IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Макрон се нахъсва срещу “бруталните“ мита на Тръмп, призовава за спиране на инвестициите

ЕС “не трябва да изключва нищо“ за отмъщение срещу т. нар. мита за Деня на освобождението

Reuters

Reuters

Еманюел Макрон се нахвърли срещу решението на Доналд Тръмп да наложи реципрочни мита на почти всяка страна, като нарече този ход "брутален" и "неоснователен" и предложи временно спиране на бъдещите европейски инвестиции в Америка.

Паузата, каза той, трябва да продължи "докато не изясним нещата със Съединените щати".

“Какво би било посланието големите европейски играчи да започнат да инвестират милиарди евро в американската икономика в момента, в който ни удрят?“ Макрон каза по време на среща с представители на френската индустрия.

“Трябва да имаме колективна солидарност”, добави французинът.

По време на речта си Макрон не се въздържа срещу безпрецедентната инициатива на Тръмп, която ще удари Европейския съюз с 20% процент от 9 април. Отделно, блокът ще се сблъска с 25% ставки върху износа на стомана, алуминий и автомобили, които вече са в сила. Макрон изглежда недоверчив към очакванията на Тръмп, че високите мита ще помогнат на САЩ да намалят дефицитите, които имат с търговските партньори, включително с блока.

Формулата, с която Белият дом е изчислил лихвите, е широко критикувана.

През 2023 г. ЕС регистрира излишък на стоки със САЩ на стойност 156,6 милиарда евро, но дефицит на услуги на стойност 108,6 милиарда евро, припомня Euronews.

"Решението, което беше обявено снощи, е брутално и Макрон. “Основите на икономическата теория показват обратното, особено когато дисбалансите не вземат предвид цифровите услуги.“

Макрон прогнозира, че реципрочните мита ще се окажат незабавни и неустойчиви за американската икономика, правейки американските фирми и граждани “по-слаби“ и “по-бедни“.

Все пак той говори за последствия за Европа, които ще бъдат “мащабни“ и ще отекнат във “всички сектори“ на икономиката.

Изправен пред “безпрецедентно“ предизвикателство, ЕС трябва да използва своя единен пазар от 450 милиона потребители и да излезе с “единен, силен и решителен“ отговор, каза Макрон.

Европейската комисия изрази готовността си да отвърне на митата, но предупреди, че първо ще бъде даден приоритет на преговорите.

"Нищо не е изключено. Всички инструменти са на масата", каза Макрон, повтаряйки думите на председателя на Комисията Урсула фон дер Лайен по-рано тази седмица.

Една от тези опции, каза френският лидер, може да включва активиране на инструмента, с който ЕС разполага за борба със случаите на икономическа принуда. Ако бъде задействан, инструментът може да наложи тарифи, да ограничи търговията с услуги и достъпа до преки чуждестранни инвестиции и обществени поръчки.

Той никога не е бил използван, откакто влезе в сила през 2023 г.

Макрон също така повдигна възможността за отмъщение срещу “изключително профилните“ цифрови услуги на Америка, както и “финансовите механизми на американската икономика“, без да обяснява какъв вид око за зъб би довело това.

“Не трябва да изключваме нищо в краткосрочен план“, каза той. "Трябва да направим това, което е най-ефективно и най-пропорционално, но това, във всеки случай, показва много ясно, че сме решени да не позволим нещата да се случат, да няма сектори, които са жертви на тези мита, и следователно да се защитаваме и защитаваме.“

По време на огнената си намеса президентът отправи остро предупреждение за шоковите вълни, които реципрочните мита на Тръмп вероятно ще предизвикат върху азиатските страни, които бяха засегнати с по-високи ставки от блока: 24% за Малайзия, 26% за Индия, 32% за Индонезия, 36% за Тайланд, 46% за Виетнам, 48% за Лаос и 49% за Камбоджа.

Китай ще получи реципрочна тарифа от 34%, която ще бъде в допълнение към предварително обявената ставка от 20%, общо цели 54%.

Нивата са толкова непосилни, че Брюксел се опасява, че азиатските страни, които са зависими от износа, ще изпращат масово продуктите си в Европа като алтернативен пазар.

Китай е особена причина за безпокойство, тъй като вече е подложен на интензивно наблюдение за наводняването на Запада с евтини, силно субсидирани стоки. Комисията заяви, че ще започне внимателно наблюдение, за да открие всякакви внезапни промени в търговията.

“След като видят, че американският пазар е блокиран, поне с 30% до 40% от тарифите, (тези страни) ще пренасочат своите потоци към Европа“, каза Макрон, и добави, че това няма да се случи веднага, но е “нещо, за което се подготвяме”.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата