Руският президент Владимир Путин заяви, че Москва се стреми да съживи и модернизира руския флот с нови програми за корабостроене, които ще продължат до 2050 г.
Президентът на Русия Владимир Путин подчерта важността на военноморските сили на страната по време на среща с моряци от атомната подводница за бързи удари от проекта 885М „Ясен-М“ Архангелск“, пише за The National Interest Питър Сучиу, той е сътрудничил на повече от четири дузини списания, вестници и уебсайтове, с над 3200 публикувани статии и над двадесетгодишна кариера в журналистиката.
"Смятаме, че ВМС са една от основните гаранции за сигурността на страната и цялостната глобална стратегическа стабилност, защото имаме определен стратегически баланс със Съединените щати. Ще се отнасяме към него най-внимателно и ще направим всичко своевременно", обясни Путин, според доклад на държавната медия ТАСС.
Въпреки че руският флагман и единствен самолетоносач „Адмирал Кузнецов“ претърпява одисея на ремонт и закъснява с години и надвишава бюджета, докато същото важи главно за бойния крайцер „Адмирал Нахимов“ от клас „Киров“ , Путин допълнително подчерта важността на руския флот.
"Ролята на ВМС като цяло е добре известна. От векове Русия е била мощна морска нация. И ние ще направим всичко възможно да запазим този статут", каза още Путин.
Голяма част от този коментар не се различава чак толкова от позицията, заета през 2009 г. от тогавашния руски президент и настоящ заместник-председател на Съвета за сигурност на Русия Дмитрий Медведев, който смело заяви: „Без подходящ флот Русия няма бъдеще като държава.“
Може да се твърди, че Путин е поне малко заблуден, докато коментарите на Медведев могат да бъдат трогателни за бъдещето на руската държава. След края на Студената война обаче Русия е втора световна сила, макар и с ядрени оръжия.
По същество той доказа също толкова в способността си да победи Украйна, докато някога силно рекламираната му военна техника не успя да оправдае рекламата.
Руският флот остава обвивка на могъщия някога съветски флот. Въпреки че е построила някои способни фрегати с управляеми ракети, въоръжени с хиперзвукови оръжия, сегашните й военноморски сили едва ли са истински сили в сините води.
Освен това, с падането на прокремълския режим на Башар ал-Асад в Сирия, Русия до голяма степен остана без най-значимата си отвъдморска военноморска база.
Нещо повече, тъй като Финландия и Швеция вече са членове на НАТО, Балтийско море се превърна в изключителна зона на НАТО по всичко, освен по име. Този факт би могъл да обясни защо Путин е поставил голям акцент върху възможностите на Северния флот, което също съвпада с опита на Москва да получи по-голям контрол над Арктика.
„Колският полуостров е домът на нашия най-мощен Северен флот, който гарантира сигурността на арктическите граници на Русия“, каза Путин, подчертавайки Мурманската област на своята страна сред другите арктически територии.
Руският президент отдавна оплаква падането на Съветския съюз, като същевременно напомня на света за мощта на имперска Русия. През пролетта на 2022 г. Путин позорно се сравни с осемнадесетия руски цар Петър Велики, основателят на руския флот.
Военноморските сили установиха годишния Ден на ВМС през 2017 г., който се празнува в последната неделя на юли. Но въпреки че руският деспот се опита да подчертае потенциалната мощ на руския флот, миналогодишното събитие се помни като разочарование и доста невзрачно.
Както беше съобщено по-рано , основното събитие беше отменено поради опасения за сигурността, а второстепенно събитие в Санкт Петербург включваше само двадесет надводни кораба, далеч от десетките, виждани преди да участват.
Като се има предвид, че Кремъл не е в състояние дори да проведе парад поради опасения от удар с дрон или терористична атака, просто е трудно да се вземе Путин на сериозно, когато той заявява, че руският флот ще бъде сериозна бойна сила. Вероятно ще бъде малко повече от прославена военноморска сила в зелени води. Това може би е най-доброто бъдеще, което Русия дори има като държава.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.