи по отношение на прекратяването на огъня – включително морското прекратяване на огъня, което не е много в интерес на Украйна“, каза Хербст, бившият посланик на САЩ в Украйна.

Путин, за разлика от тях, многократно е спирал. В отговор на предложението на САЩ за всеобхватно прекратяване на огъня, Русия заяви, че първо трябва да се решат много въпроси. Що се отнася до примирието в Черно море, Русия каза, че ще спази условията само след отмяна на някои санкции.

Тръмп, който обеща да прекрати войната в рамките на 24 часа след встъпването си в длъжност, започна да показва разочарование от подхода на Кремъл. Миналата седмица той призна, че Путин може би си губи времето, позовавайки се на собствения си опит в договарянето на сделки с недвижими имоти. В най-категоричния си укор досега Тръмп каза пред NBC News, че е „ядосан“ и заплаши да наложи вторични мита върху руския петрол, след като Путин атакува доверието в Зеленски и призова за ново ръководство в Киев.

Кремъл изглежда все по-настроен да наложи промяна в ръководството на Украйна чрез избори, тъй като руската армия не успява да подчини страната. Самият Тръмп засили тази линия на атака, като нарече Зеленски диктатор „без избори“, въпреки че проучванията показват, че повечето украинци са против провеждането на гласуване, докато войната не приключи.

Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков каза, че разговор между Путин и Тръмп може да бъде уреден по всяко време. 

„Ние продължаваме да работим с американската страна, преди всичко за изграждането на нашите двустранни отношения, които бяха силно повредени по време на предишната администрация“, каза той в понеделник.

Досега Русия не е платила цена за забавянето, докато желанието на Киев да прекрати огъня според условията на Тръмп не донесе осезаема победа.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата