IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Как Испания се превърна в новата гореща точка на голямата фармацевтика в Европа?

Испания е увеличила финансирането за научноизследователска и развойна дейност с повече от 50% между 2017 г. и 2023 г.

Снимка: БГНЕС/ EPA

Снимка: БГНЕС/ EPA

През последните седмици Big pharma отправи няколко нелицеприятни думи към европейските държави, като нарече Обединеното кралство „неинвестируемо“ и предупреди, че регионът като цяло бързо губи предимството си пред Китай.

И все пак, дори когато Европа е разтърсвана от промени - шумът за китайски биотехнологии или, напоследък, бързането да се успокои президентът на САЩ Доналд Тръмп - една страна показва, че все още може да има начин да се изгради фармацевтична индустрия: като се даде на компаниите това, което искат, пише Bloomberg.

Испания се издигна до върха на европейската класация за клинични изпитвания, като използва някои от най-щедрите данъчни облекчения в региона и сравнително бърз регулаторен процес, за да намали времето от началото на изпитването на лекарство до неговото одобрение. Инвеститорите посочват и сравнимо качество на научните изследвания на по-ниска цена от тази на конкурентите.

AstraZeneca избра Барселона – където базираната в Обединеното кралство компания току-що разшири подразделението си за редки болести Alexion – за създаване на нов изследователски център през 2023 г., отчасти поради екосистемата на здравеопазването и качеството на живот на служителите.

Първоначално той обеща 800 милиона евро (864 милиона долара) и 1000 нови роли между 2023 и 2027 г. в града. Тази цел за наемане беше постигната миналата година, така че AstraZeneca удвои целта и увеличи финансирането до 1,3 милиарда евро. Испанският президент на компанията Рик Р. Суарес каза през февруари, че е на път да достигне 2000 служители две години по-рано, което повишава възможността за по-нататъшно разширяване.

Правителството улесни работата с болници в държавната система на Испания, каза той, както и със стартиращи фирми и обещаващи учени. Кметът на Барселона се активизира, като градските власти помагат на новите служители, които се присъединиха към местни договори, да получат достъп до здравеопазване, жилище и дори да си осигурят шофьорска книжка.

Ръководители на биотехнологии, учени и инвеститори разказаха на Bloomberg подобни истории за служители, които са се постарали.

И все пак, въпреки че Испания показа, че може да спечели в играта с нулева сума, когато компаниите претеглят къде да инвестират, правителството е изправено пред призиви да направи повече, за да заключи своето предимство. Фармацевтичните фирми могат да направят стотинка, ако стимулите се променят.

За критиците това отговаря на картината на упадък - както и илюстрация на това колко бързо могат да се променят тенденциите. От видна позиция преди около десетилетие, Обединеното кралство сега изостава по ключови показатели, включително достъп до лекарства и клинични изпитвания, смятано за водеща за индустрията на здравословните науки за живота. Наскоро беше етикетиран като „неинвестиционен“ от лобистка група в индустрията поради рязко нарастващите разходи.

Испания се е придвижила в обратната посока и сега е на първо място в Европа по клинични изпитвания, според изследователя IQVIA. Голяма част от дейността е около Мадрид и Барселона, с техните болници, изследователски институции и биотехнологии.

Финансирането е основен фактор. Правителството предлага данъчни кредити от около 33% за разходите на големите компании за научноизследователска и развойна дейност, което е доста над средното за Европа от 15%, според мозъчния тръст Tax Foundation Europe.

Има и данъчни облекчения за служители, които се преместват в Испания, включително така нареченият закон на Бекъм, кръстен на бившата звезда на Реал Мадрид Дейвид Бекъм , който позволява на чужденците да плащат по-ниска данъчна ставка върху доходите за определен период.

Това беше първият член на ЕС, който прие директивата на блока относно изследванията на клиничните изпитвания, което го направи по-конкурентоспособен, каза Оскар Саламанка, ръководител на Испанската асоциация на договорните изследователски организации . Например, отнема три до четири месеца от подаването на документация за одобрение до потенциалното лечение на първия пациент, каза той, в сравнение с поне шест на други места.

Главният изпълнителен директор на биотехнологичната Ona Therapeutics каза, че пробивът на нейната компания е дошъл чрез имейл от близката Hospital Clinic de Barcelona , ​​в който й е казано, че разполагат с проби за вероятна цел за лекарство, но се нуждаят от помощ за разработване на лечение.

Министърът на здравеопазването на Испания Хавиер Падила каза, че ключът към развитието на индустрията на науките за живота е в системата на общественото здравеопазване на страната. Въпреки че се управлява от 17 регионални правителства, той е сред най-интегрираните в Европа и се нарежда сред първите 10 държави в света за закупуване на лекарства, каза той.

Все пак, докато Испания е увеличила финансирането за научноизследователска и развойна дейност с повече от 50% между 2017 г. и 2023 г., то все още е доста под това, което Германия, Обединеното кралство и Дания харчат спрямо БВП. Неочакваните печалби на датската фирма Novo Nordisk A/S от нейното лекарство за отслабване Ozempic подхранват икономическия растеж и процъфтяващия биотехнологичен сектор.

Испания също изостава от съперници, включително Германия, Швейцария и Франция, в приемането на одобрени лекарства, според Саламанка, който каза, че правителството често се бави, за да избегне необходимостта да харчи повече.

Въпросът е дали възходът на Испания е устойчив, тъй като надвисват конкурентни заплахи, като примамката от неизползван научен потенциал в Китай или нуждата на индустрията да застане от правилната страна на митата на Тръмп. AstraZeneca например наскоро обяви нов изследователски център на стойност 2,5 милиарда долара в Пекин.

Срещата на Санчес с ръководители на фармацевтичния сектор през февруари последва подобна през 2022 г. — да седнете не е опция, ако премиерът иска те да продължат да идват.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата