24-годишен американски турист е бил задържан в Индия след като навлезе в зона, дом на отдалечено от цивилизацията племе, което няма контакт с външния свят, съобщи полицията в сряда.
Михайло Викторович Поляков, чийто баща е от Украйна, стъпил на остров Северен Сентинел, част от индийските Андамански острови, в опит да се свърже с изолираното племе Сентинелз, каза полицията.
Той записал на видео посещението си на острова и документирал как оставя кенче кока-кола и кокос на брега като „предложение“ на хората от племето.
Инфлуенсърът, който управлява канал в YouTube, документиращ екстремни пътувания и преди това е посещавал територии, контролирани от талибаните Афганистан, пътувал е девет часа с малка гумена лодка с извънбордов двигател, за да стигне до острова и е използвал бинокъл, за да огледа района за жители.
Той се опитал да привлече вниманието на местните хора със свирка и кацнал за кратко на брега за няколко минути, преди да си тръгне, оставяйки даровете и събрайки проби от пясък.
На 27 март Поляков пристигнал в столицата Порт Блеър, където е арестуван три дни по-късно, след като беше докладван на полицията от местни жители, които го видели да взима лодката до остров Северен Сентинел.
Каролайн Пиърс, директор на групата за правата на коренното население Survival International, описа опита на Поляков да установи контакт с племето като „дълбоко обезпокоителен“.
„Не е за вярване, че някой може да бъде толкова безразсъден“, каза тя. „Действията на този човек не само застрашиха собствения му живот, те изложиха на риск живота на цялото племе".
Андаман и Никобар, бивша британска наказателна колония, е група от 572 острова, разположени на повече от 1200 км от континентална Индия. Индийското правителство стриктно следи достъпа до някои отдалечени части на федералната територия, които са дом на пет известни местни племена, някои от които са враждебни към външни лица.
Тези племена, включително Sentinelese, Jarwa, Onge, Shompens и Great Andamanese, са сред последните останали изолирани общности в света. А на индийците и чужденците е забранено да пътуват в рамките на 5 км от острова, за да предпазят коренното население от външни болести и да запазят начина им на живот.
Генералният директор на полицията в Андаман и Никобар HS Даливал каза, че полицията е била предупредена, след като местните забелязали мъжа близо до плажа Khuramadera в Южен Андаман, сравнително близо до гората Jarwa Reserve Forest, която е защитена зона за местното племе Jarwa.
"Получаваме повече подробности за него и намерението му да посети запазената племенна зона. Също така се опитваме да разберем кои места още е посетил по време на престоя си на Андаманските и Никобарските острови. Разпитваме персонала на хотела, където е бил отседнал в Порт Блеър", каза полицията пред Press Trust of India.
Даливал каза пред AFP, че американският турист „e слязъл за кратко на острова, за около пет минути, оставил е даровете на брега, събрал е проби от пясък и записал видео, преди да се върне на лодката си“.
„Прегледът на записите от камерата му GoPro показа влизането и акостирането му в ограничения остров Северен Сентинел.“
Срещу него е регистрирана официална жалба съгласно Закона за чужденците от 1946 г. и за влизане в племенен резерват или зона с ограничен достъп без разрешение.
Съобщава се, че Поляков е бил на третото си пътуване до островите, след като ги е посетил два пъти миналата година. Полицията каза, че е информирала за задържането Министерството на вътрешните работи, което поддържа връзка с посолството на САЩ.
Племенните земи са законово защитени от Регламента за Андаманските и Никобарските острови (Защита на аборигенските племена) от 1956 г., който забранява неоторизирано влизане. През 2018 г. американският мисионер Джон Алън Чау, на 27 години, беше убит от сентинелезите, застрашено племе, след като нелегално се опита да влезе на тяхна територия, за да проповядва християнството. Твърди се, че е бил убит, след като хора от племето са го застреляли със стрели, докато лодката му се приближава до острова.
През 2006 г. двама индийски рибари, които случайно се носят до остров Северен Сентинел, бяха убити от племето Сентинел. Когато по-късно индийски военен хеликоптер прелетя ниско над острова, членовете на племето изстреляха стрели по него в знак на неподчинение.
Оттогава флотът налага буферна зона от три мили около острова, като гарантира, че никой външен човек не се приближава.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.