Американското законодателство, което би наложило високи мита върху ключов руски износ — ако Москва не се съгласи на мирно споразумение с Киев — е „значителна стъпка“ към прекратяване на бруталността на Владимир Путин , каза нестопанската организация Razom for Ukraine пред Newsweek .
Сенсорите Линдзи Греъм и Ричард Блументал са главните спонсори на двупартийния законопроект, който ще наложи първични и вторични санкции срещу Русия и субекти, подкрепящи агресията на Путин, ако Москва не се включи в мирни преговори или подкопае суверенитета на Украйна.
Законопроектът включва налагане на 500-процентови мита върху вносни стоки от страни, които купуват руски нефт, газ, уран и други продукти.
Основателят на Razom for Ukraine Свитлана Романко каза пред Newsweek във вторник, че този ход може да нанесе сериозен удар на финансирането на войната от Русия.
Президентът Доналд Тръмп изрази нарастващо нетърпение от това, което той възприема като тактика на забавяне на руския лидер относно мирното споразумение във войната в Украйна.
На фона на опасенията, че администрацията на Тръмп ще даде предимство на Москва в мирните преговори, законопроектът, спонсориран от 25 републиканци и 25 демократи, сигнализира за необичайно ниво на междупартиен консенсус срещу агресията на Путин.
Сенсорите Греъм и Блументал бяха водещи спонсори на „Закона за санкциониране на Русия от 2025 г.“, който се стреми да наложи първични и вторични санкции срещу Русия, ако тя не се съгласи на дълготраен мир с Украйна.
Група от 50 депутати от Демократическата и Републиканската партия подкрепиха проектозакона, който също има за цел да наложи 500-процентови мита върху вносни стоки от страни, купуващи руски петрол, газ и уран.
Сенаторите казаха в прессъобщение, че санкциите са били тежки, защото "доминиращото мнение" в Сената на САЩ е, че Русия е агресорът в Украйна.
Тръмп обеща бързо да прекрати войната, но става все по-гневен на Путин, че забавя края на конфликта. Руският президент отхвърли предложението на Вашингтон за прекратяване на огъня и добави условия към плана за прекратяване на огъня в Черно море миналата седмица, което беше последвано от продължителни руски ракетни и безпилотни удари.
Сенаторите, които подписаха законопроекта, също изразиха раздразнението си от Путин заради закъсалите мирни усилия в своето изявление.
Изпълнителният директор на Razom for Ukraine, Романко, каза, че законопроектът ще бъде значителна стъпка към прекратяване на способността на Русия да финансира непрекъснатата си агресия и бруталност. Тези мерки могат да нанесат сериозен удар върху приходите на Кремъл от изкопаеми горива, които остават един от основните му източници за финансиране на войната, добави тя.
Въпреки това тя каза, че САЩ трябва да отидат по-далеч и незабавно да забранят на американски фирми, като компанията за петролни услуги Schlumberger (SLB), да предоставят услуги на сектора на изкопаемите горива в Русия . Миналата година американски законодатели поставиха под съмнение защо SLB е получило разрешение за работа в Русия.
Романко добави, че само пълно спиране на приходите от руски петрол и газ може ефективно да отслаби желанието на Путин за война и да донесе мир на Украйна.
Имоджен Пейтър, британски директор на Приятелите на Украйна, каза пред Newsweek, че предложените санкции и тарифи в законопроекта ще помогнат за затварянето на вратичката, позволяваща на трети страни да рафинират руски петрол.
Американски сенатори, подкрепящи законопроекта за санкциите: „Санкциите срещу Русия изискват тарифи за страни, които купуват руски петрол, газ, уран и други продукти. Те са тежки по причина“, пишат сенаторите в съобщение от вторник.
„Доминиращото мнение в Сената на Съединените щати е, че Русия е агресорът и че тази ужасяваща война и агресията на Путин трябва да сложат край сега и да бъдат възпирани в бъдеще.
Основателят на Razom за Украйна Свитлана Романко:
„Новото предложено двупартийно законодателство на САЩ, включително първични и вторични санкции и мита до 500%, би било значителна стъпка към прекратяване на способността на Русия да финансира своята непрекъсната агресия и бруталност. Тези мерки могат да нанесат сериозен удар върху приходите на Кремъл от изкопаеми горива, които остават един от основните му източници за финансиране на войната.“
Имоджен Пайтър, директор на Приятелите на Украйна в Обединеното кралство, пред Newsweek: „Окуражаващо е да видим във време, когато подкрепата на САЩ за Украйна намалява, че има двупартиен опит да се прокарат първични и вторични санкции срещу Русия, ако тя не успее да спре своята агресивна война срещу Украйна.“
Версията на закона на Камарата на представителите също се въвежда с подкрепата както на републиканците, така и на демократите, което ще увеличи натиска върху Путин. Междувременно администрацията на Тръмп вероятно ще продължи да настоява за сделка с Русия през следващите седмици.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.