Народното събрание одобри на първо четене три законопроекта за несъстоятелност на физическите лица. Трите законопроекта въвеждат възможността за обявяване на фалит от физическите лица.
Законопроектът, с вносители депутати от "БСП-Обединена левица" (БСП-ОЛ), бе приет със 148 гласа "за", един - "против" и 52 - "въздържал се". Този с вносител народни представители от "Продължаваме промяната-Демократична България" (ПП-ДБ) бе подкрепен със 137 гласа "за", 31 - "против" и 30 - "въздържал се". Законопроектът с вносител Министерския съвет бе подкрепен на първо четене със 195 гласа "за", нито един "против" и девет - "въздържал се".
Според текстовете, предложени от БСП-ОЛ, неплатежоспособен е длъжник, който в продължение на най-малко 90 дни не е в състояние да изпълни едно или повече парични задължения на обща стойност 5 минимални работни заплати. Текстовете предвиждат съобразно доходите, имуществото и задълженията на длъжника да се предвижда възможността за обявяване в несъстоятелност с одобрен план за погасяване, обявяване в несъстоятелност с осребряване на имуществото и обявяване в несъстоятелност при липса на доходи и имущество. Задълженията на добросъвестния неплатежоспособен длъжник се погасяват с изтичане на 18-месечен срок от влизането в сила на решението на съда за утвърждаване на плана за погасяване, а при липса на доходи и имущество срокът за погасяване е една година, считано от обявяването в несъстоятелност. Предвижда се съдът по несъстоятелност да е окръжният съд по настоящия адрес на физическото лице.
Според текстовете, предлагани от ПП-ДБ, се изисква от длъжника да упражнява предоставените му права добросъвестно, предвиждат се и критерии за добросъвестност и се регламентират хипотези, свързани с изключването на наличието на добросъвестност. С цел осигуряването на жизнените потребности на длъжника се определя имущество, което не се включва в масата на несъстоятелността, като съдът по свой почин може да установява факти, да събира доказателства, да назначава вещо лице и да налага обезпечителни мерки и ограничения върху действията на длъжника, посочват вносителите на законопроекта, цитирани в доклада на водещата комисия.
В производството интересите на кредиторите и длъжника се упражняват и контролират от синдик, като функциите могат да се възлагат и на държавен съдебен изпълнител.
Законопроектът за несъстоятелност на физическите лица, внесен от Министерския съвет, въвежда производството по несъстоятелност, а също предвижда с цел осигуряването на жизнените потребности на длъжника се определя несеквестируемо имущество, което не се включва в масата на несъстоятелността. Отново производството се образува по молба на длъжника, в която се представят доказателства за трудовата заетост, обстоятелствата за неплатежоспособността и добросъвестността, както и данни за имуществото.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.