Президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви, че ще подпише дългоочакваната изпълнителна заповед, която ще въведе реципрочни мита, термин, който според дефиницията на Тръмп означава: „Те го причиняват на нас и ние ще го причиним на тях“. Без капка скромност, Тръмп заяви, че сигурно има толкова високи рейтинги, тъй като го сравняват с най-лошия президент в историята - Джо Байдън, при който страната е "вървяла към катастрофа".
В реч пред Белия дом той заяви, днес се отбелязва "декларацията за икономическа независимост" на САЩ.
„Сега е наш ред да просперираме“, категоричен бе Тръмп, а публиката избухна в силни аплодисменти.
По думите му Съединените щати ще използват парите, генерирани от тарифите, за да „намалят нашите данъци и да изплатят националния си дълг“.
Някои от присъстващите на речта на Тръмп носеха каски и строителна екипировка - намек за посланието на Тръмп, че тези тарифи са предназначени да облагодетелстват американския работник.
"Години наред трудолюбивите американски граждани бяха принудени да стоят настрани, докато други нации забогатяваха и ставаха все по-мощни, а голяма част от това беше за наша сметка. Но сега е наш ред да просперираме", заяви Тръмп.
Президентът беше категоричен, че работните места и местното производство ще се върнат „с рев“ в Америка и обещава „да отвори чужди пазари“.
„Това наистина ще бъде златният век на Америка“, добави Тръмп, а след това продължи с нападки срещу, на практика, целия свят.
По думите му "десетилетия" наред САЩ са намалявали търговските бариери пред други страни, докато тези нации "наложиха масивни мита върху нашите продукти". В "много случаи" непаричните бариери са били по-лоши от паричните, добави той. Тръмп обвини други нации в различни неща, включително кражба на интелектуалната собственост на САЩ и приемане на несправедливи правила.
„Тези дни свършиха“, закани се Тръмп.
Той отбеляза, че САЩ налагат мита от 2,4% върху вносните мотоциклетите.
„Междувременно Тайланд и други начисляват много по-високи цени, около 60%. Индия начислява 70%, а Виетнам налага 75%.“
Той разкритикува ЕС и азиатските страни за налагането на мита върху произведените в САЩ автомобили, долави, че мерките, които други държави използват, също са „непарични“. По думите му над 80% от автомобилите, произведени в Южна Корея, се продават в Южна Корея, а над 90% от колите, продавани в Япония, са произведени в Япония и че произведените в САЩ автомобили представляват само малка част от тези страни.
— Rapid Response 47 (@RapidResponse47) April 2, 2025
""Форд продава много малко" в други страни, казва Тръмп, дисбаланс, който "унищожи" американските индустрии. "На никоя от нашите компании не е разрешено да влиза в други страни. А аз казвам, че това са приятели и врагове, а в много случаи приятелят е по-лош от врага по отношение на търговията. Но такива ужасяващи дисбаланси опустошиха нашата индустриална база и изложиха на риск националната ни сигурност", оплака се Тръмп и обяви:
"Ето защо, в сила от полунощ, ще наложи 25% мито върху всички чуждестранни автомобили."
Тръмп заяви, че чрез днешните действия САЩ „застават в защита на фермери и животновъди“, които са били „брутализирани“ от нации по света. Той отново атакува Канада, като каза, че налага мита от 200-250% върху „много от нашите млечни продукти“. По думите му САЩ "субсидират" много страни - цитирайки Канада и Мексико като примери.
Подигравайки се на търговските партньори на САЩ, Тръмп каза:
„Искаме да ви изпратим нашите коли. Искаме да ви изпратим всичко, но няма да вземем нищо, което имате.“
Той се оплака, че страните от ЕС не искат американски птици, а Австралия отказва да купува американско говеждо. Япония, Южна Корея и Китай „не искат да продаваме ориза си там“, добави той. Президентът също така отбеляза, че американските компании не са в състояние да произвеждат достатъчно антибиотици, въпреки че някога страната е била първенец в това.
„Ние внасяме почти всички наши компютри, телефони, телевизори и електроника“, каза той.
Той твърди, че една корабостроителница в Китай произвежда повече кораби, отколкото всички американски корабостроителници всяка година.
"Търговският дефицит представлява национална извънредна ситуация, която заплашва нашата сигурност и застрашава начина ни на живот“, заяви Тръмп. "Поради тази причина от утре САЩ ще наложат реципрочни мита върху другите нации.“
По думите му други нации са се отнасяли „зле“ към САЩ, налагайки непропорционални мита върху вноса на САЩ, което той оприличава на „измама“. На свой ред САЩ ще таксуват другите страни „приблизително половината“ от това, което те таксуват Америка.
„Така че тарифите няма да бъдат пълна реципрочност. Можех да направя това, да, но щеше да е трудно за много страни“, казва Тръмп. "Не искаме да правим това."
Тръмп обяви, че компаниите, които произвеждат продуктите си в САЩ, ще плащат нулеви мита.
„Няма тарифа, ако създавате своя продукт точно тук, в Америка“, каза Тръмп.
Той е убеден, че "скоро" ще получава обаждания от крале, кралици и посланици, търсещи освобождаването от тарифи. Затова Тръмп отправи послание към тях: „Прекратете собствените си мита, свалете бариерите си, не манипулирайте валутите си... и започнете да купувате американски стоки за десетки милиарди долари.“
„Никога няма да има трансформация на държава като трансформацията, която вече се случва в Съединените американски щати“, продължи Тръмп, след като отбеляза, че е на поста само от два месеца. „Това е невероятно нещо.“
Той твърди, че работниците и компаниите в САЩ посрещат обявяването на митата с ентусиазъм.
„Ще има оплаквания от глобалисти, специални интереси и фалшиви новини“, каза той, добавяйки, че всички тези критици са грешали относно търговската политика на САЩ през последните 30 години.
Тръмп изброи редица компании, които според него инвестират пари в САЩ. Той включва Apple, която според него се е ангажирала да похарчи 500 милиарда долара, и цитира също Nvidia, Johnson и Johnson и Meta. Президентът каза, че това представлява общо 6 трилиона долара инвестиции.
„Тези инвестиции ще бъдат много по-високи до края на годината.“
След като приключи речта си, Тръмп седна на бюро в Розовата градина, за да подпише на място съответните изпълнителни заповеди. Той ги вдигна, след като положи подписа си, а публиката избухна в аплодисменти.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.