Илон Мъск е най-богатият човек в света. Близостта на американския милиардер с Доналд Тръмп понякога води до това да го наричат „неизбрания президент на САЩ“. BBC разговаря с неговия баща Ерол Мъск, за да разбере как семейството е повлияло на Илон и неговите възгледи.
Той е баща на един от най-влиятелните хора в света и малко не му стига, за да си купи самолет. Ерол Мъск разказва за кореспонденцията със сина си, която се е състояла само ден преди интервюто, от билярдната зала във вилата му край Кейптаун, Южна Африка.
„Изпрати ми пари за един двумоторен самолет, който искам да купя“, казва Мъск-старши. „И аз просто му благодарих.“
С баща си Илон има много общи неща. И двамата са родени и израснали в Южна Африка, и двамата са бизнесмени и двамата са смятани за противоречиви личности. И дори говорят по много сходен начин, прескачайки от една мисъл на друга.
„Шило в торба не стои“
Илон Мъск е роден през 1971 г. в Претория. Баща му, Ерол, е инженер, предприемач и общински съветник, а майка му, Мей, работи като модел. След като родителите му се развеждат, Мъск живее предимно с баща си в Южна Африка. През 1989 г. той се премества в родината на майка си - Канада.
Според баща му Илон е бил „добро момче, безпроблемно дете“. Винаги е получавал това, което иска, така че успехът на сина му не изненадва Мъск-старши.
Ерол казва, че още преди 20 години е уверявал хората: Илон няма да спре, „докато не стане номер едно“.
„Всеки в нашето семейство има едно място, където го сърби. Непрекъснато трябва да постигаме някакви цели. Никога не сме имали творчески отпуск или свободни уикенди“.
Днес Илон оглавява водещи американски компании: производителя на електромобили Tesla, социалната мрежа X (бивш Twitter) и космическата компания SpaceX. „Уолстрийт джърнъл“ оценява състоянието му на 419,4 млрд. долара. Мъск-младши е и фактическият ръководител на Департамента за ефективност на правителството на САЩ, който беше създаден от Доналд Тръмп.
Връзката на Илон и Ерол винаги е била сложна.
В продължение на много години те не общуваха. В едно интервю Илон разкрива, че е имал трудно детство и е бил тормозен през ученическите си години.
„В училище ме преследваха банди, които се опитваха да ме пребият до смърт, а след това се прибирах вкъщи - и там също беше ужасно“, цитира Илон Мъск биографът му Ашли Ванс.
В друга биография, написана от Уолтър Айзъксън, братът на Илон, Кимбъл, също твърди, че баща му е малтретирал него и брат му. „Той можеше да крещи по два или три часа, наричайки ни безполезни и жалки“.
Ерол не смята, че е възпитавал децата си сурово, но в отговор на въпроса ми си спомня, че е служил в армията.
„В армията ти казват право в очите, че си нищожество. Ти си по-нищожен от охлюв“, казва той. Според него тази система от взаимоотношения изгражда характер и прави човека по-силен.
В едно интервю Илон нарича баща си „ужасен човек“. Запитан какво е имал синът му предвид, Ерол отговаря:
„Честно казано, не знам защо е казал това. Сигурен съм, че след време ще съжалява за това."
Той също така смята, че синовете често се съревновават с бащите си.
Политика и обиди
Запитан за случката, в която Илон публично унижи полския външен министър, като го нарече „малък човек“, Мъск-старши отговаря, че от дете е учил сина си да не нарича хората глупави, дори и да смята, че са такива. Според него обаче политиката е особена сфера, в която подобна размяна на обиди се случва често, а на следващия ден участниците в конфликта могат да станат съюзници.
На въпроса дали някога се е срамувал от Илон, Ерол отговаря, че по-скоро се е притеснявал за него. Той си спомня за един случай, когато Илон реагирал остро на евентуални визови ограничения за професионалисти в САЩ, но впоследствие се оказало, че думите му са били просто цитат от филм на Том Круз.
Друга прилика между Илон и Ерол е трудният личен живот и големият брой деца от различни майки. Мъск-старши има седем деца, а за Мъск-младши се предполага, че е баща ва 14.
Ерол публично е критикувал сина си за това, че според него е „пренебрегнал“ възпитанието на някои от децата си заради работата си. Самият Ерол твърди, че винаги се е опитвал да обръща еднакво внимание на всичките си деца.
По време на интервюто Ерол не си спомня веднага за четвъртата си дъщеря, която има от бившата му доведена дъщеря Яна Безуиденхаут. Яна израства в домакинството на Мъск, като попада там на четиригодишна възраст. Първото им общо дете се ражда, когато Яна е в началото на 30-те си години, а Ерол е на 70.
През 2022 г. Ерол разказва на Илон, че ще има второ дете от Яна, и добавя, че вярва, че единствената му цел в живота е да се възпроизвежда. Съобщава се, че отношенията им са охладнели, включително и поради аферата на Ерол с Яна.
Според Ерол сега те отново поддържат връзка. Мъск-старши казва, че по покана на сина си е посетил изстрелването на космическия кораб Starship в Тексас. След изстрелването на ракетата по време на партито на персонала Илон спрял музиката, прегърнал баща си и казал:
„Момчета, това е моят баща. От него научих всичко за инженерството.“
Въпреки успеха си в бизнеса, според баща му Илон не е създаден за политиката.
„Той е техник, а такива хора са склонни да бъдат логични и подредени. Политиката е един безкраен хаос без дъно, без граници и без начин да спечелиш“, казва той.
Възхищение от Путин
Припомняйки си миналото, Ерол разказва, че бившият южноафрикански президент Фредерик де Клерк, когото познавал добре, веднъж му дал важен съвет. Когато той му предложил различни идеи за страната, президентът му отговорил, че при управлението на една държава е важно да се вземат предвид интересите на всички видове хора, дори и на тези, които нямат особени интелектуални способности.
Мъск-старши добави, че Илон е свикнал да работи по различен начин: той винаги подбира най-добрите от най-добрите - първо 10 процента, после 10 процента от тези 10 процента, като довежда екипа до елитно ниво.
„Той е свикнал да работи с един процент или дори с по-малко хора, а това не може да се прави в политиката. Там, за съжаление, се налага да работиш с хора, които случайно са популярни и трябва да са в кабинета ти, например, но могат да бъдат пълни идиоти“, обобщава Мъск-старши.
По време на разговора Ерол отбеляза, че семейството им изпитва известно възхищение към президента Путин. Според него, „ако гледате на Путин просто като на човек, а не в контекста на международната политика, е трудно да не изпитвате уважение към него“.
Попитан дали Илон е казал нещо подобно (за Путин), той потвърди, че възгледите им са сходни. Ерол обясни, че хората около него често се опитват да убедят другите да не вярват на Путин, но самият той го смята за пример за силен лидер.
В отговор на коментара, че именно Путин е започнал войната в Украйна, Ерол контрира, че „само с времето ще може да се разбере кой наистина я е започнал“. На възраженията ми, че пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна на 24 февруари 2022 г. е факт, той продължи да настоява на позицията си.
За войната в Украйна
След това той продължи да говори за позицията на Илон по отношение на Украйна. Според него предоставянето на Украйна на достъп до сателитната интернет мрежа Старлинк в началото на войната е изглеждало като правилно решение, но с течение на времето конфликтът се е проточил. Той категорично отхвърли предположението, че промяната в позицията на Илон се дължи на бизнес интереси, като заяви, че семейството им има всичко и не се нуждае от допълнителни пари.
Попитан дали може да каже нещо за сина си, което широката общественост не знае, но което според него е важно да се знае, Мъск-старши отговори, че Илон е срамежлив човек, чувства се неудобно на сцената и тепърва трябва да се научи да говори пред публика.
„Илон винаги говори много бързо, за да може да завърши бързо“.
Дали Илон се притеснява по време на публични изяви и може ли това да обясни жеста на Илон, който мнозина определиха като нацистки поздрав?
Ерол отрича тези обвинения и цитира примери от областта на дезинформацията, според които подобни жестове уж са били направени от Барак Обама и Хилари Клинтън.
Снимките, които се разпространяват в X [бившия Twitter], обаче са извадени от контекста: това са кадри от речи, в които политиците просто жестикулират.
Попитан дали му се струва странно, че Илон би допуснал подобни жестове, като се има предвид, че Ерол казва, че баба му и дядо му по майчина линия са подкрепяли апартейда и дори са симпатизирали на Хитлер. Ерол признава, че по едно време е спрял да ги посещава именно по тази причина. Дядото на Илон умира, когато той е много малък. Ерол вярва, че това е причината да не може да окаже никакво влияние върху внука си.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.